Out Out (2005)
Dodane przez NINa dnia 29.09.2007 22:02
[NINa, wywiad e-mail: 27.09.2005r.]

NINa: Z³apa³am ciê na Myspace.com Co s±dzisz o tym serwisie?
Mark A. Miller: Jest ca³kiem fajny. Je¶li mam byc szczery, to cieszy mnie marketingowa strona tego przedsiêwziêcia. Na podobieñstwo reklamy szamponu sprzed paru lat: "Powiedzia³am dwóm przyjació³kom, one przekaza³y nastêpnym dwóm, itd. itd." My¶lê, ¿e nie ma w tym nic z³ego, a w pewien sposób jest to przysz³o¶æ muzyki. W innych kwestiach myspace nie jest dla mnie ¶rodkiem do celu. Nie siedzê na chatach, a poczta e-mail s³u¿y mi bardziej do za³atwiania interesów ni¿ do podtrzymywania kontaktów. Mo¿e na ironiê, ale straci³em kontakt z kilkunastoma starymi przyjació³mi i zyska³em wiele nowych, w³a¶ciwie "emailowych" znajomych, w³a¶nie dziêki myspace.com . Tak wiêc, ¿eby¶my siê dobrze zrozumieli, interpersonalny aspekt serwisu myspace.com te¿ jest w porz±dku. Ich poparcie dla artystów oparte na po³±czonym, ale jednostkowym podej¶ciu jest powodem, dla którego nie po¶wiêca³em czasu jakiemukolwiek innemu serwisowi dotycz±cemu promowania zespo³ów, mo¿e za wyj±tkiem garageband.com, gdzie przechodzi³em przez rundê g³osowania na utwór. Nie wiem czy zrobiê to znowu, zabiera mnóstwo czasu, a poza tym nie mam ochoty p³aciæ za takie rzeczy.

Prowadzisz Out Out od 1988r., wiêc mo¿emy powiedzieæ, ¿e projekt osi±gna³ ju¿ dojrza³o¶æ. Czy w ci±gu tych lat zasz³y jakie¶ znacz±ce zmiany?Pierwsz± rzecz± by³o ustalenie niejako marki identyfikacyjnej dla Out Out, która zdarza siê wielu zespo³om i przychodzi wraz z wydaniem pierwszej p³yty.
Ka¿da nastêpna, prawdopodobnie ze wzglêdu na pracê w³o¿on± w jej tworzenie nanosi³a jakie¶ zmiany na t± to¿samo¶æ. My¶lê, ¿e najbardziej znacz±c± zmian± by³o zrobienie sobie przerwy, co by³o jak chwila oddechu. Takie odpuszczenie sobie pozwoli³o mi cofn±æ siê i spojrzeæ co w Out Out jest dla mnie najwa¿niejsze, jaka jest jego tre¶æ w sobie samym i w moim ¿yciu. Odkry³em, ¿e to jest to, co zawsze instynktownie czu³em: na prawdê nie dbam o to czy tworzê na¶ladowców, trendy, czy dokonujê prze³omu, czy powodujê, ¿e kto¶ uwa¿a moje utwory za warte lub niewarte porównywania z utworami innych wykonawców. To jest poprostu tym czym jest - muzyk±, któr± tworzê w poszczególnych okresach czasu. Je¶li innym siê to podoba, to jest to dodatkowa zaleta i zawsze siê tego trzyma³em. Jasne, ¿e przychody z tytu³u sprzeda¿y p³yt czy udostêpniania utworów do ¶ci±gniêcia w sieci pozwalaj± ³atwiej nagraæ nastepn± p³ytê, ale ju¿ dawno temu przesta³em siê ³udziæ, ¿e dziêki Out Out kiedykolwiek bêdê siê pi±³ po szczeblach kariery. Ciesze siê, ¿e jest jak jest.

A co z oprogramowaniem, jakich sekwencerów u¿ywa³e¶ kiedy¶, a jakich u¿ywasz teraz?
Ostatnio bawi³em siê programem Reason - na pewno jest to fajne narzêdzie do generowania ró¿nych dzwiêków, ale nienawidzê w nim sekwencera. Nadal g³ównie korzystam z Vision, chocia¿ od 1999r. nie ma do niego update'ów. Mam natomiast kilka kompów na których dzia³a i nie mam zamiaru z niego rezygnowaæ. Tak wiêc mój zestaw to Vision, kilka syntezatorów i samplerów. Podczas tworzenia utworów zdarza mi siê te¿ robiæ w Vision jakie¶ manipulacje na formacie audio ale to wszystko dotyczy ¶cie¿ek audio nagrywanych na wieloo¶ladzie i miksowanych na analogowej konsoli. Ci±gle szukam programu, który pozwala³by na takie komponowanie jakie jest mo¿liwe w Vision, ale jak dot±d ¿aden nie okaza³ siê do¶æ dobry.
Wygl±da na to, ¿e szanse maj± programy takie jak Live w po³±czeniu z ProTools i Reason, tak wiêc nastêpnym razem, je¶li bêdê mia³ dwa, trzy dni wolnego, to przygl±dnê siê im dok³adniej.

Na stronie wytwórni Metropolis przeczyta³am, ¿e twoje studio nagraniowe mie¶ci siê w budynku dawnej masarni. Dlaczego wybra³e¶ w³a¶nie taki budynek?
Przej±³em
prowadzenie interesu (Slaughterhouse Recording Studio) od firmy, która wyprowadza³a siê z tego budynku w koñcu 1994r. Ci±gle tam jeste¶my, ale nie na d³ugo - budujemy oddzia³ kilka miast dalej. Zachowamy nazwê, ale ogólnie mówi±c bêdzie to o wiele lepsze studio, w którym umieszczê te¿ moje w³asne studio domowe - Radio Valkyrie. Odk±d przej±³em stary budynek prawie natychmiast chcia³em zbudowaæ nowe miejsce na studio, ale dopiero teraz mamy na to ¶rodki finansowe. W dodatku by³o bardzo fajnie nagrywaæ w starej masarni, która ma te typowe dla masarni, metalowe drzwi, haki itp. rzeczy. Rockowe kapele kochaj± takie klimaty. Folkowi arty¶ci nie bardzo ha-ha. Naprawdê wiêkszo¶æ ludzi ³atwo siê przyzwyczaja do tego miejsca, poniewa¿ pomimo, ¿e jest dziwne, to ma dobr± akustykê - s³u¿y³o za studio od 1981r. i by³o wolne od 10 lub wiêcej lat - d³ugo, odk±d przesta³o byæ prawdziw± masarni±.

Jeste¶ in¿ynierem dzwiêku, osob± odpowiedzialn± za sesjê nagraniow±. Je¶li mia³by¶ wybieraæ miêdzy Charlie Clouserem, Rickiem Rubinem i Rhysem Fulberem, to który z nich by³by najbardziej odpowiedni± osob± do wspó³pracy i dlaczego?
Odpowiedz jest niemo¿liwa. Pracowa³bym z nimi, je¶li kombinacja ja - artysta - materia³ by³aby poprawna. Wszyscy trzej stworzyli p³yty, dla których mam du¿o szacunku. Dobre pytania czasami zbieraj± lapidarne odpowiedzi, przepraszam!

Wygl±da
na to, ¿e zanosi siê na wielki powrót projektu Leaether Strip. Czy Claus Larsen by³ dla ciebie jak±¶ inspiracj±?
W³a¶ciwie jestem s³abo zapoznany z jego dokonaniami. Nawet nie by³bym w stanie nazwaæ ani jednego jego utworu. To nie mia³o byæ jakiekolwiek obra¿anie go, po prostu nie jest dla mnie wp³ywowy w ¿aden sposób, czy to dobry czy z³y. Zawsze siê dziwi³em, ¿e w bardzo starych artyku³ach prasowych moja muzyka jest porównywana do jego i do muzyki jeszcze kogo¶, kto zdo³a³ utrzymaæ siê w obiegu tyle czasu. Czy mój materia³ przypomina jego dokonania? Fajnie je¶li tak, ale bardziej prawdopodobne jest to, ¿e tworzyli¶my pod wp³ywem podobnych wykonawców ni¿ jeden pod wp³ywem drugiego. W±tpiê w to, ¿e Claus kiedykolwiek móg³ o mnie s³yszeæ!

Utwór 'No.5 United' ci±gle znajduje siê na li¶cie 10 najwiêkszych industrialnych hitów wszechczasów w serwisie Garageband.com Jak s±dzisz, co spowodowa³o jego sukces?
Nie
mam pojêcia. Jak ju¿ wspomina³em, do³±czy³em do garageband.com, ¿eby odbyæ rundkê w g³osowaniu. Wydaje mi siê, ¿e to jeden z tych utworów, na które ludzie zawsze reagowali dlatego go tam umie¶ci³em. Mówisz, ¿e ci±gle jest w pierwszej dziesi±tce? Nie logowa³em siê tam od tygodni..! Mia³em odpowiedzieæ - "Bo jest ¶wietny!", prawda? Ha-ha! Naprawdê chcia³bym wiedzieæ co wp³ywa na popularno¶æ danego utworu. Przyk³adem innego mojego utworu, który nadaje siê na hicior jest 'Admire The Question' - z jakiego¶ powodu wywiera wp³yw na ludzi. Gdybym dok³adnie wiedzia³ dlaczego, by³bym bardziej znany.

Jakich zespo³ów lubisz s³uchaæ?
O rany, prawie wszystkiego. Pytanie trudniejsze ni¿ to, dotycz±ce Charliego, Ricka i Rhysa! Moja kolekcja analogów, kompaktów, siedmio- i dwunasto-calowych singlii zape³nia mi tak± typowo amerykañsk± szafê wnêkow± i s± w niej p³yty obejmuj±ce ca³e spektrum muzyki. W¶ród p³yt jest dosyæ du¿o industrialu z pogranicza póznych lat 70tych i wczesnych 90tych (na pocz±tku mojej 'kariery' by³em coraz mniej zainteresowany tym, czym zajmuje siê 'scena', skupi³em siê bardziej na swojej pracy). Mam te¿ trochê p³yt z now± fal± oraz du¿o p³yt z muzyk± rockow± we wszelkich jego odmianach (chocia¿ niewiele mam rocka klasycznego, progresywnego czy jam rocka). Mam du¿o p³yt z muzyk± elektroniczn±, a tak¿e jazzow±, bluesow±, klasyczn± (zarówno star± jak i wspó³czesn±), trochê hip-hopu, techno/trance, nawet jakie¶ p³yty z muzyk± akustyczn±... i tak dalej i tak dalej... W sumie ³atwiej mi odpowiedzieæ czego nie s³ucham, ale to te¿ nie by³aby muzyka ciê¿ka i szybka. Nie bêdê wymienia³ nazw poszczególnych zespo³ów poniewa¿ doda³oby to im wiêksz± rangê ni¿ posiadaj±. My¶lê, ¿e wystarczy jak powiem, ¿e moi ulubieni wykonawcy zawieraj± siê w kilkunastu stylach muzycznych i jest ich wielu.

Jak wygl±da scena rocka industrialnego w USA? Czy s± tam jakie¶ kluby gdzie grupy graj± koncerty, a DJe prezentuj± tak± muzykê przez ca³y czas?
Mnóstwo. Chocia¿ wydaje mi siê, ¿e bardziej graj± teraz muzykê EBM ni¿ rockowe rzeczy. Jakkolwiek nie jestem autorytetem w tych sprawach. Kiedy podró¿ujê, bardzo rzadko odwiedzam kluby, jest nawet kilka w moim rejonie. Mój przyjaciel Scott z Collapse Into Reason jest jednym z osób, którzy raz w miesi±cu robi± imprezê 'Dark Millenium' w Hartford, w stanie Connecticut. On i paru DJów prezentuj± szerok± skalê zespo³ów industrialnych i pochodnych, zahaczaj±c o wszystkie podgatunki. Jest te¿ DJ Twitch w lokalnym radiu WMUA (audycja Beauty In Machinery, link http://www.wmua.org/index2.php, do streama wymagany Real Player - przyp. NINa), który gra ró¿ne gatunki muzyki. Kilku DJów czêsto gra³o moje utwory w wielu rozg³o¶niach radiowych i chcia³bym podziêkowaæ wszystkim tym ludziom.
Tak¿e Tommy'emu T z grupy Diverje (link: http://www.dsbp.cx/diverje/), który strasznie mi pomóg³ w promocji.

Jakie s± twoje plany na przysz³o¶æ?
W przygotowaniu mam nowy album zatytu³owany "The Acid Pirates Present Virtual Sound Images". Mam nadziejê, ¿e jak wszystko dobrze pójdzie to uda mi siê go wydaæ na pocz±tku przysz³ego roku. Jest bardziej instrumentalny, pozbawiony gitar, bardziej klubowy ni¿ poprzednie moje p³yty, ale w±tpie czy ktokolwiek móg³by mnie oskar¿yæ o wydawanie tej p³yty dla kasy. Muzyka na niej zawarta bêdzie bardziej w stylu drum'n'bass, trance czy jakkolwiek kto¶ zechce to okre¶liæ, jednak¿e gêsto¶æ dzwiêku bêdzie bardziej uwidoczniona ni¿ w wymienionych gatunkach. Nie mam pojêcia jak ludzie j± odbior±. (Szczerze mówi±c, nie ma dla mnie d³u¿ej znaczenia - tworze muzykê jaka mi siê podoba, i jak± mam potrzebê tworzyæ. Czy to nie jest najlepszy powód aby siê ni± zajmowaæ?) Nie uzale¿niam siê od nagrywania p³yt aby prze¿yæ, natomiast by³oby fajnie, gdyby co najmniej zwraca³y siê koszty ich produkcji. Niezale¿nie od tego nadal zamierzam tworzyæ muzykê. Jak tylko dokoñczymy budowê nowego studia mam zamiar powróciæ do pisania utworów i nagrywania. Kto wie co z tego wyjdzie - nie mam ¿adnych z góry wyrobionych opinii. Ostatnio spêdzam du¿o czasu na remiksowaniu utworów dla innych wykonawców. Mam na to swój sposób, wygl±da na to, ¿e nie praktykowany powszechnie przez innych. Ale mi siê podoba wiêc pozostanê przy tej metodologii. Metodologia ta obejmuje te¿ updaty i wyra¿anie osobistych opinii na mojej stronie http://outout.radio-valkyrie.com.

Tak wiêc, dziêkujê za s³uchanie mojej muzyki i przeczytanie moich odpowiedzi. Lubiê dziêkowaæ ludziom, których cieszy moja muzyka - tak, jak wspomnia³em wcze¶niej, jest to dla mnie dodatkowa gratyfikacja i bardzo j± doceniam! Dziêki za wszystko.

OUT OUT na Myspace

[podziêkowania dla Vespera i Violate za t³umaczenie paru trudniejszych wyra¿eñ]
Fotografie pochodz± ze zbiorów Marka A. Millera, wszelkie prawa zastrze¿one by Out Out.