Triviality Beyond Acceptance |Van Richter, 2002|
01. White Skinned Heroine, 02. Fragile Puppet, 03. Grinning Sun, 04. Invisible Hell (The Plumsack), 05. Abuser's Gabble, 06. The Entaglement Of Sexus, 07. Karl Found Out: The Definition, 08. Braindead Friction, 09. The Seed Of Wrath, 10. Dumb/Numb/Gun, 11. Under The Cold Moon
Ostatnia p³yta w dyskografii Testify, wydana jeszcze w czasach aktywno¶ci grupy, zawiera na szczê¶cie takie same gitarowe, industrialno-metalowe brzmienia, jakie przynios³y temu niemiecko-amerykañskiemu zespo³owi ogólno¶wiatowe zainteresowanie i szacunek. To jednak p³yta najciê¿sza z ca³ej ich dyskografii, bo gitary zosta³y nastrojone jako¶ ni¿ej, a elektronika zosta³a zdecydowanie zduszona.
"White Skinned Heroine" otwiera ten album dosyæ powtarzalnymi rytmami i wygl±dana to, ¿e zawarto¶æ zapowiada siê mniej eksperymentalnie ni¿ poprzednie wydawnictwa, chocia¿ jak dla mnie nie jest to najlepszy utwór na intro. "Fragile Puppet" wskakuje nagle z gitarowymi riffami charakterystycznymi dla Skrew (podobieñstwo nieprzypadkowe, bo jedn± z wcze¶niejszych p³yty Testify - Mmmyaoooo, wyprodukowa³ gitarzysta i lider Skrew - Adam Grossman), utwór nie ma jednak tej mocy co utwory Skrew, chocia¿ psychotyczne zawodzenie ch³opca i jego monologi w jêzyku niemieckim przykuwaj± uwagê. "Grinning Sun" charakteryzuj± metalowo-industrialno-gotyckie brzmienia, a sam utwór trochê mnie znudzi³.
Dopiero w nastêpnych kompozycjach Testify pokaza³o, na co ich naprawdê staæ! Dziêki doskona³ym aran¿acjom i nastrojom, jakiej¶ demoniczno¶ci wychodz±cej z zestawienia gitar, wokali, perkusji i basu, wybijaj± siê utwory "Invisible Hell (The Plumsack)", genialny "Abuser's Gabble" i mistrzostwo w wykonaniu zespo³u - "The Seed Of Wrath". Szczególnie te dwa ostatnie s± doskona³ymi przyk³adami na utwory utrzymane w stylistyce industrial metal, z potê¿n± sekcj± perkusja-bas, swobodnie p³yn±cymi riffami gitar, (które w niektórych miejscach staj± siê nieobliczalne!) no i oczywi¶cie powtarzalnymi elementami refrenów, wykrzyczanych czy te¿ 'wycharczanych' g³osem niezapomnianego, charyzmatycznego Myka Junga, nadaj± im na d³ugo pamiêtane brzmienie. My¶lê, ¿e s± to trzy najlepsze utwory Testify, jakie kiedykolwiek nagrali, g³owa sama chodzi w takt fuzji riffy - perkusja, wraca siê do tych utworów zaraz po ich zakoñczeniu, a apokaliptyczny "The Seed Of Wrath" powinien dostaæ jak±¶ znacz±c± nagrodê za ca³okszta³t wykonania.
Je¶li dobrze przys³uchaæ siê cytowanemu tekstowi w "Karl Found Out: The Definition": "Testify: Third. Testify - European project, a poor mimicry of Ministry, extremely non-innovative, cheap and trivial beyond acceptance" (w wolnym t³umaczeniu: "Trzecie znaczenie Testify: Projekt europejski, beznadziejnej jako¶ci kalka Ministry, ekstremalnie wtórny, ubogi, trywialny i kompletnie nie do przyjêcia"), to nie da siê ukryæ, ¿e prawdopodobnie zespó³ cynicznie sparafrazowa³ jedn± ze zgry¼liwych recenzji, jakie byæ mo¿e pojawi³y siê pod adresem ich muzyki. Ministry niew±tpliwie by³o dla Testify jakim¶ przyk³adem na solidnie zbudowane industrialno-metalowe utwory, tak samo jak Skrew, ale ciê¿ko tu mówiæ o kopii, a ju¿ najmniej o beznadziejnej zawarto¶ci i jako¶ci ich muzyki (patrz wy¿ej: "The Seed Of Wrath" i Abuser's Gabble").
"The Entaglement Of Sexus" przynosi ju¿ nieco ³atwiejsze, rockowe brzmienie, z mocno samplowanym t³em, i szczerze mówi±c w³a¶nie ten monotonny beat staje siê nudny w pierwszej kolejno¶ci. "Braindead Friction" brzmi zdecydowanie rockowo, w stylu Ministry ;), a "Dumb/Numb/Gun" zawiera trochê blackmetalowe klimaty, g³ównie dziêki wokalom, chocia¿ nadal zachowuje industrialno-metalowe brzmienie. Podoba³y mi siê takie nieco 'szklane' sample zastosowane w tle, mo¿e nie pasuj±ce do utworu jako takiego, ale intryguj±ce swoj± kontrastowo¶ci±. Utwór ten porówna³abym do twórczo¶ci Skrew, podobnie jak omówiony wcze¶nie "Fragile Puppet".
Ostatnia kompozycja "Under The Cold Moon" charakteryzuj± nieco mniej wyostrzone gitarowe riffy, wolniejsze tempo i wiêcej zabawy z elektronik±. Niew±tpliwie transowy, ale jak dla mnie najs³abszy utwór na tym albumie, a do tego trwa trochê ponad... 10 minut. Bardzo chcia³abym, ¿eby "The Seed of Wrath" trwa³ tyle samo!
Nagrania na Triviality Beyond Acceptance s± dojrza³e, rozbudowane i s³ychaæ, ¿e zespó³ wykorzysta³ swoje wieloletnie do¶wiadczenie. Testify niejako wypracowa³ swoje brzmienie w ci±gu prawie dziesiêciu lat od momentu wydania pierwszej EP (Testify '01 ukaza³a siê w 1993 r.) i naprawdê szkoda, ¿e rozpad³ siê po nagraniu tak dobrego albumu. Mimo tego, odnoszê satysfakcjonuj±ce wra¿enie, ¿e muzycy dali z siebie wszystko i nie skoñczy³o siê to ³atwi¼nie wydawania p³yty z remiksami lub The Best Of. Nie wiem jak bardzo Testify przychyla³ siê do sugestii swoich fanów, ale nagrania te raczej powsta³y z indywidualnej inicjatywy.
Parê lat po rozpadzie Testify, Myk Jung zasili³ szeregi Schuldt (grupy niemieckiego muzyka Tima Schuldta), z któr± nagra³ p³ytê First Error Code, a poza tym wydaje solowe p³yty firmowane w³asnym nazwiskiem, chocia¿ ju¿ nie z takim ciê¿kim brzmieniem, jak w Testify.
Rascal Nikov od 2002 r. kontynuuje swoje elektroniczne pasje w znanym, niemieckim, futurepopowym zespole – Rotersand.
Triviality Beyond Acceptance wraz z Mmmyaooo to dwie p³yty w dyskografii Testify, z którymi nale¿y siê bezwzglêdnie zapoznaæ, aby do¶wiadczyæ potêgi muzyki tego zespo³u. (NINa, 14/07/2010)
Crack The Mind |Van Richter, 1999|
01. Violin, 02. I Am The Gas To Burn, 03. Guevara, 04. The War Of Minds, 05. Wreck Me, 06. Dumb (Die Krupps Remix), 07. Under Queen Whore's Grim Protection (She Is Me), 08. Head Of Compassion (Plastic Attack Mix), 09. Quest Of Nothing (Warzone Pharmaceuticals Mix)
Testify to niemiecko-amerykañski zespó³, który w swoim sk³adzie mia³ takich muzyków, jak Rascal Nikov, Myk Jung, Moses W., Eddie Logan, George McKinley i Mathias Black. Rascal i Myk znali siê przed utworzeniem Testify, poniewa¿ obaj grali w EBM-owej grupie The Fair Sex w latach 80-tych.
Utwór "Violin" z powtarzaj±cymi siê riffami gitar oraz refrenami i 'zachrypniêtym' g³osem Myka Junga, dynamicznym uderzeniem rozpoczyna p³ytê Crack The Mind. Takim sposobem zapoznajemy siê od razu z charakterystycznym brzmieniem Testify, które towarzyszyæ nam bêdzie nie tylko na tej, ale i pozosta³ych p³ytach w dyskografii tego zespo³u.
Nastêpny utwór na li¶cie to "I Am The Gas To Burn", przypominaj±cy klimat utworów Motorhead, z 'podkrêconymi' riffami oraz narastaj±c± i zagêszczaj±c± siê fuzj± gitar, perkusji i basu pod koniec trwania utworu. Natomiast "Guevara" to ju¿ industrialno-metalowa jazda z ciêtymi riffami gitar, idealna do headbangingu, i co ciekawe, trwa dok³adnie tyle samo ile poprzednik, 4 minuty i 58 sekund. Muzyka Testify to czysta agresja wyra¿ona za pomoc± niezbyt skomplikowanych aran¿acji, pe³nych brutalno¶ci, ciê¿aru i z³o¶ci, co w zasadzie uwydatnione zosta³o tak¿e w utworze "The War of Minds", który dodatkowo w tek¶cie zawiera tytu³ow± frazê "Crack The Mind".
Mój typ na najlepszy utwór na ca³ej p³ycie to jednak "Wreck Me". Reprezentuj± go genialne solówki i sprytne sterowanie nastrojem poprzez odpowiednie aran¿acje oraz ciekawy sampling, zaczynaj±cy siê gdzie¶ w okolicach 1 min. 52 sek. "Wreck Me" to wzór do na¶ladowania (ale nie kopiowania!), posiadaj±cy wszystko, co powinien mieæ idealny, industrialno-metalowy utwór.
Jako, ¿e album ten zawiera piêæ nowych utworów i cztery remiksy orygina³ów pochodz±cych z p³yty Mmmyaooo, tak teraz wkraczamy w remiksy.
Pierwszy z nich, "Dumb" w wykonaniu Die Krupps nie powala, jak i wiêkszo¶æ nagrañ tego zespo³u, bo jak zwykle charakteryzuj± go ograniczone, powtarzalne aran¿acje i drêtwy rytm. P³yta Crack the Mind zosta³a wydana w 1999 r., czyli w dwa lata po nagraniu przez Die Krupps wyj±tkowo ciê¿kiego albumu Paradise Now i... zakoñczeniu dzia³alno¶ci tego zespo³u (Die Krupps powróci³ na scenê dopiero w 2005 r.) Jurgen Engler chyba nie za bardzo wiedzia³, jaki kierunek obraæ dla dalszego rozwoju, sk³aniaj±c siê ku l¿ejszej muzyce elektronicznej wraz z powo³aniem do ¿ycia projektu DKay.com, wiêc jak przypuszczam, st±d te¿ takie, a nie inne remiksy.
Drugi z remiksów nale¿y do samego zespo³u Testify. Motywem przewodnim "Under Queen Whore's Grim Protection (She Is Me)" jest oczywi¶cie gitarowy riff, ale pojawiaj± siê te¿ zdecydowanie zarysowane beaty, zapo¿yczone z muzyki drum’n’bass i techno, porównywalne do tych, u¿ywanych przez grupê Acumen Nation.
"Head Of Compassion (Plastic Attack Mix)" w reinterpretacji grupy Plastic Noise Experience niezbyt mnie do siebie przekonuje. Nie jestem pasjonatk± miksów i remiksów, ale czasem zdarzaj± siê ciekawe reinterpretacje. W tym przypadku, fatalny wp³yw na ca³y remiks ma natrêtny, ‘gumowy’ beat, jak gdyby kto¶ wali³ metalowym prêtem w du¿±, napompowan± dêtkê. Jednak¿e poza pustym beatem, remiks ten mo¿e spodobaæ siê fanom Front Line Assembly, ze wzglêdu na bardzo podobne zastosowanie elektroniki i riffy gitar przypominaj±ce te, zawarte na p³ycie Millenium.
Ostatni remiks na tym albumie "Quest Of Nothing (Warzone Pharmaceuticals Mix)" w wykonaniu Die Warzau praktycznie nie brzmi jak cokolwiek, co zosta³o stworzone przez ten duet. Zosta³ dosyæ agresywnie zaaran¿owany, chocia¿ pojawiaj± siê w nim np. smyczki i ca³a gama ambientowej elektroniki. Nie pozbawiono go jednak gitar, co w efekcie przybli¿a ten remiks do mrocznych i ciê¿kich utworów spod znaku muzyki np. Decree albo Unit:187.
Nawet po jedenastu latach od wydania tej p³yty, Testify udowania swoj± muzyk±, ¿e by³ najlepszym, europejskim zespo³em industrialno-metalowym lat 90-tych, co jest zbawienn± przeciwwag± dla masy pseudo industrialo-metalowych zespo³ów, p±czkuj±cych w Niemczech od paru lat pod wp³ywem odmó¿d¿aj±cej muzyki grupy Rammstein. (NINa, 14/07/2010 r.)
Mmmyaoooo |Van Richter, 1996|
1.Pink Goblin,2.Head Of Compassion,3.Block In The Eye,4.Lethal Viper,5.Dumb,6.Under Queen Whore's Grim Protection,7.B.Blaster,8.Trash 21 (The Noble Knights Of Testify Reject Malicious Joy),9.Mouth,10.Persistent Circulation,11.Quest Of Nothing
Testify to jak dla mnie najlepsza grupa metalowo-industrialna, która jako¶ nigdy nie zdoby³a popularno¶ci, mimo, ¿e wyda³a sporo p³yt i tak¿e koncertowa³a. Mo¿e gdyby byli zespo³em
stricte amerykañskim, to zgromadziliby wokó³ siebie wiêcej fanów. Niemniej jednak zdobyli zainteresowanie amerykañskiego muzyka Adama Grossmana, znanego z metalowo-industrialnej formacji Skrew, który podj±³ siê produkcji p³yty Mmmyaoooo.
P³yta powstawa³a w Niemczech, w dosyæ krótkim czasie, ale zawiera dok³adnie to, co powinna mieæ w sobie znacz±ca p³yta z tego gatunku muzycznego, czyli przede wszystkim ostre gitary, agresywne wokale i niebanalne kompozycje. Teoretycznie tak± muzykê robi siê ³atwo, dlatego dobrze, ¿e Grossman wzi±³ udzia³ w tym przedsiêwziêciu i doprawi³ go swoimi umiejêtno¶ciami i pomys³ami. Jest w tej muzyce sporo chaosu, sporo zimnego opanowania i gitarowych jazd, od których nó¿ka sama zaczyna przytupywaæ. Mam to na my¶li utwory pokroju Lethal Viper, Under Queen Whore's Grim Protection, Trash 21 (The Noble Knights of Testify Reject Malicious Joy) i mój ulubiony Persistent Circulation.
To jedna z p³yt, któr± nale¿y mieæ jako przedstawicielkê europejsko-amerykañskiego przedsiêwziêcia w obrêbie sceny industrialno-metalowej. (NINa)
Testify '01 |Our Choice, 1993|
Testify'01, A.N.G.E.R., Get Bursted, One Man's Gang
Singiel do pierwszej p³yty tej grupy. Klimaty bardzo podobne do Treponem Pal i Klute. Ostatni utwór z fajn± gitarka, przypomina mi jeden z utworów do Quake Zwei. :-) (NINa)
Testify na Van Richter Records |
on Last.fm |
on Discogs |
on Myspace