Reconstruction [recenzje]
Dodane przez NINa dnia 27.03.2010 12:20
Electromechanic |KBPK/Northern Light, 2005| +++

Banda¿owanie G³owy, By Lepiej Uciekaæ, Blind, Frighten and Betrayed, S³oñce w Znaku Much, Goth'n'Roll no. 4, Saturday Night of Lobotomy, Wiring, Czarne Miasto, Rzeczy.


Pierwsze, co zwróci³o moja uwagê to bardzo fajny, pojedynczy digipack z rozmytymi ni to ceg³ami ni to kratami od wywietrzników. Reconstruction to zespól krakowski, który swego czasu wbi³ siê w styl industrial rock z utworem "Bomba" i p³ycie The Art of Reconstruction wydanej w 2001r. Zespól sporo te¿ koncertowa³ po Polsce (z takimi grupami jak Proletaryat, Agressiva 69 czy te¿ Guess Why) i nagra³ wideoklip do utworu "Xmas Paranoia", zrealizowany przez grupê filmow± „My Favourite Eye”.
Wraz z Electromechanic dostajemy utwory bardziej rozbudowane, wzbogacone o ró¿ne elektroniczne t³a, nie pozbawione oczywi¶cie rockowo brzmi±cych, gitarowych sampli. Utwory Reconstruction zawieraj± klimat wypadkowej zainteresowañ cz³onków zespo³u, wiec mamy tu fuzje ambientu, ciekawej i nowoczesnej elektroniki z elementami new wave i rocka industrialnego oraz nieco mrocznymi tekstami.

I tak pojawia siê utwór "Blind", z wokalem przypominaj±cym nieco ten, znany z utworów lidera Fields of The Nephilim i Petera Murphy'ego wraz z dobrze zastosowanymi gitarami. Monumentalny i transowy "S³oñce W Znaku Much" to z kolei utwór, którego trzeba pos³uchaæ kilka razy, aby z³apaæ jego prawid³owy wyd¼wiêk.
Ciekawie brzmi te¿ "Goth'n'roll no. 4", aczkolwiek zarówno "goth" jak i "roll" tam jest jak na lekarstwo, bo utwór brzmi jak fajny remix czego¶, co mo¿e w oryginale by³o "goth"? ;)
"Wiring" to ambientowa kompozycja w sam raz na pi±t± rano, kiedy wracasz z imprezy i nie my¶lisz o niczym innym, jak o spokojnej muzyce na przywrócenie siê do równowagi. Z kolei "Czarne Miasto" jak mo¿na siê po tytule spodziewaæ obrazuje ponury klimat, jaki faktycznie mog³oby mieæ tytu³owe czarne miasto. Tu najbardziej s³ychaæ inspiracjê muzyk± wspomnianego wy¿ej Fields of The Nephilim, a stosunkowo d³uga i ciekawie rozwijaj±ca siê kompozycja posiada przepiêkn±, potê¿n± koñcówkê utworu i powoduje, ¿e chce siê do niego wracaæ. Zdecydowanie najlepszy utwór na tej p³ycie.
No i ostatnia kompozycja "Rzeczy", która te¿ zas³uguje na dok³adne przes³uchanie. Ciekawe riffy gitarowe wspomagane przez bas, perkusje, elektronikê i mroczne wokalizy na pewno przyci±gnie niejednego fana bardziej rockowych, a nawet progresywnych brzmieñ, a mnie osobi¶cie podoba³y siê krótkie, elektroniczne wstawki w tle, pojawiaj±ce siê gdzie¶ tak od po³owy utworu.

Ta p³yta pozostawia nam refleksje i na pewno nie jest to muzyka, po przes³uchaniu której mo¿na j± ³atwo zapomnieæ i wrzuciæ sobie do odtwarzacza co¶ lekkiego lub agresywnego, w zale¿no¶ci od preferencji.
Jedyne, co wymaga dopracowania to akcent w tekstach wykonywanych po angielsku, ale pewnie bêdzie lepiej na przysz³o¶æ ;) (NINa)


http://www.reconstruction-music.com