O Fabryce
Skocz do
Start > Wszystkie artyku³y > NERVE > Nerve [recenzje]
Nerve [recenzje]
Cancer Of Choice |Play It Again Sam Records, 1994| star rating

1. Coins, 2. Fragments, 3. Oil, 4. Rage, 5. Closedown, 6. Water, 7. Seed, 8. Dedalus, 9. Trust, 10. Waters, 11. Thirties


Debiutancka p³yta Nerve nie jest niestety bli¼niakiem wydanej rok pó¼niej, mistrzowskiej Blood & Gold, ani te¿ nie pod±¿a pó¼niejszymi ¶cie¿kami zespo³u, chocia¿ nie jest te¿ taka z³a. Problem w tym, ¿e Cancer Of Choice ma w sobie wiêcej zmiennych nastrojów, beatów, industrialnych te³ i eksperymentów. Znaj±c Blood & Gold mogê zaryzykowaæ stwierdzenie, ¿e zespó³ szuka³ dopiero metody na interesuj±c± muzykê i jednak wybra³ gitary zamiast sampli na drugi i jednocze¶nie ostatni, w swojej krótkiej karierze, album.
Ponadto w muzyce na Cancer of Choice uwidacznia siê szereg wp³ywów ze strony innych zespo³ów i stylów muzycznych. Taka p³yta teoretycznie mog³aby powstaæ, gdyby Nerve mia³ ju¿ w swojej dyskografii 4-5 wydawnictw p³ytowych, a Cancer of Choice by³aby umiejscowiona gdzie¶ na koñcu jako album przekrojowy, prezentuj±cy dotychczasowe osi±gniêcia Nerve. Ta p³yta jest jednak debiutem, a jej ró¿norodno¶æ muzyczna mo¿e wskazywaæ w³a¶nie albo na poszukiwania (swojego stylu i odpowiednich fanów) albo na do¶wiadczenie i os³uchanie z innymi gatunkami muzycznymi, co ju¿ wtedy zespó³ stara³ siê zaprezentowaæ i st±d tak ró¿ne rezultaty.

Nerve mia³ to szczê¶cie, ¿e ju¿ na pocz±tku zainteresowa³o siê nimi belgijskie Play It Again Sam, wytwórnia znana z wychwytywania oryginalnych artystów, nastawionych na zarówno gitarowe i elektroniczne brzmienia. PIAS to du¿y label, posiadaj±cy szerokie kana³y dystrybucji w Europie i USA, st±d dziwi tak wspania³e Nerve, nie robi±ce kariery pod ich skrzyd³ami. Mogê jedynie spekulowaæ, ¿e PIAS zwróci³o uwagê na Nerve ze wzglêdu na pierwsz±, tak ró¿norodn± nastrojowo p³ytê, albo, ¿e album nie sprzedawa³ siê rewelacyjnie i zespó³ celowo wybra³ brzmienia ciê¿sze na nastêpny album, aby trafiæ do wiêkszej grupy odbiorców ze sceny metalowej, co jednocze¶nie nie spodoba³o siê PIAS i label zadecydowa³ o zakoñczeniu wspó³pracy z Nerve. O prawdziwe przyczyny zdobycia kontraktu z PIAS, a potem szybkiego rozpadu zespo³u nale¿a³oby jednak spytaæ Phila Millsa lub Toma Holkenborga (obecnie Junkie XL), co te¿ prawdopodobnie zrobimy z ramienia magazynu Fabryka.

Eksperymentalny, chocia¿ ci±gle oparty na ciê¿kiej elektronice utwór "Coins" otwiera ten album. Potem mamy jaki¶ wrêcz ambientowo-popowo-metalowy "Fragments", ciê¿ki, metalowo-industrialny "Oil" i rapowo-industrialny "Rage".
"Closedown" bardzo mi przypomina nagrania The Young Gods, z atmosfer± pe³n± napiêcia i agresji, utwór w identycznym stopniu gitarowy co elektroniczna, natomiast "Water" powinni polubiæ fani nagrañ 16Volt, tych s³odszych, ale nie pozbawionych gitar. Utwór ma niestety a¿ 5 minut, podczas których s³yszê te same brzmienia od pocz±tku do koñca, co szybko staje siê nudne.
"Seed" mnie zaskoczy³, bo po pocz±tkowej, bardzo p³ytkiej zawarto¶ci, drug± po³owê utworu wype³niaj± ostre, taneczne beaty utrzymane w stylu nagrañ Front 242 i Cubanate. "Dedalus" niczym nie zachwyca, bo brzmi zbyt standardowo, ale za to nastêpuj±cy po nim, instrumentalny "Trust" od razu ukazuje swoj± potêgê! Powolne riffy gitar i p³acz±ce solówki przypominaj± niektóre nagrania Skrew, a pod koniec, ta ciê¿ka kompozycja piêknie rozja¶nia siê, przechodz±c na nieco wy¿sze tony.
"Waters" poniek±d kontynuuje piêkno "Trust", ale znajduje siê tu te¿ zapowied¼ "Screaming in Silence" z p³yty Blood & Gold, jak gdyby zespó³ nie by³ zadowolony z "Waters" i postanowili pój¶æ jeszcze g³êbiej i wyra¼niej wraz z "Screaming in Silence" . Gdyby kto¶ bardzo chcia³ porównywaæ, to w utworze tym znajdziemy te¿ delikatne echa "Something I Can Never Have" Nine Inch Nails.
P³ytê koñczy "Thirties", który jako¶ kompletnie nie przypad³ mi do gustu i po p³ycie Blood & Gold nawet nie przypuszcza³am, ¿e Nerve nagrywa³ kiedy¶ takie rzeczy.

Niestety tylko dwie gwiazdki za brak zdecydowania, ale warto mieæ ten album, chocia¿by dla zobrazowania, w jaki sposób zespó³ rozwin±³ swoj± muzykê na drugiej i ostatniej p³ycie. (NINa)


Discogs
Nota prawna
Szukaj w magazynie

Magazyn hostuje
Wersje
Nawigacja
START
PLIKI
Opowiadania
ARCHIWA
Archiwum o magazynie
Archiwum historii magazynu
Archiwum wywiadów
Archiwum recenzji muzyki
Archiwum recenzji gier
Archiwum recenzji ksi±¿ek
Archiwum artyku³ów
Archiwum newsów
Archiwum podcastów
Archiwum legalnej muzyki - pliki
Archiwum promocyjnych imprez
Archiwum manifestów industrialnych
O FABRYCE
Sk³ad Fabryki
POZOSTA£E
Linki
Zaktualizowane artyku³y
Magazyn Fabryka - transformacja
[gry] You Are Empty
[gry] Kingpin: Life of Crime
Filter - Hamburg, 18.08.2013 [recenzja koncertu]
Nine Inch Nails [recenzje]
Subskrybuj
Newsy
Artyku³y
Legalne mp3
Linki
Follow us: Tumblr | Blogger

Design created by Look | Coded by eWe | Modified by NINa. Theme by GFXpixel.info modified by NINa | Social icons by Fatcow, Icondock, PR. Lloyd and NINa.

3,202,283 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.