FABRYKA - w latach 2001-2016 r. by³a jedynym w internecie, profesjonalnym magazynem muzycznym dedykowanym wy³±cznie tym dwóm muzycznym - rockowi i metalowi industrialnemu. Obecnie posiada status Encyklopedii rocka i metalu industrialnego z bogat± list± w³asnych recenzji p³yt, wywiadów, newsów, oraz kilkoma podcastami. Darmowego hostingu dostarcza Darknation.eu. |
Celldweller |Position Music, 2003|
-----, Switchback,Stay With Me (Unlikely), The Last Firstborn, Under My Feet,I Believe You,Frozen,Symbiont,Afraid This Time,Fadeaway,-----,So Sorry To Stay,One Little World,Unlikely (Stay With Me),One Good Reason,The Stairs Of Orion,-----,Welcome To The End
Z przyjemno¶ci± piszê t± recenzjê, bo naprawdê jest o czym. Kto jeszcze nie zna Celldwellera? Zajrzyjcie na www.celldweller.com lub www.myspace.com/celldweller , a potem wróæcie do tekstu recenzji ;) O Klaytonie mo¿naby napisaæ sporej grubo¶ci ksi±¿kê i jak sadzê takowa autobiografia powstanie mo¿e ju¿ nied³ugo, jednak¿e co do mojego zainteresowania Celldwellerem, nie przekona³y mnie ani miê¶nie Klaytona ani spódniczki i ogólny, nieco komiksowy lub nawet mangowy image muzyków. To co mnie totalnie ujê³o, to przede wszystkim fakt, ¿e Klayton by³ wcze¶niej w dwóch genialnych zespo³ach industrialno rockowych .Argyle Park i Circle of Dust. Po drugie, Klayton naprawdê potrafi ¶piewaæ, i ma dobry g³os, czego brakuje wielu wykonawcom w tym gatunku muzycznym, poniewa¿, efekt 'dobrego g³osu' mo¿na uzyskaæ anga¿uj±c do pracy komputer. Po trzecie do muzyki Celldwellera przekona³a mnie te¿ ciê¿ka praca Klaytona i dynamika z jak± siê jej po¶wiêca. Po czwarte .jako¶æ zarówno nagrañ jak i videoklipów. A na koniec fakt to, ¿e Klayton jest wyra¼nie os³uchany z bardzo wieloma gatunkami muzycznymi i potrafi wzi±æ z nich to co najlepsze, najbardziej charakterystyczne i zmieszaæ, tworz±c bardzo zgrabne i konkretne utwory.
Pierwsza p³yta Celldwellera to wycieczka w stronê takich w³a¶nie ró¿norakich brzmieniowo utworów, chocia¿ ogólne wra¿enie po przes³uchaniu to: "jest ciê¿ko". Switchback, wybrany przez zespó³ na utwór promocyjny doczeka³ siê bardzo dobrze zrealizowanego videoklipu na DVD "Switchback", które zreszt± te¿ dosta³am w paczce. Stay With Me - bardzo zgrabny utwór, który ma chyba wszystko, aby zostaæ zauwa¿onym przez media, a szczególnie radiostacje. The Last Firstborn zawiera g³ównie brzmienia... goa, bardzo typowe dla Astral Projection, totalne zaskoczenie ale i przyjemno¶æ, dla kogo¶, kto nie musi mieæ p³yty z jednostajnymi, wrêcz monotematycznymi motywami. Under My Feet zaczyna siê balladowo, z alternatywnym brzmieniem gitar i chwytliwym refrenem. I Believe You przypomina mi numetalowe podchody Limp Bitzkit i z drugiej strony Orgy, ale po zakoñczeniu utworu pozostaj± w g³owie s³owa: " That's all right, that's all right...".
Na tej p³ycie znajduj± siê trzy przerywniki, podejrzewam, ¿e dla podzielenia p³yty na 3 cze¶æ, a z tego co pamiêtamy, Chemlab u¿ywa³ kiedy¶ tego na swoich p³ytach i u nich nazywa³o siê to "suture". Fajny pomys³ :)
Frozen chyba zrobi³ na mnie najmniejsze wra¿enie, poniewa¿ s³ysza³am ju¿ du¿o utworów utrzymanych w takiej konwencji, ale ¿e p³yta Celldweller zosta³a wydana w 2003r., kiedy takie brzmienia by³y modne, tote¿ nic dziwnego, ¿e zespó³ chcia³ zostaæ zauwa¿ony tak¿e przez fanów tych brzmieñ. Utwór Symbiont charakteryzuj± mocne gitary i bas z przestrojonym wokalem Klaytona, ale s± te¿ momenty wyciszenia gdzie¶ tak w po³owie utworu i brzmi to naprawdê czaruj±co. Tak samo nastêpuj±cy po nim utwór Afraid This Time ma jaki¶ kusz±cy wyd¼wiêk, chocia¿ po kilku przes³uchaniach mo¿e siê znudziæ. Fadeaway to chyba jeden z bardziej znanych utworów Celldwellera, skomponowany w sposób bardzo "na czasie" (a mówimy o roku 2003), patrz adnotacja o Frozen.
So Sorry To Say to bardzo zgrabnie skonstruowany utwór, który pamiêta siê jeszcze d³ugo po wyjêciu CD z odwarzacza. Nie zachwyci³ mnie Own Little World w przeciwieñstwie do chwytliwego, g³ównie dziêki basom Unlikely (Stay With Me) (tak to parafraza utworu z pierwszej dziesi±tki na trackli¶cie). One Good Reason to najciê¿szy utwór na p³ycie Celldweller, wrêcz grindcorowy i dynamiczny. I na koniec dwa utwory dla odmiany, totalnie ju¿ w innym, bo drum'n'basowym klimacie The Stars of Orion i tajemniczo, dziêki ró¿nym t³om d¼wiêkowym, brzmi±ca kompozycja "Welcome To The End", jakby sie mo¿na by³o spodziewaæ, wieñcz±cy t± p³ytê.
Je¿eli popatrzymy na Celldweller'a bior±c pod uwagê ich image, design ok³adek, muzykê, strukturê utworów to mo¿na powiedzieæ, ¿e uda³o im siê w³a¶nie przez t± ciê¿k± pracê uzyskaæ spójno¶æ i co¶ co np. w marketingu okre¶la siê jako "to¿samo¶c firmy". Za Celldwellerem przemawia pasja i realistyczne podej¶cie do spraw zwi±zanych z kreacj±, dlatego mo¿na powiedzieæ ¿e jest to zespó³ wyró¿niaj±cy siê w tej dekadzie muzyki rockowo-elektronicznej i który za jakie¶ 10 lat napewno bêdzie szeroko omawiany w kontek¶cie "nowej fali" rocka industrialnego. Klayton mo¿e powiedzieæ, (przepraszam pozosta³ych muzyków), ¿e "Celldweller to ja", ale autentycznie zapracowa³ sobie na ten sukces. A na ich pierwszej p³ycie pierwiastek mêski zmiesza³ a siê z ¿eñskim i dziêki temu powsta³a bardzo ciekawa i zrównowa¿ona klimatycznie ca³o¶æ.
(NINa)
|
2001-2020 © Fabryka - Encyklopedia Rocka i Metalu Industrialnego. Wszelkie prawa zastrze¿one. Nazwa magazynu (³±cznie z 'Magazyn Muzyczny Fabryka', aktywny w latach 2001-2016), pomys³y, wykonanie, opracowanie tre¶ci, ikony albumów p³yt i publikacja zastrze¿one przez © Katarzyna 'Draconina' Górnisiewicz.
1. Zabrania siê u¿ywania oryginalnych recenzji i wywiadów w celach komercyjnych i/lub promocyjnych np. w sklepach p³ytowych, press kitach, na aukcjach internetowych, blogach, ksi±¿kach itp. Dla mediów i artystów - istnieje mo¿liwo¶æ sprzeda¿y konkretnej recenzji lub wywiadu na cele komercyjne i/lub promocyjne z licencj± niewy³±czn±. Mo¿na te¿ zamówiæ podobn± recenzjê w wersji rozszerzonej ( napisz do nas).
Zabrania siê u¿ywania oryginalnych recenzji p³yt zawartych w magazynie Fabryka dla polecania nielegalnie kopiowanej i rozpowszechnianej muzyki!
2. Pliki graficzne inne ni¿ przedstawione na stronach dot. Ok³adki do CD, Galeria, Sk³ad Fabryki oraz materia³y reklamowe dot. imprez Maszyneria, Malfunction i Suburban Sounds zosta³y do³±czone wy³±cznie w celach edukacyjnych, a wszelkie prawa autorskie nale¿± do ich twórców. |
|
|