Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Red Congo'
Dodane przez admin dnia 05.04.2022 13:19
Spacerując po OBI, można natknąć się czasem na ciekawe okazy, zwłaszcza małe rośliny z palet. Tym razem, gratka trafiła się wysokiej pani, czyli mnie, bo filodendron, o którym mowa znajdował się na wysokości głowy i miał bonusa.
Ph. 'Birkin' to względnie nowa odmiana, która jeszcze 2-3 lata temu na portalach aukcyjnych kosztowała ponad 300 zł. Potem pojawiła się ta sama, lub zmodyfikowana hybryda Ph. 'White Measure', zakładam, że pochodzi z azjatyckiego marketu. Obecnie sadzonki wielkości 'baby plant' w doniczkach 5x5/6x6 cm możemy kupić za niecałe 10-15 zł.

Ogólnie filodendron ten uważam za paskudny i nie miałam zamiaru go kupować, ale wzięłam ze względu na w/w 'bonus'. Podobne, podwójne sadzonki widziałam też w internecie, więc nie jest to rzadkość, ale 2 w cenie jednego to już coś :) Wydaje mi się, że drugim, czerwonolistnym filodendronem może być Ph. 'Red Congo', czyli azjatycka, kompaktowa odmiana (= 'Dwarf Congo', 'Compact Congo') jednak nie wiem, czy poza nazwą ma coś wspólnego z amerykańskim 'Rojo Congo'.
(Update 4/2022 liście czerwonego są dosyć duże, więc żaden karzełek 'dwarf' już nie wyjdzie).

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że obie rośliny wydają się zrośnięte, nie tylko korzeniami, ale i pędami, dlatego nie będę ich rozdzielać, aby nie uszkodzić. Być może 'Birkin' powstał z genów Ph. erubescens, jednak został pozbawiony czerwonego barwnika, a jedynie krawędzie łodyżek liściowych mają czerwone zabarwienie. Do tego 'Red Congo', jako bardzo młoda np. 2-3 liściowa sadzonka wybrana z probówki po stworzeniu jej w uprawie hydroponicznej (kultury tkankowe) mógł mieć jasne liście, a nawet paskowane, bez czerwonego barwnika, więc posadzono je razem, żeby zagęścić doniczkę w przekonaniu, że to dwie takie same odmiany. No, ale wyszło inaczej. Na etykiecie widnieje nazwa Ph. 'Super Atom', ale to nie ten :) (o 'Atom' tutaj).

Data nabycia: maj 2021 r.
Stan wyjściowy: 2 ukorzenione rośliny, kilka młodych liści i zaczątki nowych u obu
Uprawa: torf
Oświetlenie: okno południowe do 40 cm, cieniowane
Link do albumu.

Obserwacje:
Maj 2021
Kwiecień 2022

maj 2021Docelowo:


Źródło: Internet, nie pamiętam skąd, ale nie moje foto.

kwiecień 2022

Filodendrony rozrosły się na tyle, że postanowiłam spróbować je rozdzielić. Udało się, nie były zrośnięte.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.