Circle of Dust [recenzje]
Dodane przez NINa dnia 07.10.2007 19:00
Circle Of Dust |1995, REX| star rating

1. Onenemy, 2. Demoralize, 3. Self Inflict, 4. Rational Lies, 5. Nightfall, 6. Twisted Reality, 7. Consequence, 8. Dissolved, 9. Nothing Sacred, 10. Parasite / Bed Of Nails


To, co lubiê u Circle of Dust to gitary i dynamika, a na tej p³ycie partie gitarowe wykona³ gitary Daren "Klank" Diolosa* z grupy Klank, który pojawi³ siê tak¿e na p³ycie projektu Argyle Park2. To, czego nie lubiê u COD to ma³o, jak na tak± muzykê agresywne wokale i monotonna, o pustym brzmieniu perkusja.
Jak wszystkie ma³e dzieci ju¿ wiedz±, COD to by³y zespó³ Klaytona z Celldwellera, klasyfikowany jako zespó³ wykonuj±cy muzykê chrze¶cijañsk±, dziêki wytwórni dla jakiej wydawa³ p³yty w latach 90-tych. Muzyka COD jest mocno zagrana i nie mogê powiedzieæ, ¿eby chocia¿ jeden akord da³ mi do zrozumienia, ¿e to mia³a byæ muzyka chrze¶cijañska, no ale w sumie to zespó³ amerykañski. Jak ju¿ wspomnia³am, wokale nie pasuj± tu do tego, co dzieje siê w tle i obok nich, odstaj± od gitar, a pojawia siê ich tu sporo w wersji metalowej. S³ychaæ te¿ sporo sampli z filmów, co ju¿ klasyfikuje te brzmienia jako rockowo- lub nawet metalowo-industrialne. Mimo niespójno¶ci, p³yta warto¶ciowa dla kolekcjonerów. (NINa)

Disengage |1998, Retroactive Records| star rating

[Disengage:] 1. Waste Of Time, 2. Refractor, 3. Yurasuka, 4. Babylon, 5. Chasm, 6. Thulcandra, 7. Blindeye, 8. Mesmerized, 9. Perelandra, 10. You Are Fragile, [Refractorchasm:] 11. Chasm (Version 2.1.0), 12. Refractor (Version 3.2.1), 13. Levler 1 (Easier To Hate), 14. Hate Opened Wide, 15. Levler 2 (Alone To Die), 16. Deadly Love (Censored Version)


To najs³absza p³yta COD i nie pomog³o nawet zaanga¿owanie ca³ej rzeszy muzyków jak Christy Sweet, Chris Angel, Christopher Vincent, czy Dan Levler. Ta p³yta zawiera bardziej jakie¶ pomys³y na utwory ni¿ dopracowane kompozycje. Nie ma tu konceptu i odnoszê wra¿enie, ¿e zosta³o to wszystko zrobione na 'odwal siê'. S± i ostre gitary i sample i dynamika, ale nie daj± one wyrazisto¶ci w utworach. Pewne elementy wchodz± za szybko, inne za pó¼no. Owszem, s± dwa utwory, które obroni³y siê na tym CD - instrumentalne Babylon i Thulcandra, które maj± dosyæ mroczny klimat. Na Blindeye poza Klaytonem za¶piewa³ tak¿e Chris Angel, znany ze swoich magicznych pokazów na miarê Davida Copperfielda, i który realizowa³ siê tak¿e muzycznie. Tutaj nie podobaj± mi siê refreny, nie pasuj± do reszty muzyki, s± za mocno skomputeryzowane, nie odpowiednie efekty d¼wiêkowe. Zamiast mêczyæ Disengage proponujê zjazd do Brainchild. (NINa)

Brainchild |R.E.X, 1994| star rating

Cranial Tyrant,Telltale Crime,Prayers Of A Dead Man,Regressor (Aggressive Mix),Enshrined,Course Of Ruin,Descend,Deviate,Pale Reflection,Aggressor (Regressive Mix)


Circle of Dust czyli projekt Klaytona (niegdy¶ w Argyle Park, a obecnie rezyduj±cego w Celldweller) i Darrena Diolosa (Klank). By³a to bardzo interesuj±ca formacja utworzona we wczesnych latach 90tych. Co ciekawe Circle of Dust by³ uznawany za zespó³ tworz±cy muzykê chrze¶cijañsk±, nie mam pojêcia jednak¿e, co by³o tego powodem (poza wydawnictwem p³ytowym REX), poniewa¿ ich muzyka jest raczej bli¿sza antychrystowi ni¿ bogu ;) Ale do rzeczy. Klayton jako Scott Albert ju¿ wtedy pokaza³ swoje umiejêtno¶ci ³±czenia metalowych riffów gitarowych z ciekawymi samplami i dynamicznymi kompozycjami. Przyk³adami na to niech bêd± utwory Telltale Crime i Enshrined (przypominaj± mi dokonania Ministry i Skrew), Cranial Tyrant czy te¿ Deviate z soczystymi solówkami. Mój faworyt to Prayers of a Dead Man, bardzo rozbudowany i mroczny. Na p³ycie nie brak te¿ utworów o podnios³ym brzmieniu, do jakich zaliczyæ Pale Reflection. Mi³o¶nicy Front Line Assembly mog± doceniæ utwór Regressor (Aggressive Mix), ale ca³± p³ytê polecam s³uchaczom poszukuj±cym oryginalnych rozwi±zañ i fanom Celldwellera, chocia¿by po to, ¿eby poznali zespó³, od którego rozpoczê³a siê kariera Klaytona. (NINa)

Metamorphosis |R.E.X. Records, 1993| star rating

1.Brainchild - Deviate (Sawed-Off Shotgun Edit),2.Brainchild - Descend (Pit Of Hell Mix),3.Brainchild - Heldweller,4.Brainchild - Nihilistic Void,5.Living Sacrifice - Void Expression (Blank Stare Mix),6.Living Sacrifice - Black Veil,7.Living Sacrifice - Distorted (Alternate Reality Mix),8.Living Sacrifice - Desolate,9.Living Sacrifice - Sacrificed,
10.Circle Of Dust - Dissolved (Disintegration Mix),11.Circle Of Dust - Consequence (Temporary Mix),12.Circle Of Dust - Consequence (Eternal Mix),13.Circle Of Dust - Self Inflict,14.Circle Of Dust - Daraq


W 1993r. wydawnictwo R.E.X. Records zajmuj±ce siê muzyk± chrze¶cijañsk± wypu¶ci³o na rynek sk³adak zawieraj±cy remiksy w wykonaniu 3 projektów: Circle of Dust, Brianchild i Living Sacrifice. Dwa ostanie by³y dzieæmi Scotta Klaytona, obecnie realizuj±cego siê z powodzeniem w Cellweller. Dwana¶cie lat pó¼niej wytwórnia p³ytowa Retroactive Records wyda³a licencjonowane pozycje pochodz±ce z dyskografii COD, Argyle Park i Brainchild, a wszystko to z powodu nieporozumieñ pomiêdzy zespo³ami a wytwórni± R.E.X. Z Brainchild jest trochê zamieszania, wiêc wyja¶niê o co chodzi. Brainchild to pierwotnie nazwa albumu Circle of Dust a kilkana¶cie lat pó¼niej zosta³a zaadoptowana jako nazwa zespo³u realizuj±cego jedyny album zatytu³owany Mindwrap.
Z ca³ego zestawu chyba najbardziej podoba mi siê Helldweller za fajne death metalowe wokale (i jak mo¿na by siê domy¶liæ jest to chyba pierwotna nazwa dla tera¼niejszego projektu Klaytona, z podmienion± liter± i znaczeniem). Podobaj± mi siê tak¿e 2 utwory Circle of Dust - Dissolved i Self-Inflict za industrialno-metalowe klimaty. Co do Living Sacrifice, to zaskakuj±cy jest fakt, ¿e uznawani s± za zespó³ tworz±cy muzykê chrze¶cijañska, ale prawie black metalowy utwór Void Expression w ich wykonaniu, co najmniej zdegustowa³by polskich katolików prowokuj±c ich do rzucenia kl±twy na zespó³ ;) Ta p³yta zawiera ciê¿k± muzykê i mo¿e byæ odebrana z niejakim zdziwieniem przez fanów Celldwellera. (NINa)