Muckrackers [recenzje]
Dodane przez NINa dnia 20.10.2008 21:09
__:: [UCKANGE_4] ::__ |2008, Les Forces Alliées / Convulsions Sonores, +++|

1. Konkassor, 2. Mono_industrial_mekanism, 3. ! Aktion !, 4. Korean Kaos, 5. [u4], 6. Flug, 7. Kontakt, 8. Molekulär, 9. L79, 10. Blast Furnace Valley


Industrialni buntownicy z Muckrackers to faktycznie muzycy wywodz±cy siê z przemys³owego region Francji, Fensch Valley w Lorraine (Blast Furnace Valley). Zafascynowani opuszczonymi miejscami, fabrykami, ha³asem i zautomatyzowanym procesem produkcji postanowili za³o¿yæ zespó³, w którym nacisk po³o¿ony jest na to nie kto jest kim, ale co powstaje w procesie produkcji i towarzysz±ca jej aktywno¶æ. Nie istotne jest dla nich, kto gra w zespole, ale ogólny ca³okszta³t twórczo¶ci.

Ta p³yta to kolejne niestandardowe wydanie, w formacie CD, ale pakowane w pude³ko na DVD z wiêksz± wk³adk± ilustrowan± zdjêciami z wy¿ej wspomnianych opuszczonych miejsc i fabryk, jakich we Francji jest ca³kiem sporo. Zdjêcia wykonali muzycy zespo³u i charakteryzuje je pewnego rodzaju dopieszczenie, ale nie mam tu na my¶li Photoshopa, a wrodzon± mi³o¶æ do ¿elastwa, rur, trybków i silosów ;)
Muzycy umiejêtnie po³±czyli wp³ywy twardej, klasycznej muzyki industrialnej posi³kowanej manifestami dotycz±cymi wp³ywu przemys³u na ¿ycie cz³owieka i jego mo¿liwo¶ci, a tak¿e brzmieñ gitarowych wzbogaconych buntem z rodowodem w stylu hardcore.

I tak, w¶ród dziesiêciu utworów moj± uwagê zwróci³ '! Aktion !', najbardziej agresywny, rozwrzeszczany i metalowy utwór na tej p³ycie. Muckrackers ogólnie miksuje gitary z elektronik± uzyskuj±c bardzo dobry efekt z agresywn± dynamik±. '[u4]' to tak¿e taki industrialny walec w stylu Godflesh, nieco mniej depresyjny i bardziej mechaniczny z wszystkimi tymi odg³osami maszyn i stukotem kilofów w tle. Trzeci faworyt to 'Flug' z wyj±c± syren± w tle i bezlitosnym beatem, sprzê¿onym z przetworzonymi cyfrowo gitarami.

'Kontakt' to taki utwór w klimacie tekkno i power noise nie pozbawiony ostrych riffów gitar. Muzyka Muckrackers w³a¶nie dlatego mnie zainteresowa³a, bo zespó³ bardzo czêsto u¿ywa metalowych gitar. I za to im dziêki, bo gdyby skoñczy³o siê na szybkim beacie i dog³osach maszyn, to p³yta brzmia³aby nudno i standardowo. W tym szaleñstwie du¿a te¿ zas³uga wokalisty, który praktycznie ca³y czas wrzeszczy i growluje.

Jest na p³ycie te¿ kilka nie gitarowych utworów, to znaczy takich typowych industrialnych mieszanek ha³asu, transmisji radiowych i filmowych dialogów na tle d¼wiêków maszyn przemys³owych ('Mono_industrial_mekanism' i 'Blast Furnace Valley', a ten ostatni utwór to w³a¶ciwie dedykacja dla miejsca zamieszkania muzyków zespo³u).

Nagrania Muckrackers znalaz³y siê na sporej ilo¶ci kompilacji, singli i EPek. Zespó³ dzia³a bardzo aktywnie i jako kolektyw dzia³a prê¿nie, chocia¿ raczej nie zauwa¿am, ¿eby zale¿a³o im na s³awie czy pieni±dzach bardziej ni¿ na realizowaniu swoich pomys³ów i pasji. Muzyka Muckrackers zawiera w sobie elementy hardcore, metalu industrialnego i industrialu, tego surowego, oryginalnego, nie zmiêkczonego syntezatorami st±d powinna znale¼æ uznanie przynajmniej po¶ród fanów dwóch ostatnich gatunków muzycznych.

To bardzo dobra p³yta i my¶lê, ¿e wspomagana wizualizacjami podczas koncertów nabiera jeszcze lepszego smaku. Dodam, ¿e zespó³ wyst±pi³ w pa¼dzierniku 2008 r. w Polsce na festiwalu Bez Kontroli (www.bezkontroli.com) organizowanym w Antoninie. (NINa)


http://www.muckrackers.org/ | http://www.myspace.com/muckrackersonline