Microwaved (2006)
Dodane przez NINa dnia 09.09.2007 21:06
[NINa and Brian Backlash, wywiad e-mail, 13.02.2006 r.]


Brian: Microwaved powsta³ w ma³ym mie¶cie Cedar Falls w stanie Iowa. Jak pracowa³o ci siê w tak wyizolowanym ¶rodowisku? Czy uwa¿asz ze w Iowa ludzie mogli siê zainteresowaæ taka muzyka?
Gabriel Wilkinson: To, ze tam dorasta³em nie oznacza, ze popad³em w stan rutyny. Próbowa³em uprawiaæ sporty, ale jako¶ mi nie pasowa³y. Zawsze poci±ga³ mnie film, muzyka i sztuki teatralne, wiec my¶lê, ze zainteresowa³em siê tworzeniem muzyki poprzez odkrycie. My¶lê, ze pierwszym utworem, który zainspirowa³ mnie aby tworzyæ muzykê, by³ Revolution 9 Beatlesów z Bia³ego albumu. Wtedy go nie rozumia³em, ale czu³em ze jest inny i dlatego zwróci³ moja uwagê w tamtym czasie. Izolacja wynikaj±c± z miejsca mojego zamieszkania tak¿e prowadzi do pracowania g³ównie z urz±dzeniami elektronicznymi. Takie niedopasowanie spowodowa³o, ze ciê¿ko by³o mi nauczyæ siê jak wspó³pracowaæ z innymi ludzmi. Dorasta³em polegaj±c wy³±cznie na sobie. Przez wiêkszo¶æ czasu czuje siê samotny, wiec znajduje to odzwierciedlenie w muzyce. Nie, nie uwa¿am, ¿eby Iowa by³a miejscem ch³onnym dla takiej muzyki. Tworze w tym gatunku muzycznym od wielu lat. W latach 90tych pomy¶la³em, ze taka muzyka jaka sam tworze wreszcie jest na topie. W zasadzie chyba tylko Nine Inch Nails i Stabbing Westward uda³o siê osi±gn±æ komercyjny sukces. Zawsze uwa¿a³em, ze zawsze by³em do przodu w stosunku do sceny muzycznej w Iowa. Ludzie zaczynaj± trochê ³apaæ taka muzykê ale nie a¿ w takim stopniu, ¿ebym móg³ na tym zarobiæ i staæ siê rozpoznawalny.


Brian: By³ czas kiedy gra³e¶ na koncertach z zespo³em Smakdab, ale mimo to za³o¿y³e¶ solowy projekt. Jakie sa korzy¶ci z dawania koncertow i komponowania w pojedynkê?
Mówi±c szczerze, korzy¶æ jest taka, ze nie musisz nikogo s³uchaæ, nie ma dramatyzowania podczas grania, wyboru utworów i tego, jak chcesz siê zaprezentowaæ publiczno¶ci. Podczas komponowania musisz motywowaæ wy³±cznie samego siebie. Nie ma wokó³ ciebie ¿adnej osoby z chorym ego, które ci mówi 'To jest nie fajne', sam decydujesz o tym, co jest fajne a co nie. To tak¿e czê¶æ tego, jak siê czujesz. Kiedy komponuje utwór to jestem czym¶ zainspirowany - muzycznie, wizualnie, emocjonalnie, jakkolwiek. Kiedy nagrywam muzykê z zespo³em, musze ich przekonywaæ i wyja¶niaæ im pewne rzeczy aby odczuli to samo co ja, kiedy pisa³em dany utwór. Pracuj±c samemu mogê wy³±cznie skoncentrowaæ siê na przelewaniu uczuæ lub wspomnieñ w pisanie utworów. My¶lê, ze to jest bardzo liberalne podej¶cie. Oczywi¶cie czasami mo¿e ciê to ograniczaæ. Technicznie nie jestem najlepszy, zw³aszcza je¶li chodzi o grê na gitarze i czasami moje pomys³y zawieraj± siê w technicznych sprawach, co bywa frustruj±ce. Ale uwa¿am, ze takie do¶wiadczenie siê op³aca i jest z nim o wiele mniej problemów.

Brian: Utwór'I Ran Through a Flock of Seagulls' jest ¶licznym, jednak¿e dosyæ mrocznym instrumentalnym kawa³kiem. Kiedy wykonujesz go na ¿ywo albo go s³uchasz to jakie my¶li przychodz± ci do g³owy?
Jeszcze nie gra³em go na ¿ywo. Jest ci±gle dopracowywany. Mam nadzieje znalezæ w³a¶ciw± wokalistkê, której glos doda utworowi to brzmienie, o które mi chodzi. Kiedy pisa³em ten utwór by³em zainspirowany partia pianina w utworze'Closer' Nine Inch Nails. Wiem, ze ta p³yta jest dosyæ stara ale ostatnio naby³em iPoda i zacz±³em s³uchaæ na nim starszej muzyki. Bardzo mnie zaispirowala partia pianina w tym utworze. Chcia³em tak¿e nagraæ partie gitar, które nie brzmia³yby'metalowo' i dlatego tak a nie inaczej brzmi± gitary w tym utworze. Po przes³uchaniu o w ca³o¶ci doszed³em do wniosku, ze cos takiego móg³by nagraæ Robert Smith z The Cure. My¶lê, ze ten utwór posiada ca³kiem nowo falowe brzmienie, typowe dla lat 80-tych. Dziêkujê ci za mile s³owa o tym utworze, on jest ci±gle rozwijany i ca³y czas poszukuje ¿eñskiego wokalu aby nadaæ utworowi finalny kszta³t. Nie wiem co sobie wyobra¿am s³ysz±c ten utwór. Mo¿e to ¶mieszne, ale maj±c na uwadze, ze podczas jego tworzenia by³em zainspirowany latami 80-tymi, to widzê w my¶lach obrazki zespo³ów A Flock of Seagulls i Tones on Tail.


Brian: Jako ze masz wstrêt do koncertowania i tego typu promocyjnych zachowañ, wygl±da na to, ze chcesz aby Microwaved pozosta³ projektem mniejszego kalibru. W jaki sposób promujesz siê na rynku muzycznym?

Obawiam siê, ze koncertowanie po³±czone z podró¿owaniem jest z³em koniecznym i na prawdê odczuwam do tego niechêæ, jednak¿e gdybym mia³ kontrakt z w³a¶ciw± wytwórnia to pojecha³bym na tournee. Microwaved w chwili obecnej faktycznie jest projektem mniejszego kalibru, jest moja muzyczna pasja i ca³y czas staram siê go promowaæ i tak, ¿eby ludzie o nim widzieli. Tkwiê w tym biznesie od tak dawna, ze wiem jak dzia³a marketing, spraw zwi±zane z aran¿owaniem koncertów i akcjami promocyjnymi, tak wiec mam pojecie jak siê za to zabraæ. W zasadzie. Chcia³bym wej¶æ jednak jeszcze g³êbiej w rynek i tam w³a¶nie ludzie tacy jak wy zjawiaj± siê by pomóc mi to, co robiê i podtrzymaæ zainteresowanie fanów. Zawsze szukam ludzi chêtnych do wspó³pracy i remiksowania. W tamtym roku zremiksowalem utwór dla Circus of Dead Squirrels, który znalaz³ siê na ich debiutanckim CD'Outdoor Recess'. Aktualnie pracuje nad remiksem dla Out Out, ale nie ma jeszcze konkretnej daty wydania tego materia³u. W bardzo niedalekiej przysz³o¶ci mam tak¿e zamiar podj±æ siê zrobienia remiksu dla Project .44, który bêdzie wydany przez Invisible tego lata. Hate Dept., Razed in Black i Bile to pozostali wykonawcy, których muzyka znajdzie siê na tym wydawnictwie. Pracuje tez nad hip hopowym kawa³kiem z moim starym znajomym Chuckiem T. Robiê pe³ny utwór a on zrobi wokale kiedy przyjedzie do Kalifornii. Ponadto robiê remiks na potrzeby hip hopowego utworu mojego przyjaciela przy wspó³pracy z A+9 records w Kalifornii. Bêdê robi³ tez remiks dla zespo³u Psyche. My¶lê, ze robienie remiksow dla innych jest wspania³ym sposobem na rozprzestrzenienie swojego nazwiska i spowodowanie, ze ludzie zwróc± uwagê na twoja prace. Oczywi¶cie szukam tez osób, którym móg³bym zremiksowac muzykê, tak wiec ka¿dy mo¿e do mnie napisaæ emaila i pomy¶limy nad wspó³prac± i remiksami.


Brian: Od ponad 10 lat jeste¶ czê¶ci± sceny industrialnej, gra³e¶ z takimi zespo³ami jak Sister Machine Gun czy tez System of a Down. Mogê sobie wyobraziæ, ze przez ten czas zdarzy³e¶ zgromadziæ spory zestaw urz±dzeñ do studia nagraniowego. Czego u¿ywasz w swoim studiu? Koncentrujesz siê na korzystaniu ze starszych i sprawdzonych narzêdzi czy raczej wolisz wprowadzaæ nowe rozwi±zania w technice obróbki dzwiêku?
Lubiê swoje studio. Lubiê swoje narzêdzia. To wszystko jest bardzo drogie wiec nie mam jakiego¶ wyczesanego zestawu. Z tego sk³ada siê moje studio nagraniowe: Roland XP-50 Music Workstation - mózg studia. Wszystko na nim programuje. Jest stary, u¿ywa dyskietek 3,5 calowych ale kocham ta maszynê i uwielbiam dzwiêk jaki generuje. Nie u¿ywam komputera do grania na ¿ywo, dlatego to urz±dzenie pe³ni g³ówn± role. Wszystko da siê zagraæ bez u¿ycia komputerów. Akai S-20 Digital Sampler - starszy sampler, zaprzestano ju¿ jego produkcji. Zacz±³em go u¿ywaæ kiedy wspó³pracowa³em z zespo³em Smakdub i od razu go pokocha³em. Nowe samplery nie sa tak przyjazne jak ten. Uwielbiam go. Cool Edit Pro 2.0 - u¿ywam go do nagrywania na komputerze. Komputer firmy Dell. Gibson Special II Guitar - tania gitara ale daje efekty, jakich oczekuje. Zoom 505 Guitar Effects Processor i Ibanez Power Lead Guitar Distortion Pedal - my¶lê, ze nazwy mówi± same za siebie i nie trzeba tu nic t³umaczyæ. Ibanez Bass - po¿yczy³em go kiedy¶ od znajomego. Deck - oryginalny sampler, po prostu spytaj o to Petera Christophersona. Reason 2.5 - zrobi³em na nim trochê muzyki. Mój przyjaciel, Aaron Zilch (by³y muzyk American Head Charge - Grade 8) zwróci³ moja uwagê na ten program, ale po prostu nie podoba mi to miêkkie syntezatorowe brzmienie tak bardzo jak to, które wytwarza mój XP-50. Fruity Loops - z pomoc± tego programu zrobi³em kilka utworów. Ludzie od razu rozpoznaj±, ze dany utwór zosta³ zrobiony w tym programie, wiec nie u¿ywam go zbyt czêsto. Internet - narzêdzie, które pozwala mi znalezæ noisowe sample i przemowy Busha. Niewiarygodne jak przemowy jednego cz³owieka mog± byæ tak czêsto u¿ywane jako sample. MG10/2 Stereo Mixer - u¿ywam go do miksowania na podczas koncertowa, a tak¿e w studiu.


Brian: W twoich utworach s³ychaæ nieco teatralne brzmienia, takie, jakie mo¿na by wykorzystaæ w nowych horrorach. Czy inspiruje ciê film, czy szukasz natchnienia gdzie¶ indziej?
Po pierwsze mam dyplom ze szko³y aktorskiej. Przez ca³y college studiowa³em aktorstwo. Kocham teatr, ale jest on dla mnie nie do¶æ niebezpieczny. Horrory oddzialywuja na mnie bezpo¶rednio. Uwielbiam je i wszystko co siê z nimi wi±¿e. Uwielbiam ta muzykê i te wszystkie okrucieñstwa. Kocham horrory. Mam nadzieje, ze pewnego dnia nagram ¶cie¿kê dzwiêkow± do takiego filmu. Moja ¿ona ci±gle mi powtarza, ze moja muzyka brzmi jakby wyjêta z horroru, wiec uwa¿am ze twoje spostrze¿enie jest bardzo na miejscu. My¶lê, ze to chyba wystarczy za odpowiedz!


Brian: Obecnie pracujesz nad pe³nym albumem Microwaved i masz zamiar robiæ remiksy dla Haujobba i Charlesa Levi'ego. Masz w planach nakrêcenie klipu. Czy wymy¶li³e¶ ju¿ tytu³ dla tej p³yty i kiedy mo¿emy siê jej spodziewaæ?
Rozmawia³em z Danielem z Haujobba i chce dla mnie zrobiæ remiks. Musze jeszcze dopracowaæ parê szczegó³ów. Charles Levi tak¿e zgodzi³ siê na remiks ale to tez wymaga dopracowania detali. Podobnie Chris Harris z Project .44 tez zamierza nagraæ dla mnie remiks, ale tez musze ustaliæ szczegó³y. W kwestiach remiksow jest bardzo du¿o szczegó³ów, które powinno siê braæ pod uwagê.
Ci±g³e pracuje nad klipem. Na jesieni zrobi³em casting ale nie znalaz³em odpowiedniej osoby. Tak wiec czekam a¿ siê skoñczy zima i ponownie og³oszê casting.
Nadal wymy¶lam nazwê dla p³yty. Roboczo nazwa³em ja Freshly Prepared, ale pózniej stwierdzi³em, ze to jednak g³upia nazwa i bêdê cos znowu wymy¶la³. Na p³ycie zagra go¶cinnie wielu artystów wiec mo¿e up³yn±æ trochê czasu zanim bêdzie gotowa. My¶lê ze jest ju¿ gotowa, poza kwestia nagraniowa, poniewa¿ bêdê mia³ go¶cinnie na wokalach Marka Alana Millera z Out Out, Tylera Crew z Graven Image, Aarona Edwardsa z Wish i parê innych niespodzianek, które na razie zachowam w tajemnicy. Na wiosnê chce wydaæ EPke zatytu³owana "3 Songs About Love and Hate". Tytu³ p³yty ma w pewnym procencie nawi±zywaæ do albumu Godflesha, a poza tym sama nazwa Microwaved wi±¿e siê z nagraniem Pitchshiftera. Obecnie pracuje nad ok³adk±, wiec ka¿dy kto bêdzie chcia³ dostaæ ta p³ytê, mo¿e otrzymaæ ja za darmo pisz±c odpowiedni email na adres: skinnykittyprod0@lycos.com.


NINa: Zacz±³e¶ wspó³pracê z Markiem A. Millerem z Out Out. Jak wam idzie?
Jak dot±d nie dotarli¶my jeszcze do sedna sprawy. Robiê remiks dla Marka a on zrobi dla mnie wokale, na jednym z nowych utworów. Obecnie ustalam, który to ma byæ utwór. Mieli¶my rozpocz±æ prace w lutym ale sadze, ze przeci±gnie siê to do marca. Mark jest wspania³ym muzykiem, który d³ugo by³ dla mnie inspiracja. Kiedy by³em na studiach, pisa³em dla magazynu muzycznego i Mark by³ jedna z osób, z która przeprowadzi³em wywiad. Da³em mu kopie'Left Hand Shake' Skinny Puppy, ale potem kontakt nam siê urwa³, a¿ do 2005 r., kiedy nasze ¶cie¿ki znowu siê zesz³y. Kilka lat temu Mark dal mi du¿o dobrych rad i nadal je sobie wysoko cenie. Ka¿dy powinien kupiæ jego najnowsza p³ytê.


NINa: Czy powinno siê kategoryzowaæ muzykê?
To trudne pytanie. My¶lê, ze jako ludzkie zwierzêta musimy nazywaæ rzeczy aby wrzuciæ je w okre¶lone kategorie i przez to lepiej je rozumieæ. Lubiê kategoryzowaæ muzykê. Chcia³bym tylko, ¿eby te gatunki nie by³y takie szczegó³owe. Chcia³bym, ¿eby by³y jeszcze wytwornie pokroju Wax Trax, Fifth Column i Re-Constriction. Kiedy widzia³a¶ na p³ycie metkê której¶ z tych wytworni, od razu wiedzia³a¶ czego siê mo¿esz spodziewaæ. Teraz ju¿ tak nie ma. Musisz mieæ wiedze ¿eby wiedzieæ czego szukaæ. Nie mam pojêcia dlaczego tak wiele'industrialnych' zespo³ów tak nie¶mia³o podpisuje siê pod ta nazwa. Al. Jourgensen jest z tego znany. Pamiêtam fragment wywiadu z magazynu Alternative Press z wczesnych lat 90-tych. Powiedzia³ wtedy cos w rodzaju 'Einsturzende Neubauten jest zespo³em industrialnym a nie Ministry. Je¿eli u¿ywanie sekwencerow powoduje, ze grasz muzykê industrialna, to ZZ Top tez gra industrial. Nigdy nie mog³em zrozumieæ dlaczego Al. Nie chcia³ byæ wk³adany do szufladki z napisem'industrial'. Taka etykietka pozwala ludziom rozpoznaæ co ewentualnie mo¿esz grac zanim tego przes³uchaj±. Kupi³em du¿o p³yt sugeruj±c siê nazwami gatunków. Oczywi¶cie to mo¿e tez ograniczaæ. Bardzo trudne pytanie.

NINa: W twojej biografii mo¿emy przeczytaæ, ze pracowa³e¶ z wieloma muzykami. Jacy oni sa prywatnie? Przypominasz sobie mo¿e jak±¶ sytuacje zwi±zan± z taka wspó³prac±, która mocniej utkwi³a ci w g³owie?
Wszyscy, z którymi mia³em okazje pracowaæ byli bardzo fajnymi ludzmi. Gra³em z naprawdê dobrymi zespo³ami i wspania³ymi muzykami i ka¿dy z nich by³ na swój sposób wyj±tkowy, od ka¿dego mog³em siê czego¶ nauczyæ. Na tym etapie na jakim siê znajduje, bycie z kim¶ na stopie zawodowej albo na prywatnej wygl±da tak samo. Ch³opaki i . kr±¿± od klubu do klubu a w studiu tez sa tymi samymi ludzmi. Jedno z moich wspomnien wiaze siê z poznaniem Chrisa Connelly'ego. Chris mnie bardzo inspiruje muzycznie i kiedy przysz³o mi spêdziæ z nim ca³y dzieñ w autobusie, w którym podró¿owali¶my podczas tournee poczu³em, ze to jeden z tych momentów, które zmieniaj± twoje ¿ycie. By³ bardzo skromny, otwarty i ca³kowicie szczery. My¶lê ze jest jednym z najwspanialszych muzykowi, jakich kiedykolwiek mia³em okazje poznaæ. Charles Levi i Jared z Chemlaba ocalili kiedy¶ karki mnie i Martinowi Atkinsowi przed klubem w Minneapolis, ale to ju¿ opowie¶æ na inny dzien. Wszyscy z którymi pracowa³em byli wspaniali. Nie mam ¿adnych spro¶nych historyjek na ten temat.


NINa: Czy nadesz³y ju¿ czasy, ze ci którzy byli przeciwko ingerencji komputerów w muzykê, musza siê pogodziæ z ich dominacja na rynku muzycznym?
My¶lê, ze komputery sta³y siê wa¿n± czê¶ci± krajobrazu na scenie muzycznej. Zginêliby¶my z braku komputerów. Nagrywa³em w technice analogowej i cyfrowej i obie maja swoje plusy i minusy. Przez wiele lat mówi³o siê o pewnego rodzaju ciep³ym brzmieniu, które mo¿na uzyskaæ z pomoc± analogowych urz±dzeñ, ale to samo brzmienie mo¿esz wygenerowaæ przy u¿yciu komputera. Kim jestem, ¿eby sprzeczaæ siê z Stevem Albinim? Technika cyfrowego zapisu danych jest po prostu naj³atwiejszym i najwydajniejszym sposobem na dotarcie mojej muzyki do ludzkich uszu.


NINa: Czy jestes w stanie przewidzieæ nadchodz±ce trendy w muzyce?
Trendy.. to jest trudne do przewidzenia. W tym momencie American Heavy Metal jest czym¶ nowym. Zespo³y takie jak Lamb of God, Killswitch Engage, God Forbid maja teraz du¿e znaczenie w muzyce. Zespo³y, które inspiruj± siê europejskim metalem tez maja przysz³o¶æ ale nie sadze, ¿eby a¿ taka, aby wyznaczaæ trendy w muzyce. Wiele zespo³ów znowu u¿ywa syntezatorów i samplerow i mo¿na to us³yszeæ w popularnej muzyce rockowej prezentowanej w wielu stacjach radiowych. My¶lê ze trend zwi±zany z powrotem do lat 80-tych ju¿ siê skoñczy³, ale mo¿e nadejdzie moda na nowy industrial. Zobaczymy, mo¿e tym razem bêdê móg³ skasowaæ swój bilet i wskoczyæ do poci±gu, w którym zarobiê na ¿ycie robi±c to, co kocham i mo¿e nawet dostane propozycje zrobienia muzyki do horroru. Pomimo tego mój muzyczny gust nie pod±¿a za moda, po prostu kocham muzykê, która co¶ we mnie porusza.

Skinny Kitty Productions | Microwaved at Myspace

Fotografie pochodz± z archiwum Microwaved, wszelkie prawa zastrze¿one.