FABRYKA - w latach 2001-2016 r. by³a jedynym w internecie, profesjonalnym magazynem muzycznym dedykowanym wy³±cznie tym dwóm muzycznym - rockowi i metalowi industrialnemu. Obecnie posiada status Encyklopedii rocka i metalu industrialnego z bogat± list± w³asnych recenzji p³yt, wywiadów, newsów, oraz kilkoma podcastami. Darmowego hostingu dostarcza Darknation.eu. |
Crack The Mind |Van Richter, 1999|
01. Violin, 02. I Am The Gas To Burn, 03. Guevara, 04. The War Of Minds, 05. Wreck Me, 06. Dumb (Die Krupps Remix), 07. Under Queen Whore's Grim Protection (She Is Me), 08. Head Of Compassion (Plastic Attack Mix), 09. Quest Of Nothing (Warzone Pharmaceuticals Mix)
Testify to niemiecko-amerykañski zespó³, który w swoim sk³adzie mia³ takich muzyków, jak Rascal Nikov, Myk Jung, Moses W., Eddie Logan, George McKinley i Mathias Black. Rascal i Myk znali siê przed utworzeniem Testify, poniewa¿ obaj grali w EBM-owej grupie The Fair Sex w latach 80-tych.
Utwór "Violin" z powtarzaj±cymi siê riffami gitar oraz refrenami i 'zachrypniêtym' g³osem Myka Junga, dynamicznym uderzeniem rozpoczyna p³ytê Crack The Mind. Takim sposobem zapoznajemy siê od razu z charakterystycznym brzmieniem Testify, które towarzyszyæ nam bêdzie nie tylko na tej, ale i pozosta³ych p³ytach w dyskografii tego zespo³u.
Nastêpny utwór na li¶cie to "I Am The Gas To Burn", przypominaj±cy klimat utworów Motorhead, z 'podkrêconymi' riffami oraz narastaj±c± i zagêszczaj±c± siê fuzj± gitar, perkusji i basu pod koniec trwania utworu. Natomiast "Guevara" to ju¿ industrialno-metalowa jazda z ciêtymi riffami gitar, idealna do headbangingu, i co ciekawe, trwa dok³adnie tyle samo ile poprzednik, 4 minuty i 58 sekund. Muzyka Testify to czysta agresja wyra¿ona za pomoc± niezbyt skomplikowanych aran¿acji, pe³nych brutalno¶ci, ciê¿aru i z³o¶ci, co w zasadzie uwydatnione zosta³o tak¿e w utworze "The War of Minds", który dodatkowo w tek¶cie zawiera tytu³ow± frazê "Crack The Mind".
Mój typ na najlepszy utwór na ca³ej p³ycie to jednak "Wreck Me". Reprezentuj± go genialne solówki i sprytne sterowanie nastrojem poprzez odpowiednie aran¿acje oraz ciekawy sampling, zaczynaj±cy siê gdzie¶ w okolicach 1 min. 52 sek. "Wreck Me" to wzór do na¶ladowania (ale nie kopiowania!), posiadaj±cy wszystko, co powinien mieæ idealny, industrialno-metalowy utwór.
Jako, ¿e album ten zawiera piêæ nowych utworów i cztery remiksy orygina³ów pochodz±cych z p³yty Mmmyaooo, tak teraz wkraczamy w remiksy.
Pierwszy z nich, "Dumb" w wykonaniu Die Krupps nie powala, jak i wiêkszo¶æ nagrañ tego zespo³u, bo jak zwykle charakteryzuj± go ograniczone, powtarzalne aran¿acje i drêtwy rytm. P³yta Crack the Mind zosta³a wydana w 1999 r., czyli w dwa lata po nagraniu przez Die Krupps wyj±tkowo ciê¿kiego albumu Paradise Now i... zakoñczeniu dzia³alno¶ci tego zespo³u (Die Krupps powróci³ na scenê dopiero w 2005 r.) Jurgen Engler chyba nie za bardzo wiedzia³, jaki kierunek obraæ dla dalszego rozwoju, sk³aniaj±c siê ku l¿ejszej muzyce elektronicznej wraz z powo³aniem do ¿ycia projektu DKay.com, wiêc jak przypuszczam, st±d te¿ takie, a nie inne remiksy.
Drugi z remiksów nale¿y do samego zespo³u Testify. Motywem przewodnim "Under Queen Whore's Grim Protection (She Is Me)" jest oczywi¶cie gitarowy riff, ale pojawiaj± siê te¿ zdecydowanie zarysowane beaty, zapo¿yczone z muzyki drum’n’bass i techno, porównywalne do tych, u¿ywanych przez grupê Acumen Nation.
"Head Of Compassion (Plastic Attack Mix)" w reinterpretacji grupy Plastic Noise Experience niezbyt mnie do siebie przekonuje. Nie jestem pasjonatk± miksów i remiksów, ale czasem zdarzaj± siê ciekawe reinterpretacje. W tym przypadku, fatalny wp³yw na ca³y remiks ma natrêtny, ‘gumowy’ beat, jak gdyby kto¶ wali³ metalowym prêtem w du¿±, napompowan± dêtkê. Jednak¿e poza pustym beatem, remiks ten mo¿e spodobaæ siê fanom Front Line Assembly, ze wzglêdu na bardzo podobne zastosowanie elektroniki i riffy gitar przypominaj±ce te, zawarte na p³ycie Millenium.
Ostatni remiks na tym albumie "Quest Of Nothing (Warzone Pharmaceuticals Mix)" w wykonaniu Die Warzau praktycznie nie brzmi jak cokolwiek, co zosta³o stworzone przez ten duet. Zosta³ dosyæ agresywnie zaaran¿owany, chocia¿ pojawiaj± siê w nim np. smyczki i ca³a gama ambientowej elektroniki. Nie pozbawiono go jednak gitar, co w efekcie przybli¿a ten remiks do mrocznych i ciê¿kich utworów spod znaku muzyki np. Decree albo Unit:187.
Nawet po jedenastu latach od wydania tej p³yty, Testify udowania swoj± muzyk±, ¿e by³ najlepszym, europejskim zespo³em industrialno-metalowym lat 90-tych, co jest zbawienn± przeciwwag± dla masy pseudo industrialo-metalowych zespo³ów, p±czkuj±cych w Niemczech od paru lat pod wp³ywem odmó¿d¿aj±cej muzyki grupy Rammstein. (NINa, 14/07/2010 r.)
|
2001-2020 © Fabryka - Encyklopedia Rocka i Metalu Industrialnego. Wszelkie prawa zastrze¿one. Nazwa magazynu (³±cznie z 'Magazyn Muzyczny Fabryka', aktywny w latach 2001-2016), pomys³y, wykonanie, opracowanie tre¶ci, ikony albumów p³yt i publikacja zastrze¿one przez © Katarzyna 'Draconina' Górnisiewicz.
1. Zabrania siê u¿ywania oryginalnych recenzji i wywiadów w celach komercyjnych i/lub promocyjnych np. w sklepach p³ytowych, press kitach, na aukcjach internetowych, blogach, ksi±¿kach itp. Dla mediów i artystów - istnieje mo¿liwo¶æ sprzeda¿y konkretnej recenzji lub wywiadu na cele komercyjne i/lub promocyjne z licencj± niewy³±czn±. Mo¿na te¿ zamówiæ podobn± recenzjê w wersji rozszerzonej ( napisz do nas).
Zabrania siê u¿ywania oryginalnych recenzji p³yt zawartych w magazynie Fabryka dla polecania nielegalnie kopiowanej i rozpowszechnianej muzyki!
2. Pliki graficzne inne ni¿ przedstawione na stronach dot. Ok³adki do CD, Galeria, Sk³ad Fabryki oraz materia³y reklamowe dot. imprez Maszyneria, Malfunction i Suburban Sounds zosta³y do³±czone wy³±cznie w celach edukacyjnych, a wszelkie prawa autorskie nale¿± do ich twórców. |
|
|