Obserwacje - Ph. erubescens 'Red Emerald' (archiwalne)
Dodane przez admin dnia 06.05.2014 11:10
Philodendron erubescens 'Red Emerald'
Ten filodendron zaczął się częściej pojawiać w polskich kwiaciarniach w latach 90-tych i obecnie swoją popularnością może konkurować z Ph. hederaceum. Na rynku jest dostępny w postaci 5-7 letnich roślin pnących (przy paliku), stąd też może osiągać wysokie ceny sprzedaży. Stworzono już kilkanaście hybryd Ph. erubescens (zobacz: galeria Liście czerwone), jednakże łatwiej je zdobyć w USA albo Holandii niż w Polsce.
'Erubesces' to po łacinie 'czerwieniejący' i nawiązuje do jasno-czerwonego ubarwienia pędów, korzeni powietrznych oraz liści tej rośliny (od spodu).
'Red Emerald' to po angielsku 'czerwony szmaragd'. Oczywiście szmaragdy są zielone, ale tu odwołano się do czerwonego i zielonego ubarwienia rośliny.

Data: ok. 2002 r., sadzonka rośliny otrzymanej ze szklarni Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie.
Stan wyjściowy: Grube łodygi z dużymi, dorosłymi liśćmi długości ok. 35 cm. Liście nie utrzymały się w warunkach zmniejszonej wilgotności (pokój), ale sadzonki udało się ukorzenić w wodzie.
Podłoże: czysta woda w słoiku, później podłoże torfowe+styropian+perlit i finalnie powrót do hydroponiki w 2012 r.
Oświetlenie: min. 1,5 m od dużego okna, wystawa południowa.
Dla: posiadaczy słonecznych (ale cieniowanych!) pomieszczeń.
Link do albumu

Ta odmiana filodendrona rośnie u mnie dosyć dobrze. Tworzy długie międzywęźla (odległości między kolejnymi liśćmi na łodydze) przez co wygląda trochę 'łyso', ale być może taka już jego uroda. Liście, łodyżki liściowe, nerwy pod liściem i korzenie powietrzne wybarwiają się na mało nasycony, ciemno-czerwony kolor, a nowe przyrosty, do czasu otwarcia się liści, są w kolorze krwistej czerwieni.
Z racji niewysokiej wilgotności w otoczeniu, filodendron nie rozwija korzeni powietrznych.
Bardzo dobrze służy mu uprawa w hydroponice, zarówno w samej wodzie, jak i w keramzycie.
Filodendrona tego uprawiamy tylko w postaci pnącej, przytwierdzonego do drabinki, ewentualnie palika, kiedy tylko zadecyduje o tym wysokość łodygi.

2003
2006
2011

2012
styczeń
maj
październik

2013
marzec
sierpień

2014
maj

2019 - nie mam, sprzedałam.
ok. 2003


ok. 2006


wrzesień 2011

Sadzonki uległy kilkakrotnie zalaniu, ale zawsze udawało się uratować jakaś ich część. Na tym foto kolejne zalanie po lecie i prawdopodobnie, nieodpowiednia doniczka.


styczeń 2012

Sadzonka zalana we wrześniu, regeneruje się w słoiku z wodą. Mnóstwo korzeni i piękny wzrost.
maj 2012

Ta sama zregenerowana sadzonka, umieszczona w hydroponice.


październik 2012

Po lecie spędzonym w tunelu foliowym filodendron wypuścił długie korzenie czepne i większe liście. Niestety z powodu 30-stopniowych upałów, woda w doniczce z hydroponiką za bardzo się podgrzała, co poskutkowało gniciem korzeni i dodatkowo tworzeniem się glonów na keramzycie. Zniszczone części zostały odcięte, a roślina umieszczona w pojemniku z często zmienianą wodą.


marzec 2013

Filodendron najwyraźniej lubi rosnąć w hydroponice i wytwarza nowy liść raz w miesiącu. Łodyga znacznie się wydłużyła, tak że podpórka stała się za krótka. Woda parująca z tacy, na której stoi zapobiega wysychaniu liści w pokoju ogrzewanym zimą.


sierpień

Filodendron za bardzo się wydłuzył, więc postanowiłam go przyciąć dokładnie w połowie (czerwiec 2013 r.). W lipcu się ukorzeniał, w sierpniu wypuścił 3 nowe liście ze śpiących zawiązków liści znajdujących się nad łodyżkami liściowymi. Udały się tylko liście w najwyższych partiach rośliny, a w niższej liść był mały i nie rozprostował się w całości.

Czerwiec:Sierpień, przecięte sadzonki z lewej, inna sadzonka, młodsza z prawej:


maj 2014

Filodendron w hydroponice, wsparty o palik z przyciętym Ph. 'Emerald Queen' osiągnął już prawie 2 metry wysokości. 3 sadzonki razem. Liście jednak są niewielkie, zakładam, że to wina hydroponiki i niewystarczającego odżywiania.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.