Filodendrony  
  06-06-2023  
 
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Znajdziecie nas pod adresem: http://filodendrony.info
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Przekaż dotację: info tutaj
[PL] 2008-2023 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Identyfikacja Twoich roślin
Oferuję identyfikację filodendronów (nazwa łacińska gatunek + odmiana lub nazwa rynkowa). Prześlij zdjęcia na mój email, 5 zł za każdą roślinę. Więcej informacji tutaj.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Sprzedaż sadzonek filodendronów - kwiecień 2023 r.
8. O autorce
Choroby filodendrona - żółte kropki
Obserwacje - Ph. 'Rojo Congo'
Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Rojo Congo'
Choroby filodendrona - przypalenie liści
Obserwacje - Ph. 'Golden Princess'
Obserwacje - Ph. subhastatum
Obserwacje - Ph. squamiferum
Obserwacje - Ph. pedatum
2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Philodendron bipinnatifidum 'Little Hope' (= obecnie Thaumatophyllum bipinnatifidum 'Little Hope')
Patent nr: 26,282 P2
Rok zgłoszenia: 2015
Zgłaszający: David N. Fell, Jr.
Rodzice: Zgłaszający opisuje nowy kultywar jako naturalną mutację Ph. bipinnatifidum 'Hope' (obecnie T. bipinnatifidum 'Hope'), która nie była opatentowana na dzień zgłoszenia wniosku, a sadzonka została znaleziona w 2009 r. w szklarni na Hawajach.
Link: 26282P2
Wygląd: Podkreśla się kompaktowy, ale i gęsty, rozkrzewiony pokrój, szybki wzrost, raczej małe, ciemnozielone liście, odporność na patogeny atakujące filodendrony i podobieństwo do opatentowanego Ph. 'Winterbourn' (Thaumatophyllum 'Winterbourn') patent nr 7,030, ale ma głębsze wcięcia liści i jest jak wyżej, bardziej zwarty.

Wynik:T. 'Hope' dla porównaniaPh. xanadu, to od 2008 r. nazwa botaniczna, a nie zarejestrowana na bazie starszego patentu. Korekta gatunku powstała na podstawie sugestii i badań, że zgłaszający David N. Fell miał dostęp do roślin wytworzonych z nasion filodendronów dziko rosnących w Brazylii, a nie hybryd. Patent na Ph. 'Winterbourn' został przyznany w 1988 r. w Australii (także pod nazwą 'Xanadu'), a potem w USA, ale obecnie wygasł. W 2018 r. Ph. xanadu został ponownie skorygowany na podstawie badań DNA i przeniesiony do rodzaju Thaumatophyllum.
Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii

Tagi artykułów

Atom Autumn Baron bipinnatifidum Black Cardinal Brasil choroby Congo i Rojo Congo Emerald Duke Emerald Prince Emerald Queen Epipremnum erubescens filmy Frilly Willy Golden Xanadu Green Princess gutacja hastatum hederaceum hybrydy kultywary hydroponika Imperial Green Imperial Red jesień King of Spades lato Lemon Lime Lickety Split Little Hope Little Phil Majesty Lisa McColley McColley's Finale Monstera Moonlight nawożenie obserwacje oświetlenie Painted Lady pedatum pielęgnacja Pincushion podlewanie podpórka podłoże Prince Albert Prince of Orange Red Back Red Empress Rhaphidophora Royal Queen rozmnażanie Ruby Scindapsus squamiferum subhastatum Syngonium temperatura Thaumatophyllum wilgotność wiosna xanadu zima

Darmowy hosting
Sprzedaż roślin
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe