Historia powstania i rozwoju magazynu Fabryka - 2001
[Zobacz galeriê layoutów Fabryki w latach 2001-2010]
2001 | 2002-2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2010 | 2012 | 2013 | 2016
Pocz±tki siêgaj± pierwszych artyku³ów jakie napisa³am dla jednego z drukowanych fanzinów wydawanych w Polsce, jak mi siê wydaje by³ to rok 1998. Dosyæ mozolnie sz³o sk³adanie poszczególnych numerów (magazyn nie by³ moj± w³asno¶ci±), wiêc widz±c jak marnuje siê moja praca, postanowi³am za³o¿yæ swój w³asny magazyn i publikowaæ swoje materia³y w dowolnym czasie. Z pocz±tku mia³ obejmowaæ kilka podgatunków muzyki industrialnej i nazywaæ siê Industrialique (Industrial + Diabolique, je¶li kto¶ kojarzy film o tym tytule). Jednak¿e ciê¿ko by³o zebraæ osoby równie zaanga¿owane w temat jak ja, wiêc nauczy³am siê HTML, Flasha i zabra³am siê do realizacji pomys³u. W tym czasie czyta³am kilka magazynów muzycznych i chcia³am pisaæ, tak jak ci dziennikarze muzyczni i mi mieæ swoich oddanych czytelników. Chocia¿ pisanie to te¿ sztuka i na pocz±tku w ogóle mi to nie wychodzi³o, a pierwsz± dobrze napisan± recenzj± by³ The Dark Side of The Spoon Ministry, która to recenzja pojawi³a siê w dziale Muzyka portalu informacyjnego Onet.pl, gdzie przez chwilê pracowa³am.
Prêdko¶æ i ceny internetu na pocz±tku w drugiej po³owie lat 90-tych i na pocz±tku lat 2000 pozostawa³y ci±gle marzeniem. Internet w domu mia³ prêdko¶æ ok. 28kpbs, mo¿liwy tylko przy podpiêciu modemu do telefonu, wykupieniu abonamentu i drogi tak bardzo, ¿e modne by³o instalowanie specjalnych liczników zliczaj±cych pobrane i wys³ane dane i pokazuj±cych koszt tego po³±czenia na bie¿±co. Czêsto trzeba by³o po prostu siê odci±æ w trakcie ¶ci±gania jakich¶ recenzji czy innych dokumentów, bio, bo licznik pokazywa³ co¶ bardzo niedobrego.
Drug± opcj± by³y pakiety typu "tañszy internet miêdzy 18t± a 22-g±" i chyba w nocy te¿. Mimo wszystko i tak musia³am dzia³aæ szybko, a w domu nierzadko by³y awantury o koszty u¿ywania internetu. Monopolista do tej pory oferuje z³odziejskie stawki za internet i nieciekawe promocje, ale p³aci te¿ du¿e kary. Dosz³o do tego, ¿e z internetu korzysta³am tylko na uczelni, a w domu tylko, ¿eby odebraæ maila. Oczywi¶cie materia³y ¶ci±gniête na uczelni drukowa³am lub przenosi³am na 3,5'' dyskietkach do domu. Po skoñczeniu studiów lub jeszcze w ich trakcie zaczê³am korzystaæ z kawiarenek internetowych, no ale to te¿ by³y koszty i po¶piech oraz niebezpieczeñstwo, ¿e kto¶ mo¿e zobaczyæ co ogl±da³am w internecie. Dane zapisywa³am albo dalej na dyskietkach, albo na CD, a nierzadko tylko operator kafejki mia³ nagrywarkê, wiêc trzeba by³o utworzyæ dzielony folder z rzeczami do nagrania i powiadomiæ go o tym.
Pierwsza wersja magazynu Fabryka powstawa³a w 2001 r. i zosta³a opublikowana w internecie miêdzy 2001 a 2002 r. Do wykonania u¿ywa³am wtedy pakietu Macromedii (R.I.P., obecnie w posiadaniu Adobe) - Dreamweaver, Fireworks i Flash. Kupi³am parê ksi±¿ek, robi³am notatki, æwiczy³am na przyk³adach itd. Pracowa³am na PC, który tata kupi³ do nauki w po³owie lat 90-tych z Pentium 166 Mhz, 256 RAM SDRAM i 14" monitorze CRT ,dlatego tabela w jakiej mie¶ci³ siê pó¼niej layout nie by³a dopasowana do 100% (o tym udogodnieniu jeszcze wtedy nie wiedzia³am), ale do takiego widoku, jaki sama mia³am na ekranie. Pierwsza praca, na sta¿u w Onet.pl pozwoli³a mi zarobiæ na 'powa¿niejszy' komputer, sk³adak PC Pentium 1,06 Ghz z 1GB RAM SDRAM i 17" CRT. I mam go do dzi¶, a u¿ywa go rodzina,g³ównie do internetu.
Design i zawarto¶æ Fabryki by³y bardzo skrupulatnie zaprojektowane w swoistym dzienniku. Jako, ¿e jestem samoukiem i wszystkie te rzeczy by³y dla mnie kompletnie nowe, wiêc prowadzi³am zeszyt, w którym notowa³am wszystkie zmiany plików i ustawieñ strony, has³a, loginy do serwerów oraz inne dane techniczne i wszystkie aktualizacje artyku³ów oraz kolejne zadania do zrobienia. Znajdowa³y siê tam te¿ wykresy i schematy np. do przygotowania dzia³u Tour – Spacer Po Fabryce.
Historia powstania i rozwoju magazynu Fabryka - 2002-2004
Pierwsza Fabryka, miêdzy 2001 a 2002 r. by³a jednak bardzo spersonalizowana. Layout zbudowany by³ w uk³adzie dwóch ramek ze zmieniaj±c± siê zawarto¶ci± dolnej. Góra zawiera³a jakie¶ tajemnicz± nawigacjê, ukryt± pod hotspotami w czarnym pasku otoczonym zwichrowan± ramk±. Obecne by³y tylko dwa kolory, pomarañcz i czerñ, oraz logo zbudowane na bazie czcionki, której Fabryka u¿ywa po dzieñ dzisiejszy, chocia¿ nieco zmodyfikowanej. Tytu³owe bannery co parê lat ulega³y zmianom, jednak¿e g³ówna czcionka logotypu pozosta³a ta sama. Po za³adowaniu strony pojawia³ siê tak¿e d¼wiêk pracuj±cej maszyny oraz obrazek jakiej¶ dziwnej g³owy w masce przeciwgazowej, oczywi¶cie wszystko zrobi³am osobi¶cie. Zawarto¶æ Fabryki miêdzy 2001-2002 to Artyku³y, Recenzje, Wywiady (ca³e trzy!), Opowiadania science fiction, Projekty Ok³adek do CD, Alterego (stronê o webmasterze) i kontaktowy e-mail.
Jako, ¿e ka¿da z wersji po zmianach by³a archiwizowana, tak te¿ uda³o siê odnale¼æ pierwotne pliki i dlatego dostêpne s± screeny z www oraz wzmianki o stronie na http://web.archive.org/web/*/http://strony.wp.pl/wp/factory
Strona hostowana by³a na darmowych, pionierskich wtedy w Polsce serwerach, oferuj±cych u¿ytkownikom na serwerze do 4-5 MB na stronê www. Jak mo¿na sobie wyobraziæ, przy przyro¶cie zdjêæ (np. ok³adek czy fotografii do galerii, nawet maksymalnie skompresowanych) niemo¿liwe by³o utrzymanie siê w granicach takiego rozmiaru.
Od ok. sierpnia 2002 Fabryka zyska³a dwa aliasy do oryginalnego adresu, aliasy by³y wtedy modne i wrêcz polecane ze wzglêdu na d³ugie nazwy przydzielane automatycznie przez darmowe serwery, a kupowanie domen by³o bardzo drogie, i chyba nawet niedostêpne w Polsce, bo domenami zarz±dza³ NASK. http://strony.wp.pl/wp/factory > http://factory.webpark.pl (zmienili nazwy serwerów) i factory.of.pl (alias), podgl±d na http://web.archive.org/web/*/http://factory.webpark.pl
W 2003 layout strony by³ nadal pomarañczowy, ale zrezygnowa³am ju¿ z tajemniczych nawigacji i bezsensownych ramek na rzecz ca³kiem fajnego menu wykonanego we Flash, z obrotowymi ikonkami symbolami 'promieniowania' i d¼wiêkiem pojawiaj±cym siê podczas wykonywania akcji 'mouse over', czyli przesuniêcia kursora myszy nad ikon±.
Fabryka, oprócz podstawowych sekcji posiada³a tak¿e Tour i, przez chwilê, pokój rozmów na PalTalk.com. Komunikator i chat by³y ciekawe ze wzglêdu na to, ¿e mo¿na by³o ods³uchiwaæ utwory grane przez rozmówcê w trakcie rozmowy, a by³ to ratunek, je¶li nie mo¿na by³o przes³aæ komu¶ konkretnego utworu, bo internet by³ tak powolny, ¿e ¶ci±gniêcie pojedynczego mp3 o rozmiarze pliku do 5MB zajê³oby parê godzin.
Dzia³ Tour pokazywa³ zaprojektowan± przeze mnie mapê jakiego¶ bli¿ej nie okre¶lonego miejsca, w którym znajdowaæ siê mia³a rzeczywista Fabryka (jako budowla, w ruinie) i mo¿na by³o nawigowaæ do poszczególnych lokalizacji i zobaczyæ zdjêcia pozosta³o¶ci budowli i terenu wraz z opisami. Wszystko to bazowa³o na wymy¶lonymi i napisanym przez mnie detektywistyczno-fantastycznym scenariuszu. Fotografie by³y g³ównie mojego autorstwa, bo lubi³am i nadal lubiê fotografowaæ opuszczone, zrujnowane miejsca, niegdy¶ têtni±ce prac± maszyn i ludzi. Te same fotografie w wiêkszym formacie wraz z opisami zosta³y wystawione w kwietniu 2004 r. w d. klubie £a¼nia, podczas jednej z zaprzyja¼nionych krakowskich, industrialno-gotyckich imprez - Discordia #6 i wisia³y na ¶cianach klubu jeszcze chyba przez nastêpne dwa tygodnie.
Tour, jako jedyna interaktywno-obrazkowa czê¶æ Fabryki znajdzie w niedalekiej przysz³o¶ci nowe zastosowanie (wiêc tym samym przestrzegam od razu przed 'zapo¿yczaniem' sobie tego pomys³u!)
Ok. 2004 Fabryka przenios³a siê na hosting trzeciego wtedy do wielko¶ci polskiego portalu Interia http://industrialrock.fm.interia.pl, ale obowi±zywa³ te¿ stary alias factory.of.pl
Przeprowadzka by³a desperackim ruchem podyktowanym zwiêkszeniem miejsca na serwerze. Pod koniec 2004 r. ówczesna Fabryka posiada³a takie dzia³y jak: Recenzje, Gatunek (FAQ o muzyce industrialnej), Bio-Mechanic (biografie), Ciekawe Kapele (artyku³y), Wywiady, Reakcja (linki), Tour, Front covers (projekty ok³adek do CD), Pix (w³asne fotografie), Nitro (prezentacja ciekawych zespo³ów sceny polskiej), Transmisja (imprezy i koncerty w Krakowie), Alterego i kontakt na email. Dzia³ Tour zosta³ przekszta³cony w wersjê mniej graficzn± a bardziej HTML-ow±, z braku miejsca na serwerze. Nie by³o te¿ jeszcze wersji angielskiej, prace nad t³umaczeniem zabra³y najwiêcej czasu i po niektórych starych recenzjach widaæ, ¿e bardzo siê spieszy³am.
W tym samym roku pozna³am te¿ przez internet Leszka, który poza rowerowym downhillem, interesowa³ siê profesjonalnym tworzeniem stron www. Wykona³ on za darmo nowy layout do Fabryki oparty po raz pierwszy na stylu CSS, a ja spêdzi³am parê miesiêcy na przenoszeniu zawarto¶ci starej Fabryki do nowego szablonu metod± kopiuj/wklej, ka¿dy element na osobn± stronê:
"NEWS: FABRYKA - ODS£ONA TRZECIA: Witam na od¶wie¿onej Fabryce. Przekszta³camy j± od wakacji, nie wszystko jeszcze jest dokoñczone, ale staramy siê sukcesywnie dodawaæ to i owo. Fabryka mia³a stan±æ ju¿ w po³owie pa¼dziernika 2004r, jednak¿e brak czasu i inne okoliczno¶ci przesuwaj± nieco na bok prace restauratorskie" (wpis z newsa 2004-12-27 14:15).
Do pomarañczowego layoutu (t³o) dosz³y ¿ó³cie i szaro¶ci, nawigacja (po lewej) zosta³a podzielona na grupy, a ca³o¶æ zyska³a na przejrzysto¶ci. Zmianie uleg³ te¿ g³ówny banner strony z logo.
http://web.archive.org/web/20050306033428/http://industrialrock.fm.interia.pl/
Historia powstania i rozwoju magazynu Fabryka - 2005
Z pocz±tkiem marca 2005 r. Fabryka zyska³a jednak forum (Kombinat), ale jako, ¿e darmowe serwery w PL raczej nie oferowa³y wtedy dostêpu do baz MySQL, wiêc znalaz³am tak± opcjê na angielskim Yahoo/Lycos.co.uk, popularnym wtedy serwisie g³ównie ze wzglêdu na darmowy i dosyæ rozszerzony hosting stron www. Forum postawione zosta³o na najpopularniejszym wtedy silniku phbBB2, i obejmowa³o zakres wiadomo¶ci nieco szerszy ni¿ sam rock industrialny, poniewa¿ w tym czasie zaczê³y siê pojawiaæ imprezy Fabryki oraz go¶cinnie sety NINy na dwóch zaprzyja¼nionych imprezach. Chcia³am, ¿eby ludzie wyrazili opinie o tym jak im siê podoba³a lub nie podoba³a impreza, co s±dz± o pomy¶le, o magazynie, o tre¶ci itd. Forum by³o dostêpne tylko w jêzyku polskim.
W tym czasie wzrasta³o zainteresowanie magazynem z ró¿nych stron ¶wiata, bo do³±czy³am do amerykañskiego serwisu spo³eczno¶ciowego Myspace.com, gdzie mia³am nareszcie mo¿liwo¶æ bezpo¶redniego kontaktu z ulubionymi zespo³ami i zainteresowania ich efektem moich pasji, co poci±gnê³o za sob± zdobywanie CD, pisanie nowych recenzji, robienie wywiadów przez e-mail, czego skutkiem Fabryka zaczê³a siê rozrastaæ w po¿±danym kierunku.
"News: [16.10.2005] Fabryka obecna jest te¿ na Myspace.com, gdzie doda³y j± takie znacz±ce dla rocka industrialnego grupy jak: Pitch Schifter, Hate Dept., KMFDM, Out Out, Nine Inch Nails, Cyanotic, Chemlab, N17, State of Being, Society 1, Panic DHH, Puncture, Razed In Black, Sielwolf, Machines of Loving Grace, Ministry, a tak¿e inne ciekawe projekty: Absentia, Scheuermann, Sterile, Nation, EmRay, Erraknid i wielu innych. Co jaki¶ czas generowany jest biuletyn z nowymi wiadomo¶ciami, wywiadami, recenzjami p³yt itp. rzeczami dodanym do Fabryki."
Zainteresowanie ros³o te¿ zgodnie z zamiarem, bo w 2004 zaaran¿owa³am w Krakowie kilka imprez pod nazw± Maszyneria, a rok pó¼niej odby³a siê pierwsza /i chyba ostatnia/ edycja Suburban Sounds, gdzie jako trio DJów (Vesper, NINa, Irbis z zespo³u Absentia) zaproponowali¶my brzmienie nie tylko rocka industrialnego, oraz nieco ³agodniejsze d¼wiêki zaczerpniête z takich gatunków jak np. IDM.
Nawigacja strony w tym czasie obejmowa³a: News, Alterego, Recenzje, Gatunek, Bio-mechanic, Artyku³y, Wywiady, Nitro, Projekty Ok³adek, Pix, Maszyneria, Suburban Sounds, Koncerty, Imprezy, Linki, Tour. Ten ostatni dzia³ zosta³ zmodyfikowany o do³o¿enie dwóch nowych lokalizacji na mapie (Reaktor, Kontenery na Odpady) wraz ze zdjêciami i opisami, podmianê niektórych starych zdjêæ na ciekawsze oraz zmianê na³o¿onego na nie koloru; z pomarañczowego na bardziej "toksyczny" - zielonkawy. Pojawi³y siê te¿ buttony reklamowe dla zaprzyja¼nionych stron.
W tym czasie, z powodu starania siê o support amerykañskich fanów tej muzyki, na powa¿nie zajê³am siê tak¿e t³umaczeniem wszystkich tre¶ci na jêzyk angielski (a tak¿e dla polskich czytelników – t³umaczeniem niektórych oryginalnych wywiadów przeprowadzonych dziêki kontaktom na Myspace na polski), co zajê³o ponad pó³ roku, bez u¿ywania programów czy innych elektronicznych t³umaczy. Nieoceniona by³a pomoc Vespera (anglisty po UJ, który by³ zaanga¿owany w przeró¿ne aktywno¶ci, od pisania opowiadañ cyberpunk, przez DJ'owanie w radiach, po prace edytorskie dla magazynów muzycznych i t³umaczenia gier komputerowych np. post apokaliptycznego Afterfall), a parê lat temu wyemigrowa³ do Irlandii, bo znalaz³ pracê w Google).
W pierwszym kwartale 2005 r. Fabryk± zainteresowa³ siê Ergo z portalu Darknation.eu i zaproponowa³ mi darmowy hosting w zamian za reklamê swojego industrialno-gotycko-dark ambientowego portalu muzycznego. Na co oczywi¶cie od razu siê zgodzi³am, bo wszytko wygl±da³o od pocz±tku na dobrze zorganizowane, a Ergo bardzo porz±dnie zarz±dza serwerem oraz pomaga w ewentualnych problemach technicznych. Za jego porad± Fabryka przesz³a na PHP z plików HTML i zainstalowa³am tak¿e galeriê na zdjêcia z imprez i koncertów, a tak¿e w³asne fotografie o tematyce przyrodniczej, industrialnej itd. i projekty ok³adek do CD w listopadzie 2005 r.:
"News: [27.11.2005] Podmiana plików z html na php, mo¿liwe do znalezienia b³êdy w linkach. W trakcie budowy – galeria."
Do tego wszystkiego Vesper wprowadzi³ mnie w Last.FM, a ja za³o¿y³am tam grupê dedykowan± Fabryce (obecnie nieaktywna i zamieniona na now± http://www.last.fm/group/industrialrock)
Zachêcona supportem i zainteresowaniem ze strony ulubionych zespo³ów typu Skrew (Adam Grossman – przyjaciel od tamtej pory), 16volt (Eric Powell – nominacja na moderatora forum 16v), Chemlab (Jared Louche – przyjêcie zdjêæ do sk³adaka Songs From The Hydrogen Bar: A Tribute To ChemLab) itd. zaczê³am nagrywaæ okazjonalne podcasty, w których pomaga³ mi wspomniany wy¿ej Vesper. Ale o podcastach bêdzie w innym punkcie tego FAQ ;)
Fabryka pojawi³a siê wtedy pod adresem http://fabryka.darknation.pl
http://web.archive.org/web/20060813163750/www.fabryka.darknation.pl/php-files/news.php
Wzrost materia³ów skutkowa³ poszukiwaniem jeszcze lepszego rozwi±zania do zarz±dzania zawarto¶ci± magazynu, z akcentem na MySQL i PHP. Nigdy nie nauczy³am siê tego jêzyka, wiêc niestety nie mog³am sobie nic zbudowaæ, ale od czego s± produkty open-source? ;) Po d³ugim testowaniu ró¿nych CMS-ów zdecydowa³am siê finalnie na PHP-Fusion w wersji 6.x i znowu zaczê³o siê przenoszenie materia³ów z poprzedniej wersji dzia³aj±cej na bazie plików do CMS-a na bazie MySQL, a by³a to tak monotonna praca, ¿e nie chcê tego pamiêtaæ, kolejna, trwaj±ca parê miesiêcy sekwencja ctrl-c/ctrl-v.
Historia powstania i rozwoju magazynu Fabryka - 2006
Czwarta ods³ona Fabryki na silniku PHP-Fusion pojawi³a siê w lecie 2006 r. i tym samym, przy oficjalnym przenoszeniu Fabryki (dnia 08.06.2005r.) na serwer Darknation.pl przenios³am tak¿e ca³e forum z Lycosa, w którym znajdowa³ siê nawet specjalny temat o NIN, dzia³ o klasycznym industrialu i polskiej scenie industrialnej ;)
Na Myspace pozna³am Briana Backlash'a i z racji jego wiedzy i zainteresowañ, a tak¿e bycia tzw. native-speakerem (narodowo¶ci amerykañskiej) zosta³ pe³noprawnym wspó³pracownikiem Fabryki na pocz±tku 2006 r. By³ to pierwszy taki przypadek w historii Fabryki, bo do tej pory chcia³am wszystko robiæ sama, jednak¿e okaza³o siê, ¿e przybywa materia³ów, p³yt i muzyków do przepytania w wywiadach, i mimo ¿e trenowa³am angielski od lat, nie czu³am siê a¿ tak ¶wietna w tym jêzyku, chocia¿ bardzo chcia³am pokazaæ magazyn od profesjonalnej strony.
Tak¿e pa³eczkê przej±³ Brian i do 2007 r. przeprowadzili¶my wiele wywiadów z ikonami rocka industrialnego, a tak¿e mniej znanymi zespo³ami. Brian zadawa³ ¶wietne pytania, ale finalnie zrezygnowa³ ze wspó³pracy z powodu powtarzaj±cych siê problemów stwarzanych przez zespo³y (tzn. brakiem otrzymywania obiecanych odpowiedzi), jednak¿e powstrzyma³ mnie przed publikacj± Czarnej Listy Fabryki pt. "Tym Zespo³om Ju¿ Wiêcej Nie Pomagamy!" Brian skupi³ siê na pracy, malarstwie, poezji oraz publikacji w³asnego magazynu zorientowanego na muzykê coldwave, electro, industrial industrial rock i setach DJ-skich w klubie Hive (Portland, Oregon).
W kwietniu 2006 r. zdecydowa³am siê na zakup w³asnej domeny, bo pojawi³a siê w Polsce taka tañsza ju¿ mo¿liwo¶æ. Wybór pad³ oczywi¶cie na "industrialrock" a nie "fabryka", bo nic dziwnego, ¿e wiêkszo¶æ domen z nazw± "fabryka" by³o ju¿ pozajmowanych, a industrial rock jako nazwê gatunku mo¿na ³atwiej wypozycjonowaæ w wyszukiwarkach. Trochê zabawy by³o z wyborem domeny, bo .com by³ zajêty (a w³a¶ciciel chce nadal parê tysiêcy dolarów za sprzeda¿ samej nazwy!) Waha³am siê miêdzy .net (network, pierwotnie tylko dla stron do zarz±dzenie infrastrukturami cieciowymi), a .org (organization) i .info (strony informacyjne), ale z racji tego, ¿e magazyn mia³ byæ obecny tylko w internecie i nie jako organizacja, a .info wydawa³o mi siê za ma³o znacz±ce, tak wiêc finalnie wybór pad³ na industrialrock.net, jako tañszej, i niekomercyjnej alternatywy dla .com.
Co do zmian zawarto¶ci Fabryki; najwiêksze przetasowania objê³y forum, bo zosta³o ukierunkowane na dyskusje zwi±zane tylko z rockiem industrialnym i rzeczami skorelowanymi z Fabryk±, a dominuj±cy jêzykiem sta³ siê angielski, jako ¿e support w oczekiwanej tematyce by³ niewielki ze strony polskiej. W±tek forum znajduje siê w osobnym punkcie tego FAQ.
Pozosta³e zmiany objê³y rezygnacjê z w³asnych opowiadañ, aczkolwiek w nowym dziale Download pojawi³y siê trzy czê¶ci opowiadaæ cyberpunkowych autorstwa Vespera.
Do dzia³u Artyku³y dosz³y tak¿e podsumowania roku, chocia¿ z braku chêci i niezbyt wielu wydarzeñ, o których mog³abym napisaæ w ci±gu nastêpnych 4 lat nie pojawi³o siê ju¿ ¿adne podsumowanie.
Nawigacja Fabryki obejmowa³a: Strona g³ówna, Nowo¶ci, Industrial Rock, Recenzje, Inne recenzje (napisane przezemnie lub go¶cinne, nie do koñca zwi±zane z t± muzyk±, ale nie chcia³am ich marnowaæ na trzymanie w ukryciu), Wywiady, Biografie, Artyku³y, Ok³adki do CD, Forum Kombinat, Galerie, Maszyneria, Suburban Sounds, Malfunction (nowa, jednorazowa impreza), Nitro, Download, Linki, Kontakt, Webmaster. Pojawi³ siê tak¿e na chwilê shoutbox, ale i jego nie omin±³ spam, wiêc z braku cierpliwo¶ci i czasu na moderacjê zosta³ szybko usuniêty.
W 2006 r. odby³a siê ostatnia (ja dot±d) impreza pt. Maszyneria, a Fabryka wyda³a te¿ pierwsz± sk³adankê promo, zaakceptowan± przez muzyków, których utwory zosta³y do³±czone, z w³asnym projektem ok³adki, która to kompilacja zosta³a rozlosowana miêdzy uczestnikami Maszynerii. Ciekawostk± tego roku by³a pierwsza edycja imprezy Malfunction (bêd±c± eksperymentaln± fuzj± Maszynerii i innej imprezy promuj±cej rock industrialny oraz powernoise pt. Industrial Riot), stworzonej dla promocji muzyki w obrêbie zwiêkszonej liczny uczestników. Eksperyment siê powiód³, jednak¿e obejmowa³ tylko jedn± edycjê imprezy. Informacja o imprezach znajduje siê w innym punkcie tego FAQ.
Praktycznie ca³y rok 2006 up³yn±³ na robieniu wywiadów z zespo³ami, które do tej pory mia³y tylko wpisy w postaci recenzji ich p³yt, a bezpo¶redni kontakt z ulubionymi wykonawcami poprzez Myspace i e-mail, a tak¿e z nielicznymi (za wysokie koszty) przez telefon da³ mi wreszcie poczucia zbudowania czego¶, co ma znaczenie, jako, ¿e w Polsce magazyn nie by³ a¿ tak doceniany. Do tego dosz³y podziêkowania dla Fabryki na oficjalnych stronach WWW zespo³ów, ustawianie mojego profilu z foto w tzw. Top Friends zespo³ów w ich profilach na Myspace, zamieszczanie bannera magazynu, a nawet podziêkowania na nowych p³ytach CD (jak w przypadku Snow Black "Suggestion of Power") i cytowanie fragmentów recenzji zamieszczonych na Fabryce w oficjalnych materia³ach zespo³ów przeznaczonych dla prasy.
Historia powstania i rozwoju magazynu Fabryka - 2007
W zasadzie od pocz±tku 2007 r. Fabryka by³a rozwijana w kierunku wersji anglojêzycznej, strona startowa tak¿e zosta³a ustawiona na EN, a wszystko to z powodu okazanego supportu z zagranicy, nowych zespo³ów kontynuuj±cych lub rozwijaj±cych estetykê rocka/metalu industrialnego i wej¶æ na stronê g³ównie z rejonów USA. Jakby nie by³o, zarówno wspierane zespo³y, jak i sam gatunek pochodz± z tego kraju.
Pozna³am wtedy na Myspace niejakiego DugoutTX - ilustratora, grafika i fana industrial metalu, oraz Scotta Owensa z grupy Tempest & The Diaspora. Doug do³±czy³ do Fabryki na rok, zaj±³ siê produkcj±, miksowaniem oraz prezentacj± w³asnych tre¶ci w podcastach, a tak¿e sporadycznie bra³ udzia³ w wywiadach oraz zwróci³ moj± uwagê na kilka nieznanych mi wtedy zespo³ów. Jako Teksañczyk zna³ tamtejsz± scenê, a jak wiadomo industrial metal by³ tam popularyzowany g³ównie dziêki Ministry i pokrewnym projektom, poza tym metalowa muzyka z Teksasu ma swoj± niepowtarzaln± temperaturê. Z Doug'iem wspó³praca zakoñczy³a siê ok. 2008 r., kiedy Houston zosta³o zalane przez powód¼ (efekt s³ynnego huraganu Katrina, który zdewastowa³ Nowy Orlean), a Doug straci³ trochê ze swojego dobytku i musia³ skoncentrowaæ siê na ¿yciowych priorytetach.
W marcu 2007 r. Ergo uruchomi³ Darknation tak¿e pod domen± .eu, jako, ¿e Polska od 2004 r. by³a ju¿ czê¶ci± Unii Europejskiej, a domena taka sta³a siê popularna w Europie ;) http://web.archive.org/web/20080429034615rn_2/www.fabryka.darknation.eu/php-files_en/news.php
Dodanymi nowo¶ciami by³ dodany w lutym kana³ RSS dla newsów (jako efekt pytania jednego z czytelników, dlaczego nie by³o takiej formy powiadamiana o aktualizacjach), buttony polecanych zespo³ów i supporty (support zamieniony zosta³ w tym samym roku na ma³e paseczki z nazwami zamiast zdjêæ czy bannerów, które zajmowa³y za du¿o miejsca w panelu) oraz PayPal dla dotacji, ale nikt nic nie wp³aca³, wiêc usunê³am. Finalnie zrezygnowa³am te¿ z Biografii w wersji PL (w angielskiej nigdy nie by³y nawet rozwijane).
Jeden z moich ulubionych zespo³ów, Treponem Pal reaktywowa³ siê wtedy po d³ugiej przerwie, wiêc od razu zaproponowa³am liderowi Marco Neves'owi swoje wsparcie medialne, wykonanie promocyjnych bannerów itd. W kwestii projektowania ok³adek dosta³am te¿ dwa zlecenia na ok³adki dla "Transhuman 2.0" od grupy Cyanotic oraz "The Way Back Down" zespo³u Bound in Oblivion; obie dosz³y do skutku i mo¿na zobaczyæ je w galerii Fabryki (link).
Historia powstania i rozwoju magazynu Fabryka - 2008
[Zobacz galeriê layoutów Fabryki w latach 2001-2010]
2001 | 2002-2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2010
Kiedy nadszed³ 2008 r., zawarto¶æ magazynu by³a ju¿ ¶ci¶le ustalona w trakcie poprzednich lat, wiêc nie by³o potrzeby wprowadzania ¿adnych drastycznych zmian a jedynie 'dopieszczanie' istniej±cego layoutu i wprowadzanie u¿ytecznych dodatków (wtyczki do CMS-a).
G³ówne ulepszenie dotyczy³o jednak forum, bo po upgrade do phpBB3 okaza³o siê, ¿e nie ma sposobu, aby ograniczyæ logowanie siê spammerów, robotów itd., a nie chcia³o mi siê d³ubaæ w plikach wg. wskazówek developerów, ani te¿ czekaæ na oficjalnego patcha. Zreszt± zapozna³am siê od razu z forum opartym na SMF, z którego jasno wynika³o, ¿e jego funkcjonalno¶æ i zarz±dzanie znacznie przewy¿sza phpBB3. Tak wiêc przekonwertowa³am istniej±ce forum do SMF i spersonalizowa³am skina, aby pasowa³ do wygl±du Fabryki, wraz z zastosowaniem ró¿nych darmowych ikon.
Na pocz±tku roku wyjecha³am na parê miesiêcy do USA (Denver, Colorado), aby spotkaæ siê z paroma ciekawymi osobami, rozpocz±æ pisanie ksi±¿ki o rocku industrialnym, a tak¿e pozwiedzaæ i zapoznaæ siê z amerykañskimi realiami, o których mi du¿o opowiadano w ci±gu ostatnich dwóch lat.
Z powodu odej¶cia Briana zosta³am sama z du¿a liczb± zespo³ów, którym chcia³am okazaæ zainteresowanie, ale ilo¶æ niekiedy nie sz³a w parze z wolnym czasem. Pracowa³am wtedy codziennie w firmie, wiêc nie mia³am ani czasu, ani (ze zmêczenia) chêci do tworzenia niczego nowego. Zaproponowa³am wiêc wspó³pracê Marco Gariboldi'emu, w³oskiemu fanowi rocka industrialnego z naprawdê du¿± wiedz±, nie tylko w tym temacie oraz ¿y³k± dziennikarsk± i ¶wietn± organizacj± w³asnych spraw. Je¶li dobrze pamiêtam, to Marco pojawi³ siê ju¿ wcze¶niej jako u¿ytkownik forum Fabryki, a tak¿e doda³ mnie jako 'przyjaciel' na Last.FM. Jak mi siê wydaje, natknê³am siê na jego nicka tak¿e na paru innych forach z muzyk±, która nas interesowa³a. Z Marco wspó³pracuje nam siê bardzo dobrze do tej pory. W recenzjach i propozycjach wywiadów przynosi do magazynu ciekawe zespo³y, szczególnie te ma³o znane pere³ki z przesz³o¶ci, jako ¿e w ci±gu kilkudziesiêciu lat uda³o mu siê zgromadziæ poka¼n± kolekcjê trudno zdobywalnych p³yt CD. Jego wnikliwe pytania zadane w wywiadach s± bardzo docenianie przez muzyków, o czym czêsto pisz± do nas w mailach.
W tym czasie do Fabryki doszed³ te¿ drugi wspó³pracownik, James Chapple, muzyk industrialno-rockowego zespo³u Triptaka z Seattle. Wybór Jamesa by³ podyktowany jego du¿ym do¶wiadczeniem, a tak¿e faktem, ¿e jest aktywnym muzykiem i jego wiedza przyda siê to do przeprowadzenia technicznej analizy utworów podczas pisania recenzji. Du¿e poczucie humoru i entuzjazm, to g³ówne cechy jego osobowo¶ci, przejawiaj±ce siê tak¿e w jego tekstach.
No i wreszcie po³owie 2008 r. - sta³o siê! Ministry, po 30 latach swojej kariery na ¶wiecie po raz pierwszy na koncercie w Polsce. I po raz ostatni, jako ¿e by³a to ostatnia trasa zespo³u i chcieli dotrzeæ tam, gdzie jeszcze nie mieli okazji. Nie mo¿na by³o tego wydarzenia zignorowaæ i z pomoc± managera trasy uda³o mi siê porozmawiaæ na ¿ywo i zarejestrowaæ na wideo wywiady z Tommy Victor'em, Sin Quirin'em i Tony Campos'em. Relacja z koncertu zosta³a opisana w specjalnie utworzonym dla tego celu dziale Recenzje Koncertów.
Z innych wydarzeñ mogê dodaæ oficjalny patronat nad trasami koncertowymi po USA zespo³ów Left Spine Down "Fighting For Voltage 2008 USA Tour" (nowy zespó³, ale do¶wiadczeni muzycy, wspó³pracuj±cy z np. Front Line Assembly czy Stiff Valentine) i znany ju¿ od lat 90-tych 16volt "The 2008 Denial Highway Tour" (pierwsza trasa tej grupy od 6 lat, promuj±ca nowy album i powrót zespo³u na scenê rocka industrialnego).
Historia powstania i rozwoju magazynu Fabryka - 2009
W 2009 r. dosz³o parê zmian technicznych, ale layout i kolorystyka pozosta³a ta sama, bazuj±ca na pomarañczach i szaro¶ciach oraz niewielkiej czcionce. Dodany zosta³ prosty panel z statystykami czytañ newsów, artyku³ów i ¶ci±galno¶ci plików MP3, poniewa¿ baza plików z darmowymi i zawsze tylko legalnymi MP3 rozros³a siê w owym czasie, licz±c ok. 40 pe³nych albumów poszczególnych wykonawców, a by³y to grupy mniej czy bardziej znane, jak 16volt (który oferowa³ ca³y stary katalog za darmo), Fanoe, Hazmat, Promonium Jesters. Tak¿e lider serbskiego zespo³u DreDDup podzieli³ siê z Fabryk± p³ytami, które dosta³ do promocji od jego serbskich kolegów z industrialnych grup Claymore, Cut And Paste czy te¿ Pornhouse. A generalnie wiadomo, ¿e strona zyskuje na odwiedzinach, kiedy oferuje tak¿e muzykê do ¶ci±gniêcia. O plikach przeczytaj w osobnym dziale tego FAQ.
G³ówna strona Fabryki od czasu postawienia jej na PHP-Fusion by³a ustawiona na wy¶wietlanie newsów w postacie hierarchicznej, tzn. wg. daty publikacji. Jednak¿e lista siê wyd³u¿a³a, a nie chcia³am aby strona startowa by³a a¿ tak d³uga. Skutkiem by³o zamienienie jej na wy¶wietlanie tylko linków do newsów umieszczonych w komórkach konkretnych kategorii newsów, a ogólny widok sta³ siê czytelniejszy, wzbogacony ma³ymi fotkami dla zobrazowania tych kategorii.
Do innych upiêkszeñ nale¿a³oby do³o¿yæ zamianê wygl±du ok³adek p³yt w recenzjach. Od tej pory na ka¿d± ok³adkê zostaje na³o¿ony szablon, upodabniaj±cy obrazek do prawdziwej p³yty CD wraz z plastikowym pude³kiem. Autorem tego szablonu jest Komodo Media, którego ikony pozostaj± ci±gle najbardziej dopracowanym i realistycznie wygl±daj±cymi.
W tym samym roku do Fabryki do³±czy³ Tempest (Scott, prywatnie mój narzeczony) w roli edytora/korektora angielskich tekstów. Jako rodowity Amerykanin pomaga³ mnie i Marco oczy¶ciæ angielskojêzyczn± formê tekstów - recenzji i pytañ do wywiadów - z widocznych wp³ywów naszych narodowych jêzyków.
Drug±, now± osob± w Fabryce by³ Xen (Xenerki), i je¶li dobrze pamiêtam, pozna³am go na Last.FM. 18-letni wówczas amerykañski fan rocka industrialnego, dok³adnie takiego gitarowego i pe³nego agresji, jaki Fabryka od lat promuje do³±czy³ tak¿e do forum i po jego postach, a tak¿e propozycjach zespo³ów do recenzji czy samego przes³uchania, bardzo chcia³am go 'ukra¶æ' do wspó³pracy. Zgodzi³ siê i napisa³ do tej pory kilka wnikliwych i szczerych recenzji. Uczestnictwo Xen'a jest jednak¿e dosyæ nieregularne, tak jak i James'a, z powodu priorytetów ¿yciowo-zawodowych.
Jako, ¿e Fabryka liczy³a ju¿ piêciu wspó³pracowników, tak¿e wypada³o zgrupowaæ ich i przedstawiæ na osobnych stronach; tak powsta³ dzia³ Sk³ad Fabryki.
Podstaw± we wspó³pracy ze mn± jest, by³a i bêdzie doskona³a organizacja i realizacja zadañ. Z racji tego, ¿e nie by³o sensu wysy³aæ do ka¿dego maili i dyskutowaæ o tym kto i czym siê bêdzie zajmowa³, potrzebowa³am systemu on-line, gdzie wspó³pracownicy mogliby siê zalogowaæ i wpisaæ zaplanowane przez siebie zadania, a tak¿e zobaczyæ zadania innych, aby nie dublowaæ np. p³yt do recenzji.
Po d³ugim poszukiwaniu i testach zdecydowa³am siê na open source'owy CMS do zarz±dzania projektami on-line jakim jest Feng Office (wcze¶niej nazywany OpenGoo), a jako, ¿e system posiada lokalizacje jêzykowe, tak ka¿dy z nas mo¿e u¿ywaæ go w swoim narodowym jêzyku.
Od tej pory ka¿da edytowana recenzja i wywiad trafia jako za³±cznik do tego systemu, a wspó³pracownicy przesy³aj± tam tak¿e swoje recenzje napisane wg. przygotowanego przez mnie szablonu HTML (³atwiej mi pó¼niej wkleiæ na stronê) oraz ok³adki do p³yt i inne graficzne za³±czniki, linki itd. Jest to oczywi¶cie tylko bajer, bo dostajê recenzje tak¿e bezpo¶rednio na email.
G³ównym zdaniem Feng Office jest zarz±dzanie projektami, czyli co (jaka p³yta), kto (recenzent), kogo (z kim wywiad, kto pisze pytania) i kiedy (termin rozpoczêcia, wykonania i zakoñczenia zadania). Mo¿emy w ten sposób zobaczyæ listê dostêpnych zespo³ów, jakie zwróci³y nasz± uwagê w kontek¶cie napisania recenzji czy skontaktowania siê w celu przeprowadzenia wywiadów.
Oczywi¶cie, jako, ¿e robimy to wszystko za darmo, nie ma mowy o deadlinach i przymuszaniu siê do robienia czego¶ na czas. Kilka z projektów ma status "opó¼nione" lub "przesuniête" a nawet "anulowane", g³ównie z braku reakcji zespo³u, który dosta³ pytania i wiêcej nie odpowiedzia³ (jak mam rozumieæ pytania by³y chyba za trudne :]).
Historia powstania i rozwoju magazynu Fabryka - 2010
Fabryka przywita³a rok 2010 nowym skinem z kr±g³o¶ciami wzorowanymi na nowej modzie na design Web 2.0, oraz dominuj±cymi szaro¶ciami (dla wygodniejszego czytania du¿ej ilo¶ci tekstu) prze³amanymi akcentami pomarañczu w nag³ówkach paneli, linkach i nawigacji (aby odzwierciedliæ wierno¶æ pierwotnym za³o¿eniom w kontek¶cie designu), a tak¿e ikonami dla identyfikacji poszczególnych profili w sieciach socjalnych oraz dodatkami do szablonów recenzji (ikonki oceny p³yty) i wywiadów (nag³ówek; data, recenzent).
Czcionka zosta³a definitywnie powiêkszona, tak¿e dla celów ³atwiejszego czytania, ale tak¿e dlatego, ¿e mój nowy laptop dysponowa³ rozdzielczo¶ci± 1920 x 1200 px ;)
Dodatkami by³y tak¿e newsletter jako alternatywa dla kana³ów RSS, w obu wersjach jêzykowych PL-EN, modny ostatnio obrazek z kodem w formacie QR dla urz±dzeñ mobilnych i dzia³ przeznaczony dla do¶wiadczonych muzyków, gdzie bêd± mogli dzieliæ siê swoimi poradami i spostrze¿eniami na temat przemys³u muzycznego. Pierwsz± propozycjê przyj±³ Jeff Scheel z zespo³u Gravity Kills, który takim sposobem dosta³ te¿ automatyczn± promocjê w³asnego, reaktywowanego w tym samym roku zespo³u oraz bloga.
Natomiast Xen zaproponowa³, aby wywiady, wcze¶niej przypisane do grup podzielonych latami, a tak¿e recenzje zosta³y w³±czone w jeden dzia³ Profile Zespo³ów, tak ¿e ka¿dy promowany zespó³ ma swoj± 'komórkê' w Fabryce i odszukiwanie materia³ów jest dla nich ³atwiejsze. Tak te¿ zrobi³am (na razie w wersji angielskiej magazynu), co nada³o przejrzysto¶ci tej czê¶ci magazynu, a docelowo mog± znale¼æ siê tam te¿ biografie, chocia¿ pomys³ wskrzeszania biografii akceptujê tylko na 50% ze wzglêdu na pokrycie du¿ej ilo¶ci zespo³ów i czêste aktualizacje zachodz±cych zmian.
Zmienione zosta³y te¿ obrazki kategorii, na inne i wiêksze, a tak¿e zastosowa³am ³adniejsze obwódki dla zdjêæ do newsów i wywiadów; z czarnej 1 px na szar± 7 px, nieco wtapiaj±c± siê w t³o.
Fabryka miêdzy 2008 a 2010 r. oswaja siê z innymi sieciami spo³eczno¶ciowymi, g³ównie amerykañskimi, chocia¿ zdecydowanie odrzuca udzia³ na Facebook. Decyzja podjêta by³a w oparciu o przecieki danych, koncentracjê na liczbach oraz ma³o wydajny system weryfikacji tzw. przyjació³, czy w istocie byliby zainteresowani czytaniem tre¶ci magazynu. Podobna opinia dotyczy sieci do mikro-bloggowania – Twitter. Mo¿na mieæ wielu tzw. followers (osoby ¶ledz±ce wpisy), ale bardzo niewielki procent bêdzie regularnie przekazywa³ swoim znajomym /i followers/ wyczytane w magazynie lub blogu informacje, co zupe³nie mija siê z celem.
Od stycznia 2010 r. Fabryka posiada statystyki na Google Analytics w celu przysz³ego udostêpniania miejsc reklamowych. Rozbudowana zostaje sieæ znajomych i fanów muzyki rockowo-industrialnej na Last.FM wraz z ograniczeniem dzia³alno¶ci promocyjnej na Myspace, które jakby nie by³o, co miesi±c zostaje opuszczane przez kolejne zespo³y z braku wsparcia ze strony portalu oraz powtarzaj±cych siê b³êdów i nieujednoliconego designu profili, wp³ywaj±cego na szybko¶æ ³adowania siê danej strony.
We wrze¶niu forum Fabryki zosta³o usuniête z powodu braku aktywno¶ci u¿ytkowników.
No i na koniec powsta³o to FAQ o Fabryce, które bêdzie z czasem uzupe³niane.
Fabryka ma dominuj±c± i dobrze wypozycjonowan± w wyszukiwarkach pozycjê w kwestii rocka industrialnego oraz bazê najlepszych zespo³ów tego gatunku muzycznego. Odrzuci³am tak¿e wiele nieciekawych ofert, co jednoznacznie ukazuje ten magazyn ukierunkowany na jako¶æ (prawdziwych fanów rocka industrialnego i wiarygodne zespo³y) a nie na ilo¶æ.
Plany rozwojowe istniej±, ale zostan± ujawnione nie wcze¶niej ni¿ wraz z ich realizacj±. Jest to podstawowa i sprawdzona metoda stosowana we wszystkich moich przedsiêwziêciach ;)
NINa
(sierpieñ 2010 r.)
Historia powstania i rozwoju magazynu Fabryka - 2011-2016
Po 2010 r. praktycznie nie dzia³o siê ju¿ nic ciekawego, a moja motywacja zaczê³a spadaæ. Problemem okaza³y siê fundamentalne zmiany w sieci spo³eczno¶ciowej Myspace, likwidacja (kasacja dotychczasowych postów) blogów i niemo¿no¶æ reklamowania w³asnych tre¶ci w komentarzach innych osób, co by³o si³± napêdow± nie tylko Myspace, ale i uczestników. Podobny los spotka³ Last.fm, a by³a to druga ostatnia platforma umo¿liwiaj±ca ³±czenie konkretnych zespo³ów z profilami i magazynem. ¯aden inny nowy portal nie wype³ni³ tej luki, a Facebook wymaga za du¿o wysi³ku (lub kasy) i krótko mówi±c, dawania d*, aby cokolwiek tam wypromowaæ, wiêc FB nie u¿ywam z szacunku dla swojej prywatno¶ci oraz pracy. Dodatkowo, jak pokazuj± przyk³ady upadków Myspace i Last.fm, ¿adne tre¶ci nie zostaj± na zawsze w sieciach spo³eczno¶ciowych na tych samych warunkach, na jakich zosta³y pocz±tkowo wprowadzone, wiêc liczy siê tylko posiadanie w³asnej strony internetowej i ca³o¶ci praw autorskich.
Polska wersja magazynu praktycznie przesta³a funkcjonowaæ w 2013 r. (tzn. by³a dostêpna on-line, ale nie by³a aktualizowana), natomiast angielska przekszta³ci³a siê g³ównie w platformê do publikacji recenzji i nielicznych wywiadów oraz newsów. W zwi±zku z tym, ¿e muzycy oczekiwali wsparcia za darmo, a ja nie mia³am i nie mam na to ani czasu, ani chêci (mówimy tu o kopiowaniu i wykorzystywaniu recenzji - materia³ów chronionych prawami autorskimi dla sprzeda¿y w³asnej muzyki), wiêc tak¿e wprowadzenie oferty odp³atnych recenzji/promocyjnych wywiadów (przez rok pod nazw± Fabryka Digital) zawêzi³o grupê chêtnych tylko do tych wspieraj±cych i rozumiej±cych istotê nowego modelu biznesowego. Mówi±c wprost - chcesz mieæ profesjonaln± recenzjê - nie tylko uczciw± opiniê, ale tekst na w³asno¶æ do wykorzystania komercyjnego (sprzeda¿ muzyki), to zap³aæ za ni± tak, jak za wykonanie strony www, zakup licencji do zdjêcia (dot. praw autorskich) czy nawet kupno ksi±¿ki, p³yty czy gad¿etu w sklepie. Ode mnie te¿ wymagaj± wydawania pieniêdzy, ¿eby móc siê gdziekolwiek ruszyæ, a nikt mnie tu nie zatrudnia na starych zasadach znanych z magazynów muzycznych lat 1980-90, gdzie by³ w³a¶ciciel gazety i op³acani przez niego co miesi±c pracownicy-dziennikarze/recenzenci, bo sama jestem sobie szefow± ;]
W 2014 r., do magazynu do³±czy³am te¿ dwa nowe dzia³y dotycz±ce innych moich aktualnych pasji: autorskiej ksi±¿ki s/f post-apo Heatwave (tom I ukoñczony, w edycji, tom II w trakcie powstawania) i rêkodzie³a - oryginalne, czarne, szkatu³ki, kasetki i ¶wieczniki.
Od chwili obecnej, tj. lipiec 2016 r., zamierzam po¶wiêciæ maksimum swojego czasu obu powy¿szym, oraz krótkim opowiadaniom s/f i prezentacji (oraz sprzeda¿y) autorskich przedmiotów w Fabryce.
|