Przesadzanie filodendrona
Dodane przez admin dnia 26.05.2008 04:44
Kiedy?
Od marca do października. Przesadzać zawsze, gdy korzenie zaczną wystawać z otworów doniczki, a po wyjęciu rośliny widać niewiele ziemi pomiędzy korzeniami.
Gdy roślina zostanie zalana, to przesadzać natychmiast do pojemnika z wodą lub świeżej ziemi bez względu na porę roku.
Wybieramy doniczki najwyżej o 2-4 cm szersze od starych. Zbyt duże powodują zakwaszenie ziemi, szybsze zalewanie i osiadanie gleby, co niweluje tak potrzebny dostęp powietrza do korzeni filodendrona. Poza tym, słobokorzeniące się aroidy takie, jak filodendrony, alokazje, zamiokulkasy czy epipremnum wolą ciasne doniczki, natomiast kłączowe kolokazje mają bardzo rozwinięty system korzeniowy.
Starą ziemię należy usunąć spomiędzy korzeni, otrzepując lub kilkakrotnie zanurzając w misce z wodą. Dokładna ich widoczność umożliwia także ocenę ich zdrowotności, nadgniłe korzenie należy odcinać ostrym nożykiem technicznym lub nożyczkami do zdrowego miejsca.

Jak?
Doniczkę z otworem (otworami) w dnie wypełnić 1-2 cm warstwą potłuczonych skorup glinianych, keramzytu, małych kawałków styropianu. Na to położyć kilka kawałków węgla drzewnego (wchłania nadmiar wody) i pokryć 2-3 cm warstwą przygotowanej mieszanki ziem (patrz: Podłoże); można także posypać ziemię i korzenie rośliny ukorzeniaczem.
Włożyć do doniczki roślinę/y, rozłożyć ich korzenie dookoła ścianek; uważać, żeby ich nie uszkodzić, bo będą gniły, co wpłynie na wygląd rośliny. Przysypać korzenie pozostałą częścią mieszanki, do poziomu najwyżej 1 cm ponad miejsce nasady korzeni. Nie ma sensu sadzić rośliny zbyt głęboko, bowiem sprzyja to gniciu pędu.

Lekko ugnieść glebę, aby osadzić roślinę w ziemi, a najlepiej lekko uderzyć doniczką o jakieś proste podłoże, żeby ziemia sama się ułożyła pod korzeniami. Mocne ugniatanie nie jest wskazane, by ich nie połamać i nie zmniejszać porowatości gleby (musi pozostać dostateczna ilość tlenu w glebie). Pozostawić 1-2 cm odstępu między lekko uklepaną powierzchnią gleby a górnym brzegiem doniczki, by przy podlewaniu woda mogła swobodnie wsiąkać w ziemię. Ugnieść podłoże przy krawędziach, żeby woda nie zbierała się w zagłębieniu przy podstawie pędu.
Podlać umiarkowanie lub bez podlewania umieścić w zakrytym akwarium/terrarium i obficie spryskać liście umiarkowanie ciepłą wodą. Nowo posadzone młode rośliny (np. szczepki) należy spryskiwać letnią wodą 2-3 razy dziennie.

Przesadzanie dużych egzemplarzy
Ostrożnie, by nie uszkodzić bryły korzeniowej należy usunąć górną powierzchnię gleby (ok. 5 cm) i nasypać świeżej ziemi, lekko uklepać, podlać normalnie. Można też wyjąć roślinę ze starej doniczki, nie usuwać starej ziemi a jedynie dosypać świeżej na sam spód nowej doniczki z drenażem i ustabilizować roślinę. Jeśli zamierzamy ponownie użyć tej samej starej doniczki, trzeba ją w środku umyć.

Rodzaje doniczek:

Gliniane, ceramiczne, betonowe:
Wady: ciężkie, zbyt szybkie parowanie powoduje oziębianie się doniczki, co nie wpływa dobrze na korzenie, na ściankach powstaje trudny do usunięcia osad mineralny (z wody, nawozów) i glony; korzenie potrafią bardzo przyrosnąć do porowatej struktury ścianek.
Zalety: porowatość zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, nadmiar wilgoci szybciej odparowuje, doniczki lepsze dla „nadopiekuńczych” hodowców. Osłonki betonowe można zrobić sobie samemu.

Plastikowe
Wady: łatwo zalać roślinę przez zbyt częste podlewanie, nie mają porowatych ścianek.
Zalety: lżejsze, tańsze, dłużej utrzymują wilgoć w glebie, łatwiejsze do mycia.

Rattanowe, drewniane, bambusowe, wiklinowe
Wady: drewno jest nietrwałe. Wykładamy w środku grubą folią bez dziur i uszkodzeń, i dopiero tam sypiemy podłoże. Drewno nie może mieć kontaktu z mokrą ziemią, bo zacznie gnić, sprzyja też rozwojowi wirusów. Raz zainfekowana czy nadgniła doniczka tego typu nie nadaje się do powtórnego użycia.
Zalety: brązowe i jasne drewno przepięknie komponuje się w zestawieniu z naturalną zielenią, wprowadza też harmonijną energię do otoczenia.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.