Obserwacje - Ph. erubescens (archiwalne)
Dodane przez admin dnia 10.09.2022 00:00
Philodendron erubescens

Data: 2014
Stan wyjściowy: silna, szczytowa sadzonka cięta z 5 liśćmi, w tym 1 rozwijający się. Zwraca uwagę mocne wybarwienie - młode liście są czerwono-brązowe, starsze ciemno-zielono z lekką domieszką brązu.
Podłoże: początkowo hydroponika, a potem mieszanka podłoża dla iglaków i kory sosnowej.
Oświetlenie: początkowo min. 1,5 m od dużego okna, wystawa południowa, a później na parapecie, cieniowany żaluzjami.
Link do albumu

Uprawa:
2014
2015
2018
2020

wrzesień 2014

Filodendron ten zainteresował mnie głównie poprzez swoją ciemną barwę liści. Odmiana 'Red Emerald' ma jaśniejsze liście i czerwone pędy. Ten natomiast wytwarza prawie brązowe młode liście. Nie wiem, czy jest to kwestia uprawy rośliny matecznej (była wystawiana w lecie do ogrodu i miała dostęp do bezpośredniego światła słonecznego - akurat Ph. erubescens toleruje takie warunki przy założeniu, że ma dostateczną ilość wilgoci w powietrzu, aby liście nie wyschły), czy też roślina mateczna pochodzi z kolei z innej, dojrzałej sadzonki. Wszystkie posiadane przeze mnie Ph. erubescens 'Red Emerald' (patrz: tutaj) mają taki sam wygląd, niezależnie od metody uprawy (hydroponicznej czy w podłożu) - małe liście, wydłużone pędy, typowo zielono-czerwone ubarwienie. Nawet nowe liście w żaden sposób, mimo nawożenia różnymi nawozami nie chcą być większe, a pędy nie pogrubiają się z wiekiem. Ten filodendron jednak jest silną rośliną.



maj 2015

Filodendron na wiosnę zaczął wypuszczać nowe liście, które tak, jak i na początku są brązowawe i mocno lśniące. Celowo trzymam go na parapecie (cieniowanym), żeby utrzymać taki ciemny kolor liści. Podlewam raz na tydzień wodą z humusem, bo zastosowane podłoże szybko wysycha, co jak widać ten filodendron bardzo lubi.







Porównanie z Ph. erubescens 'Red Emerald'



lipiec 2018

Ph. erubescens rośnie już mniej bujnie niż kiedy był młodszy i niższy, jednak nie wytwarza większych szczytowych liści w porównaniu z początkiem uprawy. Na pewno jest to spowodowane słabym nawożeniem i nieodświeżonym podłożem. Musi stać na przeciwko okna (u mnie 50 cm), aby zachować jasnoczerwoną barwę młodych pędów i liści.



lipiec 2020
Filodendron wyłysiał od dołu pędu, ale i osiągnął ponad metr wysokości. Nie pozostawało mi nic innego, jak ciąć pozostałe sadzonki na pół i ukorzeniać w wodzie. Poza tym, bardzo skarlały mu liście w porównaniu do pierwotnej sadzonki, jaką otrzymałam.

wrzesień 2020

Filodendron przeszedł generalne cięcie i odmładzanie, bo się za bardzo wydłużył, wyłysiał i przerzedził. Wszystkie sadzonki w doniczce.



2022 - filo sprzedany na sadzonki.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.