Oranżeria Warszewicza Kraków Araceae
Dodane przez admin dnia 28.07.2023 12:40
Po wakacjach 2023 r., Ogród Botaniczny UJ w Krakowie rozpoczyna rekonstrukcję oranżerii tzw. Warszewicza. Powstanie ona w miejscu obecnej kawiarni (na lewo od wejścia do Ogrodu od ul. Kopernika). Będzie zawierała kolekcję roślin z Ameryki Środkowej i Południowej. Budowa szklarni potrwa rok. Koszt budowy ok. 8,8 mln zł. Kliknij Czytaj więcej po szczegóły inwestycji.
Treść rozszerzona
Po wakacjach, Ogród Botaniczny UJ w Krakowie rozpoczyna rekonstrukcję oranżerii tzw. Warszewicza. Nazwa nawiązuje do Józefa Warszewicza, historycznego kolekcjonera, podróżnika i botanika (jego nazwiskiem został nazwany np. np. Philodendron warszewiczii). Powstanie ona w miejscu obecnej kawiarni (na lewo od wejścia do Ogrodu od ul. Kopernika).

Szklarnia ta istniała od 1882 r. i znajdowały się w niej rośliny z Ameryki Środkowej i Południowej, (czyli jak możemy wydedukować, z rodziny obrazkowatych, Araceae - filodendrony, syngonium, epipremnum, zamiokulkasy, monstery i inne, oraz palmy). Niestety już w 20 lat po budowie zaczęła się sypać - spadały tafle szkła, uszkadzając rośliny i stanowiąc zagrożenie dla pracowników. Oranżerię remontowano później kilka razy, ale ostatecznie została rozebrana w 1969 r. Na jej zachowanej podstawie znajduje się obecnie mała zewnętrzna kawiarenka.

Jak podaje portal KRKnews.pl: "Wysokość budynku od najniższego poziomu gruntu do linii szczytowej wyniesie 11,6 m, wraz z iglicą – niemal 15 m. Obiekt na parterze zaprojektowano w konstrukcji stalowej z przeszkleniami w systemie fasadowym. Zwieńczony będzie szklanym dachem mansardowym. W planach jest także remont konserwatorski historycznego wejścia. Budynek będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Adam Koprowski z biura prasowe UJ."

Dr hab. Michał Węgrzyn, dyrektor Ogrodu Botanicznego wyjaśnia: "W dawnej szklarni znajdowała się kolekcja palm oraz roślin tropikalnych, a wiele okazów pochodziło jeszcze z kolekcji Józefa Warszewicza, zebranej podczas wypraw do Ameryki Południowej i Środkowej. Znaczna część roślin z tej szklarni została przeniesiona do nowo wybudowanej szklarni Jubileuszowej, znajdującej się w południowej części ogrodu. Z tego względu projektowana szklarnia będzie nosić nazwę „Oranżerii Warszewicza”. Planujemy w niej odtworzyć historyczną kolekcję roślin, a także przygotować przestrzeń do celów edukacyjnych, organizacji konferencji i wydarzeń artystycznych. W oranżerii znajdą się również tablice i materiały edukacyjne przedstawiające odkrycia i dokonania polskich botaników z przełomu XIX i XX wieku w rejonach tropikalnych. W części podziemnej obiektu planowane jest wykonanie magazynów związanych z bieżącą działalnością Ogrodu Botanicznego UJ."
Budowa szklarni potrwa rok. Koszt budowy ok. 8,8 mln zł.

Wygląd planowanej oranżerii:

Oryginalna oranżeria w XX w.Źródło: KRKnews, 28.7.2023 r..
Źródło 2: Biuro prasowe OB UJ