2. Kultywary - rodzice i potomstwo
Dodane przez admin dnia 16.09.2020 21:31
Producenci kultywarów zgłaszają swoje rośliny do urzędu patentowego. Patent zostaje przyznany na kilka lat, a potem wygasa. Przeglądając dostępne publicznie dokumenty można wyodrębnić ciekawe informacje. Przyjrzyjmy się kilku znanym odmianom filodendronów.

Na każdej stronie jest opisany pojedynczy kultywar. Patenty w formie plików PDF możecie ściągnąć tutaj. Przydatne artykuły: Jak powstają kultywary? i Hybrydyzacja filodendronów.
W tekstach patentów producenci określają kolory tkanek liści, łodyżek, pędów i nerwów korzystając ze skali Munsella, którą możecie sprawdzić pod tym adresem.

Philodendron 'Black Cardinal' PP5355 - str. 1
Philodendron hederaceum 'Brasil' PP12956 - str. 2
Philodendron 'Emerald Prince' PP6489 - str. 3
Philodendron 'Imperial Red' - PP6337 str. 4
Philodendron 'Imperial Green' PP6086 - str. 5
Philodendron 'Prince of Orange' PP6797 - str. 6
Philodendron 'Red Empress' PP6293 - str. 7
Philodendron 'Congo' PP11724 - str. 8
Philodendron 'Rojo Congo' PP14116 - str. 9
Philodendron 'Lemon Lime' PP20757 - str. 10
Philodendron 'McColley's Finale' PP12144 - str. 11
Philodendron 'King of Spades' PP4090 - str. 12
Philodendron 'Baron' PP6794 - str. 13
Philodendron 'Prince Albert' PP6246 - str. 14
Thaumatophyllum (Philodendron) 'Little Hope' PP26282 - str. 15
Thaumatophyllum (Philodendron) 'Golden xanadu' PP19214 - str. 16
Philodendron 'Frilly Willy' TM PP20916 - str. 17
Philodendron 'Painted Lady' PP3958 - str. 18
Philodendron 'Pincushion' PP3830 - str. 19
Thaumatophyllum (Philodendron) 'Lickety Split' PP29344 - str. 20
Philodendron 'Royal Queen' PP3396 - str. 21
Philodendron 'Little Phil' TM PP28329 - str. 22
Philodendron 'Majesty' PP3535 - str. 23

Philodendron 'Black Cardinal'
Patent nr: PP 5,355
Rok zgłoszenia: 1984
Zgłaszający: Cora McColley
Rodzice: Krzyżówka filodendronów: wendlandii, hastatum, erubescens, imbe, fragrantissimum i nienazwanego gatunku. Hybrydyzacja odbywała się w Orlando na Florydzie, USA.
Link: PP5355
Wygląd: Producent podkreśla możliwe podobieństwo do Ph. 'Royal Queen'.



Wynik:


Philodendron hederaceum 'Brasil' (Artykuł)
Patent nr: PP12956
Rok zgłoszenia: 2002
Zgłaszający: Twyford International
Rodzice: nienazwana selekcja roślin Philodendron hederaceum pochodząca z Holambra w Brazylii.
Link: PP12956
Wygląd: Wg. producenta, młode pędy i ogonki liściowe są na początku różowawo-czerwone, przechodząc stopniowo w pomarańczowo-czerwone, a w finale jasno-zielone.
W cieniu plamistość blednie, więc wymaga dobrego światła do utrzymania wzorów na liściach. Czasami liście są tylko dwukolorowe, a przycięte pędy mogą wytworzyć pęd z liśćmi jasno-zielonymi, które ukorzenione i posadzone osobno nie wracają do plamistości rośliny matecznej. Sprzedawane są jako Ph. 'Neon', 'Lemon'. W suchym pomieszczeniu może zostać zaatakowany przez wciornastki.







Philodendron 'Emerald Prince'
Patent nr: PP06489
Rok zgłoszenia: 1988
Zgłaszający: Cora McColley
Rodzice: Filodendron otrzymany poprzez skrzyżowanie: Philodendron martianum z nieokreśloną sadzonką o rozetkowym pokroju, której rodzice pochodzili od Ph. hastatum, Ph. erubescens, Ph. wendlandii i Ph. imbe. Hybrydyzacja przebiegała w Orlando na Florydzie. Producent podkreśla, że tego filodendrona można nie podlewać do 4 tygodni i nie zauważa się uszczerbku kondycji, także doskonale nadaje się do mieszkań. Rozmnaża się go laboratoryjnie metodą kultur tkankowych.
Link: PP06489
Wygląd:




Wynik:


Philodendron 'Imperial Red'
Patent nr: PP06337
Rok zgłoszenia: 1988
Rodzice: Odkryty wśród setek młodych sadzonek otrzymanych przez producenta w 1977 r. od Bamboo Nursery w Opapka. Producent rozmnożył go ok. 1982 r. w Belgii metodą tkanek uprawianych na podłożu.
Link: PP06337
Wygląd: Podkreśla się rozetkowy pokrój.



Philodendron 'Imperial Green'
Patent nr: PP06086
Rok zgłoszenia: 1988
Rodzice: Odkryty wśród setek młodych sadzonek otrzymanych przez producenta w 1977 r. od Bamboo Nursery w Opapka. Producent rozmnożył go ok. 1982 r. w Belgii metodą tkanek uprawianych na podłożu.
Link: PP06086
Wygląd: Podkreśla się rozetkowy pokrój.



Philodendron 'Prince of Orange'
Patent nr: PP06797
Rok zgłoszenia: 1989
Zgłaszający: Cora McColley
Rodzice: Kolejna skomplikowana hybrydyzacja. Najpierw skrzyżowano żółto-zieloną sadzonkę z linii kultywarów nazwanych przez producenta 6634-14 z nieoznaczoną sadzonką, której rodzice pochodzili ze skrzyżowania filodendronów domesticum, erubescens, wendlandii i imbe. Selekcja z tej krzyżówki została zhybrydyzowana z Philodendron martianum, po to by skrócić i pogrubić łodygi liściowe i zmienić pokrój rośliny w rozetkowy. Finalnie, pochodząca od wszystkich tych rodziców pojedyncza sadzonka została wybrana do dalszego rozmnażania metodą laboratoryjną.
Link: PP06797
Wygląd: Pokrój rozetowy, łodyżki czerwone. Producent podkreśla, że intensywny kolor liści może zblaknąć (przejść w brązowy) przy ekspozycji rośliny na nadmiernie wysokie temperatury. Liście są lancetowate i nieco szersze pośrodku, ale mają przewężenia u podstawy (co odróżnia je od Ph. 'McColley's Finale'), czasem pomarszczone. Młody liść pomarańczowy, później zielenieje. Nerwy nie są kolorystycznie zaakcentowane, raczej utrzymują tonację barwy liścia.




Wynik:


Philodendron 'Red Empress'
Patent nr: PP06293
Rok zgłoszenia: 1988
Zgłaszający: Cora McColley
Rodzice: W tym przypadku, hybrydyzacja była dosyć skomplikowana. Najpierw skrzyżowano Philodendron wendlandii z Philodendron bipinnatifidum*. Później efekt tej hybrydyzacji skrzyżowano z sadzonką pochodzącą od hybrydy Philodendron wendlandii x Philodendron imbe. Finalnie, pochodząca od obu par rodziców pojedyncza sadzonka została wybrana do dalszego rozmnażania metodą laboratoryjną.
Link: PP06293
Wygląd: Producent podkreśla możliwe podobieństwa do filodendronów sprzedawanych pod nawami 'Venus' lub 'Pluto' o zielonych, wcinanych liściach (również zhybrydyzowanych przez tego samego zgłaszającego, jednak powyższych odmian nie opatentowano).



Wynik:


*[Uwaga, w 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron bipinnatifidum został przypisany do nowego gatunku Thaumatophyllum bipinnatifidum.]

Philodendron 'Congo'
Patent nr: PP11724
Rok zgłoszenia: 2000
Zgłaszający: Oglesby Plants International, Inc.
Rodzice: samozapylenie niezidentyfikowanej selekcji Philodendron tatei Krause spp. melanochlorum G.S. Bunting. Finalny kultywar uzyskano w 1995 r.. Rozmnaża się go laboratoryjnie metodą tkanek uprawianych na podłożu (ang. tissue culture).
Link: PP11724
Wygląd:



Wynik:


Philodendron 'Rojo Congo'
Patent nr: PP14116
Rok zgłoszenia: 2003
Zgłaszający: Oglesby Plants International, Inc.
Rodzice: Sadzonka zauważona przez producenta w 1995 r. i wybrana do dalszego krzyżowania. Stroną żeńską był Philodendron 'Imperial Red', a męską nieoznaczona selekcja Ph. tatei Krause spp. melanochlorum (Bunting). Filodendron produkowany metodą kultur tkankowych. Producent podkreśla duże rozmiary rośliny o pokroju krzaczastym (jednak pokrój węższy niż Ph. 'Congo') , silny wzrost, ciemno-zielone dorosłe liście i ciemno-czerwone łodyżki liściowe. Młode liście są brązowo-bordowo-zielone. Rojo, to hiszpańskie słowo oznaczające 'czerwony', więc czytamy je 'roho', a więc pełna nazwa odmiany to 'Roho kongo'.
Link: PP14116
Wygląd:



Wynik:


Philodendron 'Lemon Lime'
Patent nr: PP20757
Rok zgłoszenia: 2010
Rodzice: Filodendron ten jest kultywarem pochodzącym od Ph. domesticum. W 2004 r. sadzonkę mateczną odkrył Malezyjczyk Tai Yam w komercyjnym laboratorium w Chinach. Była jedną z naturalnie występujących, spontanicznych mutacji kultywarów wytworzonych metodą kultur tkankowych. Sadzonkę tą zaczęto od razu rozmnażać taką samą metodą laboratoryjną. Producent twierdzi, że nie zauważono kwiatów i że nie miałyby znaczenia zdobniczego. Ten, lub bardzo podobny kultywar ('Ceylon Gold') kwitnie, jak można zauważyć na tym filmie.
Link: PP20757
Wygląd:



Wynik:


Philodendron 'McColley's Finale'
Patent nr: PP12144
Rok zgłoszenia: 2001
Zgłaszający: Cora McColley
Rodzice: Producent odnalazł roślinę mateczną dla tego kultywara spośród zbioru niezidentyfikowanych sadzonek. Wyróżniała się krzaczastym pokrojem i nasyconymi, czerwonawymi młodymi liśćmi. Sadzonkę tą rozmnażano w Orlando na Florydzie, wegetatywnie z odrostów szczytowych, jednak kultywara można rozmnażać tylko metodą kultur tkankowych. Ekspozycja rośliny na bardzo silne światło możne wpłynąć na zmianę koloru ulistnienia, więc zalecana jest tylko do uprawy we wnętrzach. Filodendron ten kwitnie, ale nie wytwarza nasion.
Link: PP12144
Wygląd: Producent wymienia 3 filodendrony (z własnej bazy) o podobnych cechach: 'Prince of Orange', 'Black Cardinal' i 'Royal King'. Liście w zasadzie są trójkolorowe - pomarańczowe, brązowawe i najstarsze zielone. Od Ph. 'Prince of Orange' odróżniają go szerokie liście pośrodku i podstawa też jest szersza, sercowata, a łodyżki bordowe. Nerwy są dosyć zaakcentowane, żółte na najniższych, zielonych liściach. Roślina ma obszerny pokrój i duże liście.

Wynik:


Philodendron 'King of Spades'
Patent nr: 4,090
Rok zgłoszenia: 1977
Zgłaszający: Robert H. McColley
Rodzice: inna hybryda zgłaszającego o nazwie 'Burgundy'.
Link: -
Wygląd: Producent wymienia podobieństwo do innej swojej hybrydy o nr 3,034 (nie udało mi się znaleźć dokumentu). Szerokość dorosłego liścia od 10-17 cm, długość 15-25 cm. Młode są owalne, starsze w kształcie wydłużonego trójkąta, najstarsze tworzą wgłębienie u podstawy. Łodyżka liściowa dł. 30 cm. Liście błyszczące, skórzaste - młode w kolorze ciemnego wina, starsze brązowo-czerwone pod spodem a ciemno-zielone z wierzchu. Pęd i łodyżki jasno czerwone, starsze ciemno-bordowe. Pęd znacząco przybiera na objętości i wadze wraz ze ze wzrostem, więc roślina musi być podpierana i przywiązana, żeby nie obsuwała się i nie łamała pod własnym ciężarem. W naturze utrzymuje się na pniu drzewa przyczepiona korzeniami powietrznymi. Nerw główny jest uniesiony, a żyłki zapadnięte, nerwy są czerwone pod spodem liścia. Katafil okrywający nowy liść jest także jasnoczerwony, odwija się i pozostaje na roślinie przez kilka tygodni. Na nim znajdują się gruczoły, z których wydobywa się słodka rosa miodowa. Kwiaty nie pojawiły się w trakcie uprawy - zgłaszający twierdzi, że wytworzenie się byłoby bardzo rzadkim wydarzeniem nawet w idealnych warunkach uprawy. Tempo wzrostu średnie, po wytworzeniu 8 i więcej liści wymaga podpory. Chętnie wydziela nadmiar wody w procesie gutacji - kropelki wody znajdziemy na krawędziach i wierzchołku liścia przed opadami atmosferycznymi, i jeśli filodendron był odpowiednio podlany.

Wynik:




Philodendron 'Baron'
Patent nr: 6,794
Rok zgłoszenia: 1989
Zgłaszający: Cora McColley
Rodzice: Ph. hastatum, Ph. wendlandii, Ph. imbe i nienazwana sadzonka z programu hybrydyzacyjnego Ph. 'Emerald Duke' - sadzonkę wynikową skrzyżowano nastepnie z Ph. glaucophyllum (poprawnie Ph. hastatum). Produkcję młodych roślin z tej krzyżówki kontynuowano metodą kultur tkanowych.
Link: PP6794
Wygląd: Producent wymienia podobieństwo do innej swojej hybrydy o nr 3,397 Ph. 'Emerald Duke'. Liście ma jednak bardziej owalne, błyszczące i grubsze, także w ciemno-szmaragdowym kolorze. Szerokość jest równa długości. Nowy kultywar ma pokrój rozetowy, - nie jest pnący w przeciwieństwie do w/w, jakkolwiek można go uprawiać przy paliku. Długość łodyżek liściowych wynosi 3/4 długości liścia.




Wynik: Niestety, poza dokumentem patentowym, i wielogodzinnym szukaniu, nie byłam w stanie odnaleźć żadnego zdjęcia Ph. 'Baron' :(

Philodendron 'Prince Albert'
Patent nr: 6,246
Rok zgłoszenia: 1988
Zgłaszający: Cora McColley
Rodzice: Ph. wendlandii, Ph. domesticum, Ph. erubescens, Ph. imbe, Ph. sp. a powstałą roślinę skrzyżowano następnie z Ph. cannifolium (poprawnie Ph. martianum).





Link: PP6246
Wygląd: Zgłaszająca porównuje swoją nową hybrydę z Ph. 'Black Cardinal', patent nr PP5355 z względu na ciemnoczerwony kolor liści. Jest to roślina rozetowa bez pędu, liści wychodzą z rozety, nie wymaga podpory. Szeroki na 30-60 cm. Liście w kształcie wąskiego owalu z sercowatą podstawą i spiczastym wierzchołkiem, nieco zwężone u podstawy, czasem pomarszczone. Nowe liście są ceglastoczerwone, starsze czarno-czerwone, a najniżej położone są zielone. Nerw główny jest dosyć uwypuklony w 3/4 długości blaszki liściowej. Łodyżki są krótkie, sztywne, pogrubione i wzniesione. Preferuje raczej suche podłoże i wytrzymuje niską wilgotność powietrza. U przesuszonej rośliny liście nie więdną.

Wynik:



Ph. 'Black Cardinal', dla porównania:



Philodendron bipinnatifidum 'Little Hope' (= obecnie Thaumatophyllum bipinnatifidum 'Little Hope')
Patent nr: 26,282 P2
Rok zgłoszenia: 2015
Zgłaszający: David N. Fell, Jr.
Rodzice: Zgłaszający opisuje nowy kultywar jako naturalną mutację Ph. bipinnatifidum 'Hope' (obecnie T. bipinnatifidum 'Hope'), która nie była opatentowana na dzień zgłoszenia wniosku, a sadzonka została znaleziona w 2009 r. w szklarni na Hawajach.
Link: 26282P2
Wygląd: Podkreśla się kompaktowy, ale i gęsty, rozkrzewiony pokrój, szybki wzrost, raczej małe, ciemnozielone liście, odporność na patogeny atakujące filodendrony i podobieństwo do opatentowanego Ph. 'Winterbourn' (Thaumatophyllum 'Winterbourn') patent nr 7,030, ale ma głębsze wcięcia liści i jest jak wyżej, bardziej zwarty.

Wynik:



T. 'Hope' dla porównania



Ph. xanadu, to od 2008 r. nazwa botaniczna, a nie zarejestrowana na bazie starszego patentu. Korekta gatunku powstała na podstawie sugestii i badań, że zgłaszający David N. Fell miał dostęp do roślin wytworzonych z nasion filodendronów dziko rosnących w Brazylii, a nie hybryd. Patent na Ph. 'Winterbourn' został przyznany w 1988 r. w Australii (także pod nazwą 'Xanadu'), a potem w USA, ale obecnie wygasł. W 2018 r. Ph. xanadu został ponownie skorygowany na podstawie badań DNA i przeniesiony do rodzaju Thaumatophyllum.



Philodendron 'Golden xanadu' (= 'TWYPH0007')
Patent nr: 19,214 P2
Rok zgłoszenia: 2008
Zgłaszający: Wongchan Thapnarin
Rodzice: Zgłaszający opisuje nowy kultywar jako somaklonalną (w in vitro wykazującą odchylenia od wyjściowego materiału genetycznego) odmianę Ph. bipinnatifidum 'Winterbourn' (- Thaumatophyllum 'Winterbourn') (patent nr 7,030) pozyskaną w 1999 r. w Tajlandii z ok. 10 tysięcy roślin rozmnażanych przez osiem lat metodą kultur tkankowych.
Link: 19214 P2
Wygląd: Podkreśla się gęste, żółto-zielone ulistnienie, kompaktowe rozmiary, liście błyszczące, owalne do wąskich z zaostrzonym wierzchołkiem i głębokimi wcięciami w ilości 5-8 na pojedynczym liściu. Łodyga ma krótkie międzywęźla. Wysokość dorosłej rośliny do 90 cm, szerokość do 110 cm. Wielkość liścia 22x12 cm do 35x20 cm. Łodyżki liściowe 35-40 cm długości. Kwiatów nie zaobserwowano. Rośnie wolniej niż Ph. 'Winterbourn'.

Wynik:


Źródło: Flickr.

W patencie jest pewna nieścisłość, która jest jasna dopiero w tych czasach. Ph. 'Winterbourn', jak widać na zdjęciach dołączonych do dokumentu, został stworzony na bazie Ph. xanadu, jednak w dokumencie pojawia się Ph. bipinnatifidum (syn. Ph. selloum, obecnie Thaumatophyllum bipinnatifidum) oznaczony jako rodzic sadzonek. Od 2008 r. są to dwa różne, zaakceptowane botanicznie gatunki, ale patent 'Golden xanadu' wydano wcześniej. Patent dla 'Winterbourn' zarejestrowano w 1988 r. w Australii (także pod nazwą 'Xanadu'), a potem w USA, ale obecnie wygasł. W 2018 r. Ph. xanadu i inne z grupy Meconstigma został ponownie skorygowany na podstawie badań DNA i także przeniesiony do rodzaju Thaumatophyllum.

Philodendron 'Frilly Willy' TM (= 'UFM1')
Patent nr: 20,916 P2
Rok zgłoszenia: 2010
Zgłaszający: Richard Henny, Jianjun Chen
Rodzice: Sadzonki Philodendron scandens oxycardium (poprawnie Philodendron hederaceum) zostały poddane promieniowaniu gamma na Florydzie. Po roku uprawy, z tak napromieniowanych roślin wyselekcjonowano pojedynczą mutację. Dalsze rozmnażanie przeprowadzano przez sadzonki wierzchołkowe, które wytwarzały korzenie po 25 dniach w lecie i 28 dniach zimą.


Link: 20916 P2
Wygląd: Pnącze. Wąskie, lancetowate, małe liście 5-7 cm długości i 1,5-2 cm szerokości. Zwarty, gęsty pokrój, krótkie międzywęźla, pęd naturalnie produkuje boczne odrosty. Wysokość młodej rośliny 10 cm, szerokość do 28 cm. Łodyżki liściowe 3-5 cm długości. Wyprodukowanie jednej rośliny handlowej z 10 nieukorzenionych sadzonek ciętych w doniczce 10 cm zajmuje 12-16 tygodni.

Wynik:



Philodendron 'Painted Lady' (='Medisa')
Patent nr: PP3958
Rok zgłoszenia: 1976
Zgłaszający: Robert H. McColley
Rodzice: w dokumencie patentowym nie pojawia się taka nazwa odmiany, to wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z charakterystyczną ‘pomalowaną damą’. Hybryda powstała przez skrzyżowanie Ph. 'Burgundy' (#PP4090, to kultywar tego samego producenta - rodzicami były Ph. hastatum, Ph. erubescens, Ph. imbe, Ph. wendlandii) i Ph. 'Emerald Queen', który nie został osobno opatentowany, ale także powstał w szkółce McColleya z krzyżówki dwóch niezidentyfikowanych gatunków. Przeprowadzono wiele wegetatywnych metod rozmnażania, by uzyskać satysfakcjonujący wynik końcowy.




Link: PP3958
Wygląd: pnącze, o liściach żółto-zielonych, nakrapianych, owalnych dł. 21 cm i szer. 13 cm z zaostrzonym wierzchołkiem i wciętą podstawą, oraz długich łodyżkach ok. 18 cm i pędzie w kolorze ciemnej czerwieni. Katafile chroniące nowe liście są czerwone, a kiedy spełnia swoją rolę zwijają się na zewnątrz i pozostają na pędzie przez wiele tygodni. Kwitnienia nie zaobserwowano.

Wynik:



Philodendron 'Pincushion'
Patent nr: PP3830
Rok zgłoszenia: 1976
Zgłaszający: Robert H. McColley
Rodzice: Jest to kultywar wytworzony przez zapylanie rośliny wyjściowej pyłkiem ze sadzonki wyselekcjonowanej z grupy hybryd powstałych ze skrzyżowania Ph. wendlandii, Ph. erubescens, Ph. imbe, Ph. hastatum i nieokreślonych gatunków. Rozmnażanie końcowe przeprowadzono przez wysiew nasion, a potem podział nowo-powstałych roślin. W zagęszczeniu tworzący 'poduszeczki' liści, stąd angielska nazwa. Nie tworzy kwiatów, więc i nie da się rozmnażać przez nasiona.



Link: PP3830
Wygląd: Liście są lancetowate dł. 8-9 cm - młode czerwone, starsze zielone, pod spodem czerwonawe albo blado zielone, łodyżki, pędy i korzenie są również czerwone.

Wynik:



Philodendron 'Lickety Split' (='PHM1')
Patent nr: PP29344
Rok zgłoszenia: 2018
Zgłaszający: Gary Hannen
Rodzice: Rodzicem jest naturalna mutacja Thaumatophyllum bipinnatifidum 'Hope' (syn. Ph. 'Hope', bez patentu) wyselekcjonowana z grupy sadzonek utworzonych metodą kultur tkankowych w Altha na Florydzie. Późniejsze rozmnażanie przeprowadzono metodą j/w.



Link: PP29344
Wygląd: Producent wymienia kilka cech charakterystycznych dla tej odmiany: szybki wzrost, duże (46x48 cm), ciemne, głęboko wcinane i błyszczące liście, pokrój pół-poziomy - roślina rozrasta się na boki. Wcięcia w liściach są głębokie i mocno pofalowane, liście nieco poskręcane. Łodyżki krótsze niż u 'Hope' (45-50 cm), a sylwetka niższa. Nerw główny, boczne i łodyżki liściowe są w ciemnozielonym kolorze. Co istotne, producent twierdzi, że roślina toleruje temperatury od -2C do +40C.

Wynik:



Philodendron 'Royal Queen'
Patent nr: PP3396
Rok zgłoszenia: 1973
Zgłaszający: Robert H. McColley
Rodzice: Celem hybrydyzacji, było uzyskanie odmiany o jak najciemniejszych, prawie czarnych kolorach. Rodzicami są sadzonki Ph. wendlandii, Ph. hastatum, Ph. erubescens, Ph. imbe i nieokreślonego gatunku. Finalny kultywar rozmnażano wegetatywnie i testowano na warunki środowiskowe w różnych stanach USA - Floryda, Illinois, California, New Jersey - wszędzie rosła dobrze.
Uwaga: w tym patencie nie pojawia się nazwa 'Royal Queen', jednak odnośnik do niego wraz z nazwą tego filodendronu występuje w patencie Ph. 'Ruby' nr #PP6098 Paula Decostera z 1988 r., w którym porównuje on swój kultywar do produktu R.H. McColleya.



Link: PP3396
Wygląd: Producent porównuje 'Royal Queen' do innej swojej, także opatentowanej rośliny 'Red Princess' (#PP3034). Unerwienie liści jest wzniesione, liście szerokie, sercowate, nieco pofalowane, 35 cm dł. x 25 cm szer. Roślina ma gęsty pokrój, łodyżki są dosyć długie ok. 22 cm, wzniesione lub poziome do pędu. Wyróżnia się barwą - liście, łodyżki i pędy są szaro-brązowo-bordowe, a w cieniu prawie czarne. Liście w miarę starzenia, przebarwiają się na kolor oliwkowo-zielony. Ponieważ są grube, roślina jest odporna na dłuższe okresy niepodlewania, słabe oświetlenie i wysokie temperatury, ale jednocześnie jest wrażliwa na zalanie.
Rośnie wolno, dlatego źle znosi zbyt częste pobieranie sadzonek ciętych - nowe odrosty są mizerne i roślina traci cały swój królewski wygląd, co jasno widać w niektórych ofertach sprzedaży na popularnych portalach ogłoszeniowych.

Wynik:



Philodendron 'Little Phil' TM (='Phil01')
Patent nr: PP28329
Rok zgłoszenia: 2017
Zgłaszający: Rob & Alison Pilling
Rodzice: Sadzonkę filodendrona odkryto w 2009 r. w komercyjnej australijskiej szkółce w Doonan. Rodzice hybrydy są nieznani, chociaż opisani z wyglądu jako posiadający liście wcięte i znaczną wysokość pędu, a sadzonka wybrana do hybrydyzacji odróżniała się od pozostałych niskim wzrostem, małymi, lacentowatymi liścmi i gęstym pokrojem.

Link: PP28329
Wygląd: Rozetowy, niepnący pokrój, szybki wzrost, mocno rozgałęziające się dolne pędy. Wysokość do 30 cm, szerokość 45 cm. Brak kwiatów. Mocny system korzeniowy w kolorze szaro-pomarańczowym, młode korzonki biało-żółte. Korzenie powietrzne szaro-zielone, ale rzadko występujące. Łodyżka dł. 12 cm żółto-zielona. Krótkie, 5 mm międzywęźla. Liście 16 cm dł. x 5 cm szer., zielone, lancetowate o szpiczastym wierzchołku, gładkie i błyszczące, jasny i dosyć szeroki nerw główny.

Wynik:


Źródło: Link

Philodendron 'Majesty'
Patent nr: PP3,535
Rok zgłoszenia: 1974
Zgłaszający: Robert H. McColley
Rodzice: filodendrony: 'Burgundy' ze sobą oraz Ph. wendlandii, Ph. hastatum, Ph. erubescens, Ph. imbe i nieokreślonego gatunku.
1. W Europie w sprzedaży występuje pod nazwą Ph. 'Lisa'.
2. W patencie nie pojawia się nazwa 'Majesty', ale ślad do nr patentu skojarzonego z tą hybrydą pojawia się w bazie danych roślin Garden.org



Link do pdf patentu: PP3535
Wygląd: Pnący, o charakterystycznych wydłużonych strzałkowato-sercowatych liściach w ciemno-bordowym kolorze, z jaśniejszym, grubym, wypukłym nerwem głównym i wklęsłych nerwach bocznych. Starsze liście mają zielony odcień. Filodendron ten jest w całości bordowy, w cieniu prawie czarny, podobnie jak Ph. 'Royal Queen'. Wyrasta w bardzo dużą roślinę.

Wynik:


Źródło: Link


Źródło: https://plantexplorer.longwoodgardens.org


Źródła patentów: Google | FPO IP Research & Communities | Justia


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.