Opracowanie - Hybrydyzacja filodendronów (archiwalne)
Dodane przez admin dnia 23.09.2019 20:44
Hybrydyzacja filodendronów


Filodendrony, jako epifity pochodzące z lasów deszczowych głównie Am. Południowej, zyskały już opinię roślin odpornych na warunki mieszkaniowe stref odległych od swoich naturalnych terenów występowania przez ponad 100 lat uprawiania ich. Nauka jednakże nie poprzestała na tym, co było do znalezienia w naturze, a obserwacje rozmnażania się tych roślin zaprowadziły botaników do laboratoriów. Szukano sposobu na to, jak można krzyżować filodendrony ze sobą, i jak dziedziczą one cechy potomne, a później skoncentrowano na tworzeniu nowych odmian, jak łatwo się domyślić, na sprzedaż. Docelowo odmiany te miały być bardziej atrakcyjne dla oka i bardziej odporne na choroby i szkodniki lub zaniedbania w uprawie.

Filodendrony można rozmnażać na wiele sposobów i w zależności od warunków pozwalających na uprawę (dom, szklarnia, laboratorium) (zobacz), w tym przez sadzonki wierzchołkowe, odkłady powietrzne, dzielenie odcinków pędu, podział roślin (rozmnażanie wegetatywne) i siew nasion (generatywnie). Osobnym zagadnieniem jest laboratoryjna produkcja hybryd.
Krzyżówki tworzy się, aby po pierwsze, uwydatnić najlepsze cechy fizjologiczne uwzględnionych gatunków (kolor, kształt liści, ogólny pokrój, żywotność) oraz wymóc odporność tych roślin na dotykające ich czasem patogeny.

W naturze występują trzy główne typy roślin, tzn. piękne i krótko żyjące, niezbyt atrakcyjne wizualnie i wieloletnie oraz piękne i wieloletnie, a co za tym idzie, odporne na działanie środowiska naturalnego, jak i sztucznego. Tworzenie krzyżówek miało niejako odgórnie stworzyć taką roślinę doskonałą, piękną i odporną. Nie bez znaczenia był też marketingowy wymóg wprowadzania nowych, przyciągających oko ‘produktów’, chociaż jak się czasem po fakcie okazuje, krótko żyjących i niedostosowanych do warunków mieszkaniowych.

Do krzyżowania tych roślin stosuje się:


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.


Nieaktualne! Artykuły czekają na zaktualizowanie :)

Kup pełny artykuł w formacie .pdf wraz z załącznikiem zawierającym listę hybryd i kultywarów.
Cena artykułu wraz z załącznikiem = 20,00 PLN z VAT
.


Dostępne artykuły: (zobacz tutaj)
Hybrydyzacja filodendronów
Zagadkowy Philodendron xanadu*

*W 2018 r., po badaniach DNA, Philodendron xanadu został przypisany do nowego gatunku Thaumatophyllum xanadu.] Nie naniosłam jeszcze tych zmian w pdf.

Po otrzymaniu przelewu, wyślę zamówiony .pdf na podany w zamówieniu adres email. Kontakt i dane do przelewu: factory@wp.pl