Ph. 'Emerald Queen'
Kultywar o wydłużonych, ciemno-zielonych liściach z wierzchu i jasno-zielonych na spodzie. Charakterystyczne brązowe plamki na łodyżkach liściowych i czerwonawy spód młodych liści. 'Emerald Queen' to po angielsku 'Szmaragdowa Królowa', co obrazuje bardzo nasycony, zielony kolor liści tej rośliny.
Data: 08/05/2012
Stan wyjściowy: sadzonka, 3 dorosłe liście i 1 młody.
Podłoże: hydroponika.
Oświetlenie: min. 1,5 m od dużego okna, wystawa południowa.
Link do albumu
Ten filodendron jest prawdopodobnie krzyżówką
Ph. domesticum x Ph. erubescens, ale pozbawionym czerwonego barwnika.
2012:
maj
październik
2013
marzec
maj
sierpień
2014
kwiecień
maj
maj 2012:
październik 2012
Stan na 10/2012 po upalnym, słonecznym, suchym lecie spędzonym w tunelu foliowym, w hydroponice, nawożenie biohumusem 1x na tydzień:
- 3 nowe liście i bardzo mocno rozkrzewiony system korzeniowy. Korzenie starają się 'wyjść' z doniczki górą, ponad keramzytem.
Dla porówniania z
Ph. nieoznaczonym - wygląda na to, że to ta sama odmiana:
marzec 2013
Filodendron nie zaprzestał tworzenia nowych liści zimą. Pomocna okazała się taca z wodą, na której stał. Parująca woda w ogrzewanym pokoju zapewniła wilgotną atmosferę wokół rośliny.
maj 2013
Filodendron wyraźnie wydłuża łodygę i potrzebuje wsparcia w postaci palika.
sierpień 2013
Filodendron dostał nowy palik, który już jest za krótki. Wysokość rośliny to obecnie 1,34 m bez korzeni i doniczki. Gorące lato (+25C-40C w cieniu sierpniu, ok. +22C-30C w pomieszczeniu dniem i nocą) sprzyja bujnemu wzrostowi Szmaragdowej Królowej. Łodyga robi się grubsza górą.
Nowy liść, lipiec 2013 r.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu.
kwiecień 2014
Filodendron podczas zimy rósł nadal w dosyć szybkim tempie i w kwietniu osiągnął wysokość ponad 2 metrów. Niestety nie miał miejsca na dalszy prawidłowy wzrost i został przycięty na wys. 1 metra nad korzeniami. Po zimie, wszystkie ogonki liściowe wydłużyły się, najmłodsze liście były niewielkie, a cała roślina wymaga przesadzenia do nowej doniczki ze względu na rozrost korzeni.
Druga połowa rośliny została umieszczona w wysokim wazonie z wodą, a po 2 tygodniach ukazały się już małe korzonki wyrastające z kilku starszych powietrzno-czepnych. Kiedy ich stan będzie wskazywał na możliwość przesadzenia do keramzytu, zostanie posadzony razem z rośliną mateczną, aby wizualnie zagęścić ich pokrój.
maj 2014
Już w drugim tygodniu po podziale, na filodendronie można zauważyć aż 6 obudzonych zawiązków liści w dolnej części rośliny. Górna, oddzielona część dokończyła tworzenie nowego liścia. Jak oczekiwałam, jest on niewielki. Żaden z pąków nie obudził się na tym pedzie, ale młode korzenie szybko wyrastają ze starych, zanurzonych w wazonie z wodą.
Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.