Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Philodendron 'Golden xanadu' (= 'TWYPH0007')
Patent nr: 19,214 P2
Rok zgłoszenia: 2008
Zgłaszający: Wongchan Thapnarin
Rodzice: Zgłaszający opisuje nowy kultywar jako somaklonalną (w in vitro wykazującą odchylenia od wyjściowego materiału genetycznego) odmianę Ph. bipinnatifidum 'Winterbourn' (- Thaumatophyllum 'Winterbourn') (patent nr 7,030) pozyskaną w 1999 r. w Tajlandii z ok. 10 tysięcy roślin rozmnażanych przez osiem lat metodą kultur tkankowych.
Link: 19214 P2
Wygląd: Podkreśla się gęste, żółto-zielone ulistnienie, kompaktowe rozmiary, liście błyszczące, owalne do wąskich z zaostrzonym wierzchołkiem i głębokimi wcięciami w ilości 5-8 na pojedynczym liściu. Łodyga ma krótkie międzywęźla. Wysokość dorosłej rośliny do 90 cm, szerokość do 110 cm. Wielkość liścia 22x12 cm do 35x20 cm. Łodyżki liściowe 35-40 cm długości. Kwiatów nie zaobserwowano. Rośnie wolniej niż Ph. 'Winterbourn'.

Wynik:


Źródło: Flickr.

W patencie jest pewna nieścisłość, która jest jasna dopiero w tych czasach. Ph. 'Winterbourn', jak widać na zdjęciach dołączonych do dokumentu, został stworzony na bazie Ph. xanadu, jednak w dokumencie pojawia się Ph. bipinnatifidum (syn. Ph. selloum, obecnie Thaumatophyllum bipinnatifidum) oznaczony jako rodzic sadzonek. Od 2008 r. są to dwa różne, zaakceptowane botanicznie gatunki, ale patent 'Golden xanadu' wydano wcześniej. Patent dla 'Winterbourn' zarejestrowano w 1988 r. w Australii (także pod nazwą 'Xanadu'), a potem w USA, ale obecnie wygasł. W 2018 r. Ph. xanadu i inne z grupy Meconstigma został ponownie skorygowany na podstawie badań DNA i także przeniesiony do rodzaju Thaumatophyllum.


Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii