Filodendrony  
   
 
Nawigacja
START
NOWOŚCI
GALERIA
UPRAWA FILO
IDENTYFIKACJA FILO
SPRZEDAŻ SADZONEK
PRYWATNA KOLEKCJA
KULTYWARY
DOKUMENTY PATENTOWE
KONTAKT
Darmowy hosting
RSS
Nowości
Artykuły
Galeria
Pliki
Linki
Porady ogrodnicze
Porady ogrodnicze. Forum działkowe
Informacje o portalu Filodendrony
O stronie Copyright Zgłoszenia błędów
 
Filodendrony, to od 2008 r. największy, polski portal on-line poświęcony tylko i wyłącznie rodzajowi Philodendron. Jako jedne z nielicznych roślin tropikalnych, bardzo dobrze przystosowały się do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ciekawy kształt ich liści, ogólny pokrój oraz wszechstronne zastosowanie są cechami, dla których warto zwrócić uwagę na tę interesującą roślinę.
Darmowy hosting: http://darknation.eu
Identyfikacja Twoich filodendronów i innych roślin pokojowych: tutaj.
[PL] 2008-2024 © Copyright by Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych w portalu Filodendrony do celów upublicznienia w innych mediach, gazetach, magazynach, forach, blogach, itd. wymaga pisemnej zgody właściciela tego portalu.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone w portalu zostały dołączone tylko w celach demonstracyjnych (ilustrujących opisy), a wszelkie prawa autorskie należą do ich autorów.

[EN] All the pictures were used as examples to illustrate the content of this website for non-commercial purposes and all copyrights belong to their respective owners.
Jeżeli uważasz, że którekolwiek zdjęcie jest oznaczone niewłaściwą, nazwą botaniczną, napisz do administratora z wyjaśnieniem i (ważne!) podaniem linka do rzetelnego źródła informacji.
Szukaj w portalu
Ostatnio dodane artykuły
Obserwacje - Ph. hastatum
Obserwacje - Ph. 'Lemon Lime' (archiwalne)
1. Filodendron w pigułce FAQ
2. Zakładanie kolekcji filodendronów
Film - uprawa aroidów w kulturach tkankowych
8. O autorce
Nie jestem botanikiem, ani nie kończyłam żadnych kierunkowych studiów w tym zakresie. Moje zainteresowania roślinami są czysto hobbistyczne, a wiedza oparta na wieloletniej praktyce oraz literaturze. Od najwcześniejszych lat życia uprawiałam już setki roślin, a literatura ogrodnicza, obok science fiction jest moją ulubioną. Lubię eksperymentować z warunkami uprawy dla lepszego poznania wymagań roślin; kolekcjonuję też określone gatunki i ich odmiany.

Około 1997 r. jak mi się wydaje, zdecydowałam się na uprawę filodendronów, ale te rośliny niestety są trudne w uprawie w zwykłych warunkach domowych, a zakup i utrzymanie szklarni jest sprawą kosztowną. Dlatego uprawiam kilkanaście standardowych, niewymagających odmian filodendronów (pozostałe, które niestety zginęły z powodu nieodpowiednich dla nich warunków mieszkaniowych, a najczęściej zalania podłoża można zobaczyć w galerii):

Poza tym lubię kupować tzw. młode 'kundle', bo to ciekawostki do późniejszej identyfikacji. Nie zbieram roślin dla szpanu. Wolę mieć roślinę standardową, nawet o niejasnym pochodzeniu, ale która rośnie silnie, wygląda zdrowo, nie sprawia kłopotów w uprawie, oraz przede wszystkim pasuje mi do wystroju/warunków mieszkania niż napompowany chemią kultywar, który prawdopodobnie przeżyje tylko dwa sezony, a której koszt zakupu będzie 10-krotnie wyższy (nie wliczając kosztów transportu!) niż 'kundla'-niespodzianki.
Podobają mi się jedynie filodendrony o bordowych, zielonych i czerwonych liściach oraz zwartym pokroju, głównie pnące, a także naturalnie wyglądające miniatury (np. Ph. 'Pincushion', 'Wend-imbe').

Jakich filodendronów nie uprawiam/nie kupuję?
Wszystkich 'ciapkowatych', odmian biało/żółto/różowo-zielonych, variegata, ponieważ uważam, że wyglądają nienaturalnie. Ze względu na wysokie wymagania co do wilgotności powietrza nie uprawiam też filodendronów o liściach pokrytych kutnerem (Ph. melanochrysum, micans, gloriosum, verrucosum itp.)

Marzenie:
Monstera deliciosa o bordowych liściach (poniżej przykładowy fotomontaż):



Fanów muzyki zapraszam na inną moją stronę - magazyn muzyczny (Fabryka). Wróżę także z kart Tarota, gromadzę minerały i wykonuję bransoletki, szkatułki, piórniki, świeczniki i inne rękodzieło, które okazjonalnie sprzedaję np. na Olx i Sprzedajemy.

Odpowiem na maile do 24h. W celu identyfikacji Państwa filodendronów proponuję:
a) napisać do mnie wg wytycznych podanych tutaj (koszt identyfikacji 1 rośliny 5 zł), lub
b) zajrzeć do grupy mojego kolegi na Aroid ID na Facebook i tam umieścić swoje zdjęcia do identyfikacji: https://www.facebook.com/groups/aroidid/ (grupa widoczna po zalogowaniu).

Dziękuję za odwiedzanie Filodendronów i życzę miłej lektury :)
Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz

Polecaj ten artykuł
URL
HTML
Filodendrony w Galerii