Dlaczego taka nazwa - Fabryka?
Fabryka to budowla jak najbardziej zwi±zana z przemys³em, gdzie praca trwa ci±gle, z przerwami na konserwacjê i odpoczynek i gdzie mo¿na do¶wiadczyæ ca³ej kakofonii industrialnych d¼wiêków wydawanych przez maszyny. Mo¿na tam spotkaæ te¿ obs³uguj±cych je ludzi, je¶li ca³y system nie zosta³ jeszcze skomputeryzowany od A do Z.
Dlaczego tylko i wy³±cznie rock i metal industrialny?
Ta muzyka ma w sobie potencja³, odkryty tylko przez nielicznych, tak¿e mo¿e byæ okre¶lona jako 'elitarna', bo nie poci±ga za sob± liczb, ale wybrane osoby czy zespo³y. Fabryka wype³ni³a lukê na zapotrzebowanie na informacje o tych gatunkach, poprzez zgromadzenie w jednym miejscu w internecie najlepszych zespo³ów kwalifikuj±cych siê do okre¶lenia ich tym mianem, ze wzglêdu oczywi¶cie na pomys³, brzmienie i jako¶æ wykonania. Nigdy nie interesowa³o mnie pod±¿anie za kim¶, powielanie schematów, ale wytyczanie w³asnej ¶cie¿ki i tworzenie czego¶ nowego.
Industrial rock i industrial metal s± warto¶ciowymi, agresywnymi odmianami muzyki rockowej i metalowej, które wymagaj± od muzyków pomys³owo¶ci, znajomo¶ci aran¿owania i budowy ciekawych kompozycji, gry na ró¿nych instrumentach, obs³ugi programów komputerowych, a w przypadku koncertów - naturalnej ekspresji energii, która przecie¿ spowodowa³a decyzjê o wykonywaniu przez nich takiej, a nie innej muzyki.
Jednocze¶nie nie mo¿e byæ tak, ¿e do jednego worka wrzuca siê wszystko, co nie zosta³o jeszcze selektywnie sklasyfikowane, bo np. nikomu nie chce siê opracowaæ nowej nazwy gatunku muzycznego, co ostatnio dotyczy np. metalu industrialnego. W ten gatunek zosta³o wepchniête ju¿ tyle nieciekawych zespo³ów psuj±cych jego dobre imiê, ¿e spotykam siê ze zdziwieniem przy odrzucaniu propozycji znanych nawet zespo³ów co do okazania im promocji poprzez np. recenzje czy wywiady. Dla mnie i recenzentów, grupy te s± okre¶lane jako 'pseudo', a dla takich nie ma miejsca w magazynie, bo my stawiamy na szczero¶æ i pomys³owo¶æ, a nie wtórno¶æ i dominacjê wizerunku ponad inspiruj±c± muzykê. Bronimy prawdziwego wizerunku tej muzyki, dlatego magazyn Fabryka Industrial Rock mo¿na okre¶liæ jako 'filtr' do odcedzania 'fusów', które to 'fusy' mog± byæ z ³atwo¶ci± przyporz±dkowane do innych, nowo-utworzonych gatunków muzycznych ;)
Co jest celem magazynu?
Profesjonalne, szczere i wiarygodne edukowanie o rocku i metalu industrialnym, wy³awianie i prezentowanie czytelnikom i s³uchaczom najlepszych zespo³ów obu scen - nowych, a tak¿e starszych, nieznanych, lub takich, które w swoim czasie nie otrzyma³y wystarczaj±cego zainteresowania ze strony prasy.
Oczywi¶cie niebagatelne znaczenie ma zbieranie do¶wiadczenia na polu dziennikarstwo-tworzenie stron www-grafika, a tak¿e bezpo¶rednie kontakty z ulubionymi zespo³ami i ciekawymi lud¼mi, wspieraj±cymi ideê Fabryki.
Podpieramy podstawy rocka industrialnego i metalu industrialnego, ale odrzucamy to, co do niego nie pasuje. Jednocze¶nie nie zamykamy siê na rozszerzenia i postêp, np. chêtnie pomagamy zespo³om ³±cz±cym rock i metal industrialny z hardcore, ale wstrzymujemy siê od ³±czenia tych gatunków z np. popem, hip hopem, death metalem, i wszystkimi innymi, które jako finalna mieszanka bêd± znacz±co odstawa³y od wytycznych.
Jakie s± g³ówne sk³adowe magazynu?
G³ówny nacisk po³o¿ony jest od pocz±tku na recenzje, bo wi±¿± siê z bezpo¶rednim obcowaniem z ulubion± przez nas muzyk± oraz wyra¿aniem swoich opinii na pi¶mie. Kolejnym krokiem jest poznanie i przedstawienie postaci muzyków stoj±cych za danym zespo³em czy wydawnictwem, czyli wywiady. Nastêpnie pojawiaj± siê darmowe p³yty, bo ludzie jednak lubi± darmowe rzeczy, a dla nas wygodne jest to, ¿e s± oferowane legalnie, wprost od ich autorów. Mniejsze znaczenie maj± podcasty i galeria.
Od czerwca 2010 r. nowym dodatkiem s± blogi do¶wiadczonych muzyków (jak wy¿ej, tylko po angielsku) w tematyce porad odno¶nie tworzenia zespo³u, muzyki, jej promocji, organizowania koncertów, relacji z fanami, wyboru wytwórni, zak³adania w³asnego biznesu itp., które mam nadziejê przyci±gn± zainteresowane osoby a tak¿e dziêki czytelnikom muzycy Ci dostan± dodatkowe rozpoznanie i promocjê swoich zespo³ów poprzez magazyn. Na razie swoj± wiedz± dzieli siê z Fabryk± Jeff Scheel (Gravity Kills), ale oferta (free) jest otwarta dla ka¿dego, kto wie, ¿e umie ciekawie i wiarygodnie pisaæ i ma wiedzê popart± kilkuletnim do¶wiadczeniem.
Jakie macie plany co do rozwoju, zwi±zanym z tzw. nowym modelem prezentacji tre¶ci magazynu, jego promocji?
Nie biegamy za nowinkami, ale ¶ledzimy je na bie¿±co i do³±czamy w razie potrzeby. Niektóre narzêdzia czy portale spo³eczno¶ciowe sprawdzaj± siê w promocji magazynu i zespo³ów, jak Myspace czy Last.FM, a inne okazuj± siê ju¿ z za³o¿enia totaln± pora¿k±, jak Twitter. Wszystkie te sieci s± produktami, które trac± z czasem na atrakcyjno¶ci i popularno¶ci, wiêc nie chcemy siê zbyt anga¿owaæ w tzw. chwilówki.
Do eksploatacji pozostaje ci±gle strefa urz±dzeñ przeno¶nych i dedykowanych im aplikacji, chocia¿ tak jak pisa³am, s± to tylko chwilowe gad¿ety i za 5-10 lat popularne mog± byæ np. pojawiaj±ce siê w powietrzu skalowalne wy¶wietlacze, jakie mo¿na zobaczyæ w niektórych filmach s/f, a na iPhony bêdziemy patrzeæ jak obecnie na pierwsze telefony komórkowe (tzw. ceg³y) Motoroli, wyprodukowane na pocz±tku 2000 r. ;)
Dlaczego magazyn jest zamkniêty na rejestracjê, dodawanie w³asnych materia³ów, dyskusje?
W przeciwieñstwie do portali newsowych i wielu forów, wa¿na jest dla mnie prezentowana tre¶æ, wzorowana na ksi±¿kach i magazynach drukowanych. Jest to ci±gle bezpieczna forma prezentacji. Nie mam czasu na walczenie z trollami, a nie mam na tyle ludzi, aby moderowali tre¶æ komentarzy i kasowali spamerów, i nie jest mo¿liwe ca³kowite zabezpieczenie portalu przed takimi osobnikami czy mechanizmami. Dotyczy to samej Fabryki.
Ile Fabryka ma statystycznie odwiedzin w ci±gu dnia i miesi±ca?
Statystki s± bardzo ¶wie¿e, bo zainstalowane w lipcu 2010 r., czyli po 4 latach od przeniesienia Fabryki na stabilne miejsce, dlatego nie oddaj± wiarygodnie ca³okszta³tu feedbacku.
Wg. najczê¶ciej obecnie stosowanego mechanizmu Google Analytics do weryfikacji statystyk stron, ilo¶æ wej¶æ na obie wersje magazynu to prawie 1600 unikalnych wizyt w ci±gu miesi±ca (lipiec-sierpieñ 2010), a ponad 2100 wizyt w ogóle, z tego wiêkszo¶æ stanowi± nowi czytelnicy, 1/3 powracaj±cy po raz drugi lub trzeci. Ok. 3% stanowi± powracaj±cy ponad 25-60 razy.
Najwiêkszy ruch pochodzi z USA (+700), Polski (+300), Niemiec (+150), UK i Kanady (+100). Dominuj±c± przegl±dark± jest Firefox, po nim IE i Safari. Systemy to oczywi¶cie Windows, potem Mac OS i Linux. Zdarzaj± siê wizyty z iPhone, ale jak pisa³am, niewiele mog± sobie na razie ogl±dn±æ, sorki ;) (Patrz: Czy jest wersja strony Fabryki przystosowanej do telefonów komórkowych, iPhonów, iPadów itd.?)
Wg. wyszukiwarki Google.com na dzieñ 9 sierpnia 2010 r. pod has³em "fabryka" magazyn Fabryka Industrial Rock pokazuje siê na pierwszej pozycji w¶ród ponad 3 mln rezultatów oraz na drugim miejscu na Google.pl. Dla zapytania "industrial rock" magazyn Fabryka Industrial Rock zajmuje trzecie miejsce w¶ród ponad 9 mln rezultatów na Google.pl i pi±te na Google.com, a dziewi±te miejsce dla tego zapytania zajmuje profil Fabryki na Myspace.
No i finalnie, wg. wewnêtrznych statystyk Fabryki, najczê¶ciej czytanym artyku³em jest... dosyæ skromny wywiad z Luci± Cifarelli (KMFDM) i staje siê nim szybko nawet po resecie czytañ wszystkich artyku³ów.
Jakie jest do¶wiadczenie dziennikarskie, webmasterskie, graficzne osób tworz±cych magazyn Fabryka?
¯adne. Do wszystkiego dochodzili¶my sami metod± prób i b³êdów. Jestem szybko ucz±cym siê i upartym samoukiem o zdolno¶ciach artystyczno-techniczno-organizacyjnych, a je¶li co¶ mnie bardzo wci±ga, to próbujê a¿ do skutku. Dotyczy to pisania recenzji, robienia wywiadów, u¿ywania HTMLa, CMS-ów, grafiki (kurs zrobi³am tylko dla papieru), a tak¿e jêzyka angielskiego (sama zaczê³am siê go uczyæ w wieku 9 lat, a potem kontynuowa³am zajêcia w szkole i na studiach). Nie nauczy³am siê jednak¿e PHP, raczej z braku cierpliwo¶ci ;)
Podobnie Scott, Marco, James i Xen, nie maj± dziennikarskiego do¶wiadczenia potwierdzonego na pi¶mie, ale posiadaj± wrodzon± ciekawo¶æ i tzw. lekkie pióro - umiejêtno¶ci tworzenia tekstów i obserwacji, a tak¿e ¶wietny s³uch, pozwalaj±cy im wskazaæ konkretne analogie (James jest przecie¿ muzykiem, tak samo jak edytor tekstów angielskich - Scott aka Tempest). Doug tak¿e sam nauczy³ siê edycji i produkcji podcastów/utworów muzycznych, bo wspó³pracuje z metalowym zespo³em swojego brata – Dirt.
Mogê powiedzieæ, ¿e wszyscy jeste¶my "inteligentni emocjonalnie" i tkwimy w muzyce (nie tylko tym gatunku) od najm³odszych lat. Naszym g³ównym celem jest potrzeba pisania i wyra¿enia swoich obserwacji, a tak¿e wskazywania czytelnikom tego co ambitne i tego co bezwarto¶ciowe. Nie pod±¿amy za nikim i niczym, a wrêcz non stop przeciwstawiamy siê temu, co jest przereklamowane, p³askie i "trendy". St±d wynika te¿ selektywno¶æ, o której mowa w innym rozdziale tego FAQ.
Fabryka zbudowana jest na CMS-ie PHP-Fusion. Dlaczego nie na Joomli, Drupalu albo nawet WordPressie?
Wszystkie powy¿sze zosta³y dok³adnie przetestowane z uwzglêdnieniem bie¿±cych aktualizacji. Ka¿dy z nich ma zalety i wady, ale PHP-Fusion najlepiej nadaje siê do zamieszczania zawarto¶ci o formie bardziej encyklopedycznej ni¿ interaktywnej, w czym przeciwieñstwem jest (ciê¿ki!) WordPress. PHP-Fusion ma wbudowane forum, galeriê i system komentarzy, a tak¿e oczywi¶cie mo¿liwo¶æ tworzenia kont u¿ytkowników. Zosta³o to zablokowane z przyczyn obiektywnych, g³ównie przeciwko internetowym trollom, spamerom i ludziom, którzy nie pisz± dla potrzeby inteligentnego pisania, ale dla zaznaczenia swojej obecno¶ci w internecie, zareklamowania siebie. Fabryka to nie jest portal socjalny. PHP-Fusion nie ma jednak wbudowanego systemu tagowania (którego wykonanie zamówi³am za op³at±), a szablony pozostawiaj± wiele do ¿yczenia, a do drobne zmiany wykonuje siê przez d³ubanie w stylu CSS.
Joomla ma bardzo czasoch³onny system administrowania i za du¿o funkcji dla zwyk³ej pracy edytorskiej. Drupal wygl±da zbyt prostolinijnie, a z kolei WordPress jest jednym z najciê¿szych (d³ugi czas ³adowania siê edytorów i ca³ych stron niezale¿nie od szybko¶ci serwera) systemów do blogowania, mimo tego z uporem maniaka setki dziennikarzy i zespo³ów korzysta z tego CMS-a, no bo jest ³adny i taki Web 2.0. WordPress posiada wiele u¿ytecznych wtyczek dla zwiêkszenia interaktywno¶ci miêdzy edytorami a czytelnikami, oraz ciekawe tematy graficzne, ale to s± jego jedyne zalety.
¯eby by³o ciekawiej, przetestowany zosta³ tak¿e system na jakim zbudowana jest Wikipedia (Media Wiki), ale po odpaleniu wygl±da³o to tak mozolnie i archaicznie w porównaniu z pozosta³ymi, ¿e odpad³a w przebiegach. Ponad to Fabryka nie mia³a byæ systemem u¿ytkowników otwartym na edycjê, ale pozostawaæ pod ¶cis³± kontrol± kierownictwa ;)
Fabryka posiada dwa rodzaje powiadomieñ o aktualizacjach - kana³y RSS oraz newsletter. Któr± opcjê polecacie?
Osobi¶cie RSS, ale ka¿da z nich ma zalety i wady. RSS jest dostarczany tak szybko, jak sam/sama na to pozwolisz czyli wraz z w³±czeniem programiku do otrzymywania aktualizacji (polecam open source'owy, darmowy RSS Owl na wszystkie platformy systemowe, ale wiêkszo¶æ z przegl±darek internetowych czy klientów e-mailowych tak¿e obs³uguje takie kana³y informacyjne).
Newsletter przysy³any jest nie czê¶ciej ni¿ co dwa tygodnie, wiêc w przypadku newsa na temat np. nied³ugo odbywaj±cym siê koncercie mo¿e byæ za pó¼no na reakcjê. Ponadto newsletter jest wysy³any w formie HTML, wiêc je¶li masz w³±czon± t± opcjê (co polecam w tre¶ci newslettera), to zobaczysz trochê wiêcej ni¿ sam tekst, linki lub zdjêcie, gwarantowane w czytnikach RSS. Przy korzystaniu z RSS sam/sama decydujesz jaki kana³ chcesz subskrybowaæ (dostêpne: newsy, artyku³y, download, playlista i wpisy bloga z Last.FM oraz podcast, obecnie nieaktywny), a w newsletterze dostaniesz informacje o wszystkich aktualizacjach z danych kategorii w jednym e-mailu.
Czy jest wersja strony Fabryki przystosowanej do telefonów komórkowych, iPhonów, iPadów itd.?
Jest, ale bardzo ogólna http://www.fabryka.darknation.eu/php-files/wap2
iPhone, iPad i inne wynalazki s± tylko gad¿etami ostatnich kilku lat i nie widzê powodu anga¿owania siê w co¶ chwilowego, je¶li ka¿dy ma w domu laptop czy komputer z wiêkszym wy¶wietlaczem/monitorem.
Czy s± jakie¶ aplikacje Fabryki na iPhone, iPad lub Android?
Jest taka opcja w planach, i je¶li mo¿liwe, dla ka¿dej z tych platform.
Czy mogê "wypo¿yczyæ" waszego dziennikarza do napisania recenzji lub przeprowadzenia wywiadu/wymy¶lenia pytañ?
Tak, ale taka us³uga jest odp³atna, cennik ustalany indywidualnie w zale¿no¶ci od popularno¶ci danego miejsca dla publikacji i zakresu pokrywanej przez niego tematyki (tylko muzyka lub muzyka-technologie-social-praca-sklep itd.) Nie piszemy jednak¿e artyku³ów sponsorowanych, je¶li dany temat lub muzyka nas nie interesuje i nie mamy w tym temacie nic do powiedzenia, nie zmuszamy siê do my¶lenia/pisania nawet za pieni±dze.
Najwiêksze sukcesy?
Przyja¼ñ z Adamem Grossmanem i spowodowanie reaktywacji jego grupy Skrew, kontakty z zespo³ami, których s³ucha³am przez wiele lat, zanim zdecydowa³am siê do nich napisaæ, wywiady z muzykami tworz±cymi lub wspomagaj±cymi tworzenie tych gatunków jak Marc Jameson (Diatribe), Jim Marcus (Die Warzau), Siebold (Hate Dept.), Richard Patrick (Filter), Sean Beaven i Neil Kernon, telefoniczne rozmowy z Marco Nevesem (Treponem Pal), poznanie prawdziwych i d³ugoletnich fanów tej muzyki z ca³ego ¶wiata, wykonanie projektów ok³adek dla p³yt Bound in Oblivion i Cyanotic, wywiad na ¿ywo z muzykami Ministry/Prong. Najwiêkszym sukcesem jest jednak zbudowanie i utrzymanie magazynu, jakiego nikt inny nie zbudowa³ do tej pory, mimo ¿e sam gatunek muzyczny mia³ swoje '15 minut s³awy' w latach 90-tych.
Najgorsze pora¿ki?
Pora¿ka jest jedna, "dzia³alno¶æ" jest niedochodowa. Poza tym to, ¿e za wysok± jako¶ci± nie pod±¿aj± du¿e numery. Z drugiej strony to sukces, ¿e uda³o siê ochroniæ przynajmniej 2/3 pierwotnego industrial rocka przed 'rozmiêkczeniem' i faktem jest, ¿e magazyn jest rozpoznawalny i odwiedzany przez fanów tej muzyki, a tak¿e odpowiednie zespo³y.
|