Obszön Geschöpf [recenzje]
Dodane przez NINa dnia 28.10.2010 17:43
Symphony of Decay |Twilight, 2010|

01. The Boogeyman, 02. Night Stalker, 03. Carnage In The Streets of L.A., 04. Zodiac, 05. Secret Graveyard In The Garden, 06. House of Wüstefeld, 07. The Cauldron of The Human Flesh, 08. Overkill 666, 09. 33 Knife Thrust For A Satanic Crime, 10. My Mother Is A Whore, 11. The Devil Inside, 12. How To Become A Killer With A Granny Dress, 13. Bloody Ice Scream, 14. Symphony of Decay, 15. The Boogeyman Remix (From Skrew), 16. Carnage Remix (From Mushroomhead / Ventana)


Wygl±da na to, ¿e nie muzyka November17, a najnowsza produkcja Francuzów z Obszön Geschöpf jest najciê¿sz±, opisywan± w recenzjach magazynu Fabryka. Remzi Kalecci i muzycy zespo³u poszli ju¿ na ca³o¶æ (przynajmniej w porównaniu z poprzednimi wydawnictwami) i zmiksowali to, co najlepsze w black metalu i metalu industrialnym, a co da³o w efekcie dosyæ ekstremalne brzmienie.

Na p³ycie znajduje siê szesna¶cie utworów, z czego dwa stanowi± remiksy. Album rozpoczyna siê akustycznym riffem gitary w utworze The Boogeyman, a wokale Remzi'ego przeobra¿aj± siê jak gdyby z mamrotania starego dziada we wrzaski demona. Utwór oparty jest w zasadzie na wokalach, powtarzaj±cym siê riffie gitary i perkusji lub automacie perkusyjnym.

Night Stalker brzmi jak jeden z tych black metalowych produkcji, gdzie ciê¿ko rozpoznaæ o czym ¶piewa wokalista, ale fani takiej muzyki ¶wietnie sobie z tym radz±, jak i z rozszyfrowaniem graficznych logotypów kapel, ukrytych w cierniach i zawijasach. Utwór charakteryzuje siê wyrównanym tempem, ostrymi riffami gitar, jednak¿e t³o pozostaje puste i bardzo brakuje mi tutaj basu.

Po utrzymanym tak¿e w tym samym klimacie Carnage In The Streets of L.A. przenosimy siê do bardziej elektronicznego i ch³odnego Zodiac, nie pozbawionego jednak metalowego wyd¼wiêku, g³ównie dziêki wokalom i gitarom. To jeden z najciekawszych utworów na p³ycie. Z kolei krótka suita Secret Graveyard In The Garden przynosi klimaty czarno-bia³ych horrorów z lat 30-tych i obrazuje chyba wydobywanie zw³ok z przydomowego cmentarzyku.

£atwo zapamiêtuje siê motyw przewodni utworu House of Wüstefeld, czyli te trip-hopowe sample, bardzo kontrastuj±ce z pozosta³± zawarto¶ci±, a która ju¿ z tak± muzyk± ma raczej ma³o wspólnego, bo przebijaj± przez ni± ostre gitary i trochê elektroniki oraz charcz±cy g³os wokalisty.
Natomiast mam wra¿enie, ¿e riffy gitar w The Cauldron of The Human Flesh s³ysza³em ju¿ wcze¶niej w utworze innego zespo³u, ale nie mogê sobie przypomnieæ u kogo, no chyba, ¿e to jaki¶ standard ;) OG doda³ do nich black metalowe klimaty i dynamiczne tempo w stylu nagrañ Skrew, przez co utwór zapada w pamiêæ.

Podobnie kolejne utwory na li¶cie, jak Overkill 666, Knife Thrust For A Satanic Crime i Bloody Ice Scream utrzymane s± w stylistyce black metalu, natomiast w My Mother Is A Whore i The Devil Inside pojawiaj± siê wyra¼ne inspiracje metalem industrialnym z akcentem po³o¿onym na twórczo¶æ Ministry (sampling, gitary, ogólne aran¿acje).
Je¶li chodzi o Symphony of Decay, to by³ to dobry wybór na utwór tytu³owy, który wyra¼nie wybija siê z ca³ej p³yty. Dynamiczne tempo, krótko przyciête riffy gitar i filmowe sample buduj± tutaj odpowiednio zaprojektowan± kompozycjê.

Mam nadziejê, ¿e ka¿dy fan muzyki industrial metal wie kim jest Adam Grossman, bo jego zespó³ Skrew jest czêsto stawiany na równi z Ministry. Ale przyzwyczajeni do gitarowych riffów Adama (nie osiadaj±cego jednak na mieli¼nie coverów i remiksów, jak inni, wypaleni wykonawcy tego gatunku w ostatnich latach), mo¿ecie odnie¶æ dziwne wra¿enie s³uchaj±c tego remiksu. Otó¿ Adam zaprezentowa³ siê w... drum'n'bass'owo-breakbeat'owym brzmieniu, czyli w graniu bli¿szym np. Acumen Nation. Du¿o w tym remiksie elektroniki, ale zachowany zosta³ motyw przewodni oryginalnego utworu.
Drugi remiks nale¿y do Richarda Thomas'a z zespo³ów Mushroomhead/Ventana i tu tak¿e pojawiaj± siê breakcore'owe klimaty.

P³ytê Symphony of Decay mogê poleciæ w pierwszej kolejno¶ci fanom black metalu, którzy znudzeni powtarzaj±cymi siê w wiêkszo¶ci utworów aran¿acjami, szukaj± czego¶ ¶wie¿szego bez zmiany swojej ogólnej orientacji muzycznej. Nie s³ucham jednak¿e takiej muzyki na co dzieñ, wiêc z braku wiedzy nie okre¶lê Obszön Geschöpf prekursorem nowego podgatunku black metalu zorientowanego na sampling. Czas poka¿e. Album spodoba siê tak¿e fanom metalu industrialnego oraz... mizoginom ;) Kobiety wrzeszcz±ce o zmi³owanie to motyw przewodni tej p³yty, pocz±wszy od ok³adki, na której zombiaki w garniturach patrosz± stadko teatralnych div z obciêtymi rêkami i nogami, po sample wyssane ze starych filmów grozy i zastosowane jako ozdobniki poszczególnych utworów. (NINa, 21/10/2010)

Erection Body Mutilated (Back From The Dead) |BLC, 2009|

CD 1: 1. My First Piece Of Meat, 2. Ogre Of Montana, 3. Erection Body Mutilated, 4. Bloodfeast, 5. Goresex, 6. Deranged, 7. The Sex Beast, 8. John Wayne Gacy, 9. I'm Freak, 10. The Love Butcher, 11. Urge To Kill, 12. Port Elizabeth Massacre

CD 2: 1. CODS My first piece of meat Bloody & Rare, 2. STERIL Coffin Shop (Mix by EvvilKing), 3. HEIMATAERDE Deranged Skapulier-Remix, 4. CYBER AXIS the love butcher remix, 5. JOACHIM WITT my first piece of meat, 6. VIGILANTE Erection Body Mutilated, 7. OUT OUT Sinister Bleeding (OpenYRMind Mix), 8. FGFC820 Goresex, 9. BOSCH I'm Freak, 10. IKONOKLAST the sex beast, 11. SCHATTENSCHLAG the beast within, 12. XENTRIFUGE ogre of montana, 13. INERTIA the love butcher meat final, 14. CYNERGY 67 port elizabeth massacre remix, 15. TEMPEST & THE DIASPORA Urge To Kill


Obszön Geschöpf to zespó³ francuski, który jak do tej pory kojarzy³am z utworami bazuj±cymi bardziej na harshowej elektronice i elektro-EBM ni¿ z brzmieniami gitarowymi.
Dwup³ytowy album przynosi w sumie dwadzie¶cia siedem utworów, z tego a¿ piêtna¶cie remiksów, chocia¿ na dobr± sprawê nie s± to brzmienia industrialno-rockowe, ale bardziej zorientowane na ostre, beatowe electro.
Po³owa utworów na pierwszym CD to beat zmieszany z riffami gitarowymi zbli¿onymi do stylistyki Ministry czy Skrew, a nawet tematów muzycznych z gry Quake 2 („John Wayne Gacy”, „I'm Freak, Urge to Kill”, „The Love Butcher”, „Bloodfeast”). Pojawiaj± siê tak¿e nawi±zania do My Life With the Thrill Kill Kult (intro do „Erection Body Mutilated” i „Port Elizabeth Massacre”), ale pozosta³e utwory utrzymane s± w klimatach ostrego EBM z zaciêciem na klubowe parkiety („Erection Body Mutilated”, „Goresex”, „Deranged”, i taneczny „The Sex Beast”).

Na CD oznaczonym nr 2 pojawia siê ca³y zestaw bardzo znanych muzyków, którzy podjêli siê zremiksowania nowych utworów OG. Mamy tu mieszankê artystów kojarzonych z konkretnymi gatunkami muzycznymi jak electro, industrial czy EBM, ale tak¿e dosyæ nowe nazwy jak Bosch, Cynergy 67 czy Tempest & The Diaspora, wydaj±ce materia³ muzyczny zorientowany mniej lub bardziej na gitary ni¿ syntezatory.

Circus of Dead Squirrels (nota bene przechodz±cy od jakiego¶ czasu spore metamorfozy i raz to obra¿ony koñczy dzia³alno¶æ, aby po krótkim czasie do niej powróciæ) pojawi³ siê z ³atwo rozpoznawalnym brzmieniem w remiksie „My First Piece of Meat Bloody & Rare”.
Steril zaprezentowa³ siê z mocno beatow± wersj± „Coffin Shop” i Cyber Axis z równie dynamicznym remiksem do „The Love Butcher”, utrzymanym w klimatach electro, chocia¿ zastosowano równie¿ ostrzejsze gitary.

Joachima Witta s³ysza³am tyle co z utworów projektu Wolfsheim i w zasadzie na tym siê moja wiedza (i ciekawo¶æ) zakoñczy³a. Tutaj Witt pokaza³ siê z bardzo ciekawej strony, prezentuj±c remiks bardzo prosty („My first piece of meat”), bo oparty ni mniej, ni wiêcej tylko na stylistycznie bardzo podobnym rytmie co Run DMC vs. Jason Nevins w ich s³ynnym „It Is Like That”, z dodatkiem agresywnej elektroniki. Bardzo fajny utwór do przytupywania na imprezie, w dodatku o powtarzaj±cych siê elementach, co na pewno odbije siê na jego popularno¶ci.

Nastêpnie Vigilante z typowym dla muzyki electro remiksem do utworu „Erection Body Mutilated”, a po nim znany i ceniony muzyk i producent Mark A. Miller ze swoim projektem Out Out w remiksie do „Sinister Bleeding ( OpenYRMind Mix)”. Cie¿ko poznaæ tu nawet rozwi±zania brzmieniowe stosowane zazwyczaj przez Millera, ale sam utwór bardzo pasuje do pozosta³ej czternastki remiksów. Dalej, FGFC820 z ciê¿kim, topornym wrêcz, marszowym rytmem i podstawami muzyki EBM w Goresex, nie w moim typie, wiêc jedziemy dalej.

Bosch to zespó³, którego do tej pory nie mogê rozgry¼æ, poniewa¿ mimo, ¿e stosowanie gitar wychodzi im bardzo dobrze, nie zdecydowali siê jeszcze na porzucenie brzmieñ harsh-electro. Na CD 2 zremiksowali utwór „I'm Freak”.
Ikonoklast, Schattenschlag, Xentrifuge, Inertia to kolejne zespo³y traktuj±ce muzykê wy³±cznie z u¿yciem syntezatorów i komputerów, wiêc te¿ nie jest to nic godnego polecenia fanom rocka industrialnego.

No i na koniec dwa amerykañskie zespo³y, które pozna³am zapewne w ten sam sposób jak Remzi z OG – poprzez serwis Myspace. Pierwszy z nich to Cynergy 67, który stosuje podobnie jak Bosch wyrównany poziom gitar i elektroniki, pamiêtaj±c o zachowaniu tanecznej dynamiki swoich utworów. Z typowym dla siebie brzmieniem wyprodukowali remiks „Port Elizabeth Massacre”.

Drugi zespó³, to Tempest & The Diaspora, dosyæ nowy zespó³ z Kolorado, obecnie pracuj±cy nad debiutanck± p³yta. Wykonuj± oni ostatni remiks na tej p³ycie - „Urge To Kill”. Tempest z kolegami z grupy skupili siê na gitarach i tym zdobyli moj± najwy¿sza notê za remiks dla OG. Mo¿e produkcja utworu nie jest najwy¿szej jako¶ci, co tak¿e mo¿na powiedzieæ o niektórych innych utworach zamieszczonych na tym CD, ale wyd¼wiêk utworu pobudza, a dla mnie ZAWSZE liczy siê rockowo brzmi±ce, agresywne brzmienie gitar.

System remiksowania w³asnych utworów miêdzy artystami rozpanoszy³ siê ju¿ na dobre na rynku muzyki alternatywnej przez ostatnie kilka lat i nie podoba mi siê to podej¶cie, a ju¿ najmniej w przypadku bardzo s³abych remiksów lub znanych zespo³ów bazuj±cych ostatnio tylko na wykonywaniu remiksów czy coverów. Niemniej jednak przy okazji takich remiksów mo¿na us³yszeæ dosyæ niespodziewane rezultaty (jak wspomniany ju¿ wy¿ej remiks Joachima Witta) oraz stwierdziæ, czy dany zespó³ poradzi³ sobie z powierzonym zadaniem, ile w³asnego pierwiastka zamie¶ci³ w swoim remiksie i czy rezultat jest bliski oryginalnemu utworowi.
Taktyka ta nadal popularna, pozwala jednak¿e zab³ysn±æ mniej znanym zespo³om.

CD polecane w pierwszej kolejno¶ci dla ludzi lubi±cych imprezy w rytmach electro, a w drugiej dla fanów remiksów lub brzmieñ opartych w równej mierze na dynamicznym beacie jak i na metalowo brzmi±cych gitarach. (NINa)


Last.FM | Discogs | Myspace | Facebook