Society Burning [recenzje]
Dodane przez NINa dnia 28.10.2010 17:39
Internal Combustion |Audiocomm Intl. Publishing, 2010|

1. Internal Combustion no. 01, 2. Nausea ad Nauseum, 3. Honestly, I'm Lying (Lie), 4. Double Plus Minus, 5. Detritus, 6. Inflatable Buddha, 7. Internal Combustion no. 02, 8. D1SinT3gRat10n, 9. The Monster Under Your Bed, 10. Splinter Cellphone, 11. Living in the Shadow of Myself, 12. Very Small Openings in the Skin, 13. Exile, 14. Vapor Lock, 15. Internal Combustion no. 03, 16. Nausea ad Nauseum (Produkt remix), 17. The Monster Under Your Bed (Awakened mix by UCNX)


Zak³adam, ¿e wiêkszo¶æ czytelników magazynu Fabryka zetknê³a siê ju¿ z nazw± Society Burning. Od pocz±tku (1991 r.) grupê tworzy trzech muzyków - Daveoramma, Twitch oraz Boom chrPaige, którzy, ¿eby by³o ciekawiej zamieszkuj± trzy ró¿ne stany w USA i wspó³pracuj± na odleg³o¶æ. Poza tym, Society Burning mia³ przyjemno¶æ wydaæ w latach 90-tych dwie z sze¶ciu oficjalnych p³yt dla kultowego labela Re-constriciton.
Zespó³ jest rozpoznawalny w krêgu muzyki coldwave oraz industrial rock, ale nie wygl±da na to, ¿eby za wszelk± cenê chcia³ byæ jeszcze bardziej znany na ka¿dej innej scenie muzyki elektronicznej, od electro po digital hardcore. Przynajmniej ta p³yta nie celuje w gromadzenie numerków i próbê dotarcia do ka¿dego przypadkowego s³uchacza, ale skierowana jest mniej wiêcej do osób, które taka muzyka po prostu cieszy na co dzieñ.

Album Internal Combustion (z ang. silnik, w którym paliwo spalane jest w przestrzeni roboczej silnika) powstawa³ przez oko³o dwa lata i mo¿na podzieliæ go na trzy czê¶ci, chocia¿ nie zosta³y one ustawione w ¿adnej konkretnej kolejno¶ci.
Po pierwsze, mo¿emy us³yszeæ utwory z udzia³em agresywnych riffów gitar, które jednak pojawiaj± siê sporadycznie, wyparte przez dynamiczny beat i wokale ("Detritus", "D1SinT3gRat10n", "Living in the Shadow of Myself").
W drugiej fazie mamy utwory typowe dla Society Burning, o coldwave'owym brzmieniu, du¿ej ilo¶ci sampli i powtarzalnych elementów, buduj±cych poszczególne kompozycje ("Nausea ad Nauseum", "Internal Combustion no. 02", "Splinter Cellphone", "Exile", "Internal Combustion no. 03").
Trzecia czê¶æ to utwory o eksperymentalnym wyd¼wiêku, przywodz±cym na my¶l scenê click'n'cuts, breakcore i ambient, oraz z innej beczki – cyberpunk ("Internal Combustion no. 01", "Double Plus Minus", "Very Small Openings in the Skin", "Vapor Lock").
Natomiast pere³ki z tego albumu - "Honestly, I'm Lying (Lie)" (miejscami bardzo w stylu utworów NIN z The Downward Spiral), "Inflatable Buddha" i "The Monster Under Your Bed" mo¿na zaliczyæ do ka¿dej z wy¿ej wymienionych grup.

Powy¿szy wynik daj± oczywi¶cie daleko siêgaj±ce zainteresowania muzyczne twórców Society Burning: Boom preferuje nowoczesn± elektronikê oraz klasyczny rock i industrial, Daveoramma lubi gitarowe jazdy w stylu Pantera, Killing Joke, Prong, White Zombie, ale te¿ lata 80-te jak Wang Chung i Muse. Twitch z kolei siêga po muzykê klasyczn± (Beethoven, Bach), ale i metalow± jak Helmet, Megadeath, Soundgarden oraz darkwave w stylu Bauhaus czy Love & Rockets.
Dodatkiem do tracklisty s± dwa remiksy w wykonaniu dosyæ m³odych zespo³ów, jak Produkt i UCNX; pierwszy utrzymany w stylu nowoczesnej elektroniki, drugi mocno konkurencyjny w stosunku do orygina³u.

Album zosta³ zmasterowany w studiu Stevena Seibold'a, muzyka znanego z industrialno-rockowego zespo³u lat 90-tych - Hate Dept., który ju¿ wcze¶niej wspó³pracowa³ z Society Burning, ale tak¿e z Pigface, Vampire Rodents, Information Society, Kevorkian Death Cycle, The Damage Manual, Project .44 i wieloma innymi.

P³yta z przemy¶lan± zawarto¶ci±, oferuje tak¿e czyste, dopracowane brzmienie, a poza tym nadaje siê do tañczenia i s³uchania w domu, mniej jednak do pracy czy samochodu, bo dynamiczna muzyka za bardzo odwraca uwagê. Utwory takie, jak "Exile", "Nausea ad Nauseum", "Honestly, I'm Lying (Lie)" i "Internal Combustion no. 02" zapadaj± w pamiêæ i czyni± z Internal Combustion powa¿nego kandydata na listê najlepszych albumów wydanych w 2010 r.
Podobnie, jak w przypadku Tactiq (mój ulubiony) nie pozostaje mi nic innego, jak polecaæ nabycie tego albumu na oficjalnej stronie zespo³u. Tym samym wystawiam ocenê celuj±c±, za dobrze odrobione zdanie domowe ;)
(NINa, 28/10/2010)
Entropy.Lingua.Reloaded |Prescient Thought, 2009| (free download release)

1. Tactiq (Swineflesh Mix) - Rebuilt by Apparatus, 2. Waster (Sleepy Mix) - Rebuilt by Twitch, 3. Immobilize Me (Drowning Cradle Mix) - Rebuilt by Drown, 4. Waster (DOH Mix) - Rebuilt by Hate Dept, 5. Awaken (DOH Mix) - Rebuilt by Hate Dept, 6. Waster (Stomp Mix) - Rebuilt by Idiot Stare, 7. Fuel Line (DOH Mix) - Rebuilt by Hate Dept, 8. Waster (Brass Balls Mix) - Rebuilt by Alien Faktor, 9. Under the Steeple (Punishing Flesh Mix '92), 10. Fuel Line (Original Mix), 11. Awaken (Radio Edit), 12. Waster (Twitch's Idiot Staring at my Brass Balls Remix)


Society Burning ju¿ od dawna planowali remaster jednego ze swoich albumów i wybór pad³ na Entropy.Lingua, który zosta³ pierwotnie wydany w 1996r. Od tego czasu technologie komputerowe rozwijaj± siê z prêdko¶ci± ¶wiat³a, a ¿e obaj muzycy s± uwik³ani w prace zwi±zane z profesjonalnym ich u¿ywaniem (Daveoramma – filmy animowane 3D http://www.youtube.com/user/Daveoramma, grafika; Twitch – technologie informatyczne; Boom chr Paige – grafika, strony www, flash, actionscript itp.), tak zasz³a potrzeba unowocze¶nienia i wzbogacenia starych nagrañ. Entropy.Lingua jest albumem, który zawiera zremiksowanie wersje utworów z debiutanckiej p³yty Society Burning “Tactiq”.

Zestaw utworów zosta³ od¶wie¿ony i napewno moge poleciæ “Tactiq (Swineflesh Mix)”, wszystkie trzy remiksy w wykonaniu Hate Dept., “Waster (Brass Balls Mix)” w bardziej ‘parkietowym’ wydaniu to remiks Alien Faktor, oraz bardzo ‘oldschoolowo’ i przez to ciekawie brzmi±cy “Under the Steeple (Punishing Flesh Mix '92)”. Struktura i melodyjno¶æ tego remiksu jest typowa dla utworów wziêtych z pó³eczki z napisem coldwave. “Fuel Line (Original Mix)” to tak¿e remiks istotny na tej p³ycie. Natomiast Twitch doda³ swoje aran¿acje do Waster (Sleepy Mix) i “Waster (Twitch's Idiot Staring at my Brass Balls Remix)”, nieco przygniecione przez brzmienia drum’n’bass i techno.

Album w wersji do darmowego ¶ci±gniêcia, z racji praw autorskich zosta³ pozbawiony ostatniego utworu, który by³ coverem „Stand And Deliver '97” autorstwa Adama Anta.

Utwory oryginalne pozostan± nimi w pamiêci i remiksy jako¶ nie szczególnie mnie nakrêcaj±, ale cieszy mnie ruch zespo³u w stronê reaktywacji i oczekujê niecierpliwie na ca³kiem nowe nagrania. (NINa)

Tactiq |Re-constriction Records, 1997|

Awaken, Dead Man, Less Than Zero, Waster, Tactiq, Immobilize Me, Human Waste, Michelle Ascends From Hell, Rot, Merciful Release, Stand And Deliver ('97)


Za ca³okszta³t Society Burning odpowiedzialne s± dwie osoby - Dave Mansfield oraz Boom. Czego mo¿emy siê spodziewaæ? Agresji po³±czonej z mnóstwem zapêtlonych sampli, du¿o spl±tanego beatu, wykrzyczanych wokali. W utworze Waster dzieje co¶ niesamowitego, zajawi³am siê strasznie; Waster'a odtwarza³am chyba z 5 godzin pod rz±d, na przemian z Human Wasted. Kolejne utwory, które przekona³y mnie do Society Burning to ha³a¶liwy Rot, zimny Stand And Deliver (to cover utworu Adama Anta, trochê w stylu starego FLA i Skinny Puppy, na p³ycie audio jest on ukryty pod numerem 68). Tytu³owy Tactiq to utwór przesi±kniêty atmosfer± nienawi¶ci i zniszczenia. Z kolei Awaken jest mo¿e troszkê pusty brzmieniowo, mo¿na by go by³o jeszcze dopracowaæ, a w ka¿dym razie jest to ¶wietny utwór do coverowania i miksowania ;-) Bardzo spodoba³ mi siê te¿ Less Than Zero, bo ma w tle sample typowe dla muzyki goa i trance, a reszta to zsamplowane gitarki i klawisze. Bardzo dobra p³yta, razi mnie jedynie Michelle Ascends From Hell, mo¿e mia³ byæ wstawiony na uspokojenie rytmu serca ale... mog³oby go nie byæ wcale. (NINa)

Entropy Lingua |Re-constriction Records, 1996|

Tactiq (Swineflesh remix by LSD),Immobilize Me (Drowning Cradle remix by Drown),Awaken (Hate Dept. remix),Waster (Hate Dept. remix),Fuel Line (Hate Dept. remix),Waster (Stomp mix by Idiot Stare),Waster (Brass Balls mix by Alien Facktor),Awaken (Radio edit)


Na tej p³ycie znjadziemy zremiksowane wersje utworów pochodz±cych z p³yty Tactiq. Bardzo dobra wersja Tactiq w wykonaniu LSD, a tak¿e Awaken w remiksie Hate Dept. (NINa)


Strona oficjalna | Last.FM | Discogs | Myspace