Obserwacje - Epipremnum pinnatum
Dodane przez admin dnia 05.03.2021 14:25
Epipremnum pinnatum, to mistrz zmiany kształtu liścia. Początkowo liście są ciemno-zielone, owalno-szpiczaste, 'skórzaste' i błyszczące, a pod każdym węzłem wyrasta korzonek powietrzny. W miarę dojrzewania, u starych roślin, które miały możliwość wspinania się po drzewach i zapewnione naturalne warunki środowiskowe, liście stają się jasnozielone, a brzegi głęboko wcinane. W uprawie domowej zapewne proces ten zajmuje kilkanaście lat. Roślina sprawia wrażenie bardzo mocnej, ciężkiej, żywotnej, a z tego, co udało mi się wyczytać w Internecie, szybko rośnie. Proces przekształcanie liścia możecie zobaczyć na stronie Abrimaala (tutaj)

Data nabycia: wrzesień 2019 r.
Stan wyjściowy: jedna sadzonka, długi pęd, kilka liści
Podłoże: torf, doniczka śr. 12 cm
Oświetlenie: 50 cm od okna południowego, ale z boku oknaWrzesień 2020

Zrobiłam z niego 4 dodatkowe sadzonki, więc nieco się zagęścił. Rośnie jednak wolno, chyba, że wymaga o wiele więcej światła, z braku miejsca doniczka stoi na szafie.marzec 2021

Kilka sadzonek z jednej rośliny matecznej posadzonych obok niej. Bardzo wolny wzrost. Do zdjęcia na tej półce, a normalnie rośnie 1m od okna południowego, na szafie.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.