FABRYKA - w latach 2001-2016 r. by³a jedynym w internecie, profesjonalnym magazynem muzycznym dedykowanym wy³±cznie tym dwóm muzycznym - rockowi i metalowi industrialnemu. Obecnie posiada status Encyklopedii rocka i metalu industrialnego z bogat± list± w³asnych recenzji p³yt, wywiadów, newsów, oraz kilkoma podcastami. Darmowego hostingu dostarcza Darknation.eu. |
|
Nine Inch Nails [recenzje] |
|
Year Zero |Interscope, 2007|
{halo 24}|
1. Hyperpower!, 2. The Beginning of the End, 3. Survivalism, 4. The Good Soldier, 5. Vessel, 6. Me, I'm Not, 7. Capital G, 8. My Violent Heart, 9. The Warning, 10. God Given, 11. Meet Your Master, 12. The Greater Good, 13. The Great Destroyer, 14. Another Version of the Truth, 15. In This Twilight, 16. Zero-Sum
NIN zajmuje ju¿ ponad 18 lat w historii muzyki rockowej i chyba Reznor skoñczy jak Pan Wielkie Usta -Mick Jagger, uwielbiany przez fanów, tworz±cy dla fanów, umiej±cy zarabiaæ du¿e pieni±dze i utrzymuj±cy wysokie notowania na 'listach przebojów' jednak¿e nie dostarczaj±cy oryginalnych rozwi±zañ i wiêkszych emocji w stopniu dorównuj±cym sukcesom p³yt The Downward Spiral, Broken b±d1 debiutanckiej Pretty Hate Machinê.
Osobi¶cie nie czeka³am na ta p³ytê, nie ¶ledzi³am newsów, ani te¿ ca³ej tej, dobrze opracowanej kampanii marketingowej zwi±zanej z promocj± Year Zero. Nawet sam tytu³ p³yty wygl±da³ mi podejrzanie i s±dzi³am, ¿e to tylko pierwsze podej¶cie w celu zainteresowania fanów i stworzenia jakiej¶ otoczki wokó³ NIN. Nowy NIN to jednak ju¿ ca³kiem inny zespó³ i z ¿alem wspominam obecno¶æ genialnego kompozytora jakim jest Charlie Clouser, bo jednak, nie zaprzeczajcie, Reznor- Clouser (i Lohner!) to by³ duet nie do pobicia. Clouser obecnie dzia³a na potrzeby muzyki filmowej, Lohner zdobywa zainteresowanie ¶wiata poprzez swój nowy zespó³ Black Light Burns, a Reznor? Reznor dopu¶ci³ do swojej dosyæ hermetycznej muzyki innych muzyków, i pierwsze objawy niepotrzebnej, moim zdaniem innowacji pojawi³y siê wraz z remiksami do utworu The Perfect Drug (zrealizowanego na potrzeby filmu The Lost Highway).
Nie by³o d³ugiej przerwy miêdzy wydaniem With Teeth (2005), która by³a totalnym nieporozumieniem, a Year Zero. Ta najnowsza, owszem jest lepsza ni¿ With Teeth pod paroma wzglêdami, chocia¿ nadal odczuwalna jest bezp³ciowo¶æ kompozycji i ich schematyczno¶æ. Nawet po kilku przes³uchaniach (na zimno!) nie przekonuje mnie do siebie. Jest moment, kiedy poczu³am mi³e o¿ywienie, ale to by³o zaledwie parêna¶cie sekund, a my¶lê to u gitarowym solo w utworze Good Soldier. Poza nim nie ma ju¿ rewelacji z wyj±tkiem Capital -G. To pierwszy w historii NIN utwór, w którym Reznor próbowa³ rapowaæ. Wypad³o to nieprofesjonalnie i nawet popowo, ale przyznajê order ;) za odwagê, ¿e jednak spróbowa³. Nie jest to oczywi¶cie jego pierwsze spotkanie z takim stylem muzyki, a osobi¶cie bardzo ceniê sobie jego remiks dla Puffa Daddy'ego zamieszczony na singlu Victory, mroczny i emocjonalny.
Meet Your Maker to chyba 'najmocniejszy' utwór na tej p³ycie, ale pisze go w cudzys³owie, bo to tak jakby w¶ród dosyæ popowych piosenek (z wyj±tkiem instrumentalnego Another Version of the Truth) znale¼æ jaki¶ rockowy kawa³ek.
p³yta jest pozbawiona rewelacyjnych utworów, których mo¿na by s³uchaæ i podziwiaæ latami. Nie jest z³a ale nie dostarczy³a mi ¿adnych emocji poza wspomnian± wy¿ej gitarow± solówk± pod koniec utworu Good Soldier. Utwory s± jakby wyprane, syntetyczne, wyt³umione i u¶rednione a przez to puste w wyrazie. Ciekawy myk, chyba po raz pierwszy zastosowany na tak± skale, to tak¿e chwyt marketingowy. Chodzi o to, ¿e CD jest pokryte ciep³o-czu³± farb± i po kilkugodzinnym odtwarzaniu CD zmienia kolor z czarnego na bia³y, ukazuj±c tym samym 'zaszyfrowane' napisy, w tym adres strony internetowej, jeszcze jednej wchodz±cej w zakres kampanii reklamowej zwi±zanej z tworzeniem dosyæ kryminalnej i niepokoj±cej otoczki wokó³ Year Zero.
Oczywi¶cie NIN jak za ka¿dym razem zdobêdzie nowych fanów, a spor± czê¶æ ze starych te¿ zostanie usatysfakcjonowana, g³ównie tym, ¿e NIN w ogóle stara siê co¶ nagrywaæ. Fani wychowani na The Fragile ³ykn± t± p³yte za jednym zamachem, ale fanom wychowanym na Broken ten ³yczek mo¿e stan±æ w gardle. (NINa)
|
2001-2020 © Fabryka - Encyklopedia Rocka i Metalu Industrialnego. Wszelkie prawa zastrze¿one. Nazwa magazynu (³±cznie z 'Magazyn Muzyczny Fabryka', aktywny w latach 2001-2016), pomys³y, wykonanie, opracowanie tre¶ci, ikony albumów p³yt i publikacja zastrze¿one przez © Katarzyna 'Draconina' Górnisiewicz.
1. Zabrania siê u¿ywania oryginalnych recenzji i wywiadów w celach komercyjnych i/lub promocyjnych np. w sklepach p³ytowych, press kitach, na aukcjach internetowych, blogach, ksi±¿kach itp. Dla mediów i artystów - istnieje mo¿liwo¶æ sprzeda¿y konkretnej recenzji lub wywiadu na cele komercyjne i/lub promocyjne z licencj± niewy³±czn±. Mo¿na te¿ zamówiæ podobn± recenzjê w wersji rozszerzonej ( napisz do nas).
Zabrania siê u¿ywania oryginalnych recenzji p³yt zawartych w magazynie Fabryka dla polecania nielegalnie kopiowanej i rozpowszechnianej muzyki!
2. Pliki graficzne inne ni¿ przedstawione na stronach dot. Ok³adki do CD, Galeria, Sk³ad Fabryki oraz materia³y reklamowe dot. imprez Maszyneria, Malfunction i Suburban Sounds zosta³y do³±czone wy³±cznie w celach edukacyjnych, a wszelkie prawa autorskie nale¿± do ich twórców. |
|
|