Obserwacje - Ph. 'Ruby'
Dodane przez admin dnia 05.03.2021 15:51
Ph. 'Ruby' jest hybrydą Paula De Costera, opatentowaną w 1985 r. (#PP6,098) w Belgii. Sadzonka pochodzi ze szkółki Bamboo Nursery na Florydzie, ale rośliny mateczne są nieznane. Charakterystyczne cechy nie były widoczne aż do czasu podrośnięcia sadzonki w szklarniach belgijskich. De Coster rozmnażał go na dwa sposoby i każdy pozwalał powielić cechy rośliny matecznej. Cechy te to: ciemnozielono-brązowe najmłodsze, jeszcze nierozwinięte liście, pnący i zwarty pokrój, krótkie międzywęźla, dzięki którym roślina wygląda na gęstą. Dojrzałe łodyżki liściowe są szaro-purpurowe, niedojrzałe pomarańczowo-brązowe z odcieniem purpury. Katafile jasne, szaro-purpurowe, kontrastowe wobec liści. Liście wąskie, eliptyczno-strzałkowate, wydłużone, górą w kolorze żywej zieleni, dołem jasnozielone, pofalowane na krawędziach.
Tak jest opisany w patencie. Być może oryginał skrzyżowano z Ph. erubescens sp., aby pędom nadać bardziej czerwonego koloru, bo tak też prezentuje się na zdjęciach w obecnych czasach.

Data nabycia (z wymiany): sierpień 2020 r.
Stan wyjściowy: 1 sadzonka cięta z 3 liśćmi, ukorzeniona.
Uprawa: torf kwaśny z wermikulitem
Oświetlenie: 40 cm od okna południowego
Link do albumu.

sierpień 2020Docelowo:Patenty pobierzesz w kategorii PDF: tutaj.

PS. Serdeczne podziękowania dla Justyny za sadzonkę! :)

marzec 2021

Wszystko wskazuje na to, że będzie to piękny filodendron czerwieniejący o wąskich liściach w kolorze soczystej zieleni. Jest charakterystyczny, więc nie można go pomylić z odmianą np. Ph. 'Red Emerald'. Rośnie szybko i zaczyna się przechylać w stronę światła, mimo, że postawiony jest 0,5m od okna południowego.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.