Obserwacje - Ph. 'Birkin' i 'Rojo Congo'
Dodane przez admin dnia 14.09.2022 15:45
Spacerując po OBI, można natknąć się czasem na ciekawe okazy, zwłaszcza małe rośliny z palet. Tym razem, gratka trafiła się wysokiej pani, czyli mnie, bo filodendron, o którym mowa znajdował się na wysokości głowy i miał bonusa.
Ph. 'Birkin' to względnie nowa odmiana, która jeszcze 2-3 lata temu na portalach aukcyjnych kosztowała ponad 300 zł. Potem pojawiła się ta sama, lub zmodyfikowana hybryda Ph. 'White Measure', zakładam, że pochodzi z azjatyckiego marketu. Obecnie sadzonki wielkości 'baby plant' w doniczkach 5x5/6x6 cm możemy kupić za niecałe 10-15 zł.

Ogólnie filodendron ten uważam za paskudny i nie miałam zamiaru go kupować, ale wzięłam ze względu na w/w 'bonus'. Podobne, podwójne sadzonki widziałam też w internecie, więc nie jest to rzadkość, ale 2 w cenie jednego to już coś :) Wydaje mi się, że drugim, czerwonolistnym filodendronem może być Ph. 'Red Congo', czyli azjatycka, kompaktowa odmiana (= 'Dwarf Congo', 'Compact Congo') jednak nie wiem, czy poza nazwą ma coś wspólnego z amerykańskim 'Rojo Congo'.
(Update 4/2022 i 9/2022 liście czerwonego są dosyć duże, więc żaden karzełek 'dwarf' już nie wyjdzie, więc raczej 'Rojo Congo').

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że obie rośliny wydają się zrośnięte, nie tylko korzeniami, ale i pędami, dlatego nie będę ich rozdzielać, aby nie uszkodzić. Być może 'Birkin' powstał z genów Ph. erubescens, jednak został pozbawiony czerwonego barwnika, a jedynie krawędzie łodyżek liściowych mają czerwone zabarwienie. Do tego 'Rojo Congo', jako bardzo młoda np. 2-3 liściowa sadzonka wybrana z probówki po stworzeniu jej w uprawie hydroponicznej (kultury tkankowe) mógł mieć jasne liście, a nawet paskowane, bez czerwonego barwnika, więc posadzono je razem, żeby zagęścić doniczkę w przekonaniu, że to dwie takie same odmiany. No, ale wyszło inaczej. Na etykiecie widnieje nazwa Ph. 'Super Atom', ale to nie ten :) (o 'Atom' tutaj).

O Ph. 'Rojo Congo' przeczytaj tutaj.

Data nabycia: maj 2021 r.
Stan wyjściowy: 2 ukorzenione rośliny, kilka młodych liści i zaczątki nowych u obu
Uprawa: torf
Oświetlenie: okno południowe do 40 cm, cieniowane
Link do albumu.

Obserwacje:
Maj 2021
Kwiecień 2022

maj 2021Docelowo:


Źródło: Internet, nie pamiętam skąd, ale nie moje foto.

kwiecień 2022

Filodendrony rozrosły się na tyle, że postanowiłam spróbować je rozdzielić. Udało się, nie były zrośnięte.Wrzesień 2022

Rośnie bardzo ładnie na południowym parapecie, cieniowany w upały. Pije sporo wody. Eksperyment się powiódł, filo łatwy w uprawie.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.