4. Gutacja
Dodane przez admin dnia 17.10.2012 12:16
Niejednokrotnie w godzinach porannych możemy zaobserwować krople wody na liściach roślin rodzaju Araceae: filodendronach, scindapsusach czy też monsterach. Bardzo 'płaczliwe' są też domowe bananowce.

Gutacja to zjawisko wydalania wody w postaci ciekłej zachodzące np. w liściach roślin, w warunkach utrudniających transpirację - przy wysokiej wilgotności powietrza i podłoża oraz w sprzyjającej temperaturze. Pod wpływem parcia korzeniowego, krople wody wyciskane są z liści przez specjalne szparki wodne. Parcie korzeniowe, to ciśnienie roztworu wodnego w naczyniach drewna tłoczące ten roztwór z korzeni do pędu. Jest procesem zużywającym energię metaboliczną, związanym z aktywnym transportem jonów i umożliwia transport wody oraz substancji odżywczych do rozwijających się pąków liściowych.
Źródło: http://aneksy.pwn.pl


Sytuacja taka ma miejsce, kiedy np. na zewnątrz panuje chłodniejsza, deszczowa pogoda, lub dopiero nadejdzie, a w pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny jest ciepła i wilgotna atmosfera, ponieważ pokój jest ogrzewany, a rośliny stoją na tacach z wodą.

Gutacja na liściach:

Ph. 'Emerald Queen'



Ph. 'King of Spades'



Ph. hastatum



Thaumatophyllum bipinnatifidum



Monstera deliciosa




Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.