Obserwacje - Ph. 'Brasil'
Dodane przez admin dnia 06.05.2014 10:43
Philodendron hederaceum 'Brasil', to kultywar uzyskany z dzikiego filodendrona 'sercowatego' hederaceum o zielonych liściach.Młode pędy są czerwono-różowe, przechodzące w czerwonawy-pomarańcz, a następnie w jasną zieleń (wraz ze wzrostem). Liście posiadają podłużne, żółte lub żółto-zielone pasy i wybarwienia.
Roślina została odkryta w 1991 r. w jednej z brazylijskich plantacji. Od 2002 r. jest zarejestrowana i chroniona patentem nr PP12956.
Występuje w sprzedaży także pod nazwami 'Brazil', medio-pictum, mediopictum lub (niewłaściwie) mediopicta, a w Polsce pojawił się na rynku ogrodniczym po 2007 r.
Filodendron o takim fenotypie (zielone liście z żółtymi paskami) był uprawiany przez amerykańskiego botanika R.H. McColley'a w latach 70-tych.

Uprawiany jest przy palikach (ang. totem lub pyramid) lub w jako zwisający z podwieszanych doniczek (ang. hanging basket).


(od lewej: Ph. hederaceum, Philodendron hederaceum 'Brasil')

Fenotyp może różnić się co do obszaru zabarwienia liścia i tonacji wzoru w zależności od warunków uprawy (oświetlenie, podłoże, nawozy, wilgotność).Nie zauważono, aby filodendron ten wytwarzał jakiekolwiek kwiaty, a odporność na szkodniki i choroby jest taka sama, jak innych filodendronów.

Data: 2012
Stan wyjściowy: 1 sadzonka cięta - 7 liści
Podłoże: eksperymentalnie mieszanka torfu i mchu, a po 2 latach mieszanka podłoża do iglaków i drobno-mielonej kory. W hydroponice od 2013 r.
Oświetlenie: min. 1 m od dużego okna, wystawa południowa.
Link do albumu.

2012
październik

2013
marzec
czerwiec
sierpień

2014
maj
październik 2012

Posiadana przeze mnie sadzonka posiada 7 ładnie wybarwionych liści i korzonki. Uprawiana była w lekkim podłożu, ale przygotowywana jest pod uprawę hydroponiczną.

marzec 2013

Filodendron rośnie powoli, niektóre korzonki zgniły w hydroponice (na korzonkach znajdowały się ciągle trudne do usunięcia resztki ziemi). Roślina stoi ok. 50 cm od okna na podstawce z wodą. Nowe przyrosty liściowe nie mają żółto-zielonych pasków, ale wyglądają jak u typowego Ph. hederaceum.czerwiec 2013

Filodendron został podzielony na dwie części - jedną przycięłam aż do ostatniego wybarwionego liścia i posadziłam w mieszance mchu i ziemi do storczyków, a drugą zawierającą wyłącznie niewybarwione, zielone liście umieściłam w małej doniczce z mchem. Część już ukorzeniona bardzo ładnie odbiła po marcowym, miejscowym podgniciu. Obie rośliny znajdują się w tunelu foliowym.
Celem jest sprawdzenie, czy oryginalny 'Brasil' wymaga stałego podłoża i częstego nawożenia dla wytworzenia żółto-zielonych liści. Do tej pory rósł w hydroponice i był rzadko nawożony, a nowe przyrosty były zupełnie zielone, jak u oryginalnego Ph. hederaceum.
sierpień 2013

Zgodnie z moimi przypuszczeniami, filodendron 'Brasil' kontynuował tworzenie właściwych mu liści (zielono-żółtych) po odcięciu części typowej dla Ph. hederaceum (zielonej) i posadzeniu go w mieszance ziemi torfowej z tą dla storczyków. Zielona część wytworzyła się w hydroponice zaraz po otrzymaniu ciętych sadzonek. Odcięta cześć została ukorzeniona w mokrym mchu i rośnie jako osobny, pnący egzemplarz, natomiast 'Brasil' ewidentnie jest rośliną o pokroju luźnym, do prowadzenia w postaci zwisającej.
maj 2014

'Brasil' polubił stanowisko tuż przypołudniowym oknie. Dzięki dodatkowemu nawilżaniu powietrza z tacy z wodą, na której stoi, wytwarza prawidłowe liście oraz dosyć szybko rośnie, w porównaniu z latami 2012 i 2013. W zasadzie nie wymaga żadnych zabiegów, poza okresowym myciem liści i podlewaniem wodą z płynnym humusem - raz na 2 tygodnie.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.