Oświetlenie
Jasno lub półcień. Obrazkowate w naturalnym środowisku przebywają w najniższych i średnich partiach dżungli. Najlepsze stanowisko w mieszkaniu, to rejon ok. 0,5 - 1,5 m odległości od okna. Takie oświetlenie korzystnie wpływa na utrzymanie barwy liści (zwłaszcza odmian czerwono-listnych i pstrokatych) i jest optymalne dla rozwoju rośliny.
W krajach o ciepłym klimacie filodendrony np. Trzeba wziąć także pod uwagę wystawę pomieszczenia (południowa, północna, wschodnia, zachodnia i mieszane), ilość i wielkość okien w pomieszczeniu, czystość szyb, gęstość firanek, częstotliwość używania żaluzji, kolor ścian (czy barwa odbija światło słoneczne, czy je pochłania).
Idealnie, jeśli filodendron stoi między dwoma dużymi oknami (np. w rogu pokoju) lub kiedy okno znajduje się w suficie, jak na poddaszu, co uwielbia np.
Monstera deliciosa. Dostęp do światła, a nie cieniste warunki są najlepsze dla rozwoju liści filodendrona i zapobiegania nadmiernego wyciągania się pędów.
U mnie filodendrony rosną dobrze w grupie w pokoju południowym, 1-1,5 metra od okna (firanka + żaluzje, dorosły dąb ok. 30 m od okna), w którym latem jest duszno, ale przy częstym (nawet 6 razy dziennie) zraszaniu liści i korzeni powietrznych liście wykształcają się szybko. Zimą, w pokoju rośliny mają lepszy dostęp do tej niewielkiej ilości światła słonecznego (brak liści na drzewach), ale stoją na tacach z wodą (na podwyższeniach), bo tuż pod oknem znajduje się kaloryfer.
Sztuczne doświetlanie roślin
W sezonie jesienno-zimowym, rośliny można
doświetlać sztucznym światłem, ale musi to być żarówka specjalistyczna, energooszczędna. Generalnie,
dla roślin ma znaczenie długość fali, a nie jasność źródła światła. Wartość podana w lumenach/luksach jest stworzona dla ludzkiego oka, ale roślina odbiera je inaczej niż my. W ogrodnictwie do określenia ilości światła używa się wartości PPFD (Photosynthetic Photon Flux Density) lub PFD, czyli ilość aktywnych fotonów (strumienia fotonów) na jednostkę czasu i przestrzeni w zakresie fal od 400 to 700 nm (światła widzialnego), czyli, ile fotonów pada na powierzchnię rośliny o
d cm średnicy i podczas
t długości czasu, np. 1 godziny. Chlorofil absorbuje fale 430 i 662 nm dla chlorofilu a oraz 453 i 642 nm dla chlorofilu b.
Różne rośliny preferują różne spektra kolorystyczne w zależności od tego, gdzie występują w naturze (stoki gór, głęboka dżungla, jeziora/rzeki odbijające światło itp.), jednak najczęściej spektrum musi zawierać kolor czerwony i niebieski, które pomagają w procesie fotosyntezy. Czerwony pomaga w rozwoju łodyżek liściowych i liści oraz tworzenia się pąków kwiatowych. Niebieski ma wpływ na chlorofil i grubość tkanki liściowej, ale też na zwiększenie transpiracji. Najmniej rośliny korzystają z zielonego, bo odbijają go selektywnie. Podczerwień pomaga doświetlać niżej położone liście i skraca czas potrzebny roślinie do zakwitnięcia. Lampy UV stosuje się do odkażania i zabijania bakterii.
W doświetlaniu domowym stosuje się żarówki LEDowe o spektrum diodowym, które przypomina światło słoneczne. Popularne są LEDy (tzw. LED Grow) o fioletowym zabarwieniu światła, które jest wynikiem nakładania się kilku barw - czerwonego, niebieskiego, białego, ultrafioletu (UV) i podczerwieni (IR) w odpowiednich procentach. Każda żarówka wydziela ciepło, więc może się okazać, że rośliny będą musiały być też częściej podlewane i zraszane.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu bez zezwolenia autorki jest zabroniona.