Obserwacje - Ph. hederaceum (archiwalne)
Dodane przez admin dnia 10.09.2022 00:02
Philodendron hederaceum
Często uprawiane pnącze domowe, spopularyzowane w Polsce w latach 1970-1980. Znany pod nazwą 'sercolistny' od kształtu liści, także jako scandens, oxycardium lub cordatum. Do tej odmiany zaliczono także filodendron, którego liście pokryte są kutnerem (welurowym meszkiem) i znanym jako Ph. micans.
Łacińska nazwa 'hederaceum' oznacza 'pnący'. (Łacińska nazwa bluszczu pospolitego to Hedera helix).

Data: ostatni w 2008 r., kupiony w USA
Stan wyjściowy: bardzo gęsty
Podłoże: torf z mchem. W hydroponice od 2012 r.
Oświetlenie: min. 1,5 m od dużego okna, wystawa południowa.
Link do albumu

Ph. hederaceum a'la scandens miałam przynajmniej trzy razy. Ostatnia sadzonka pochodzi z uratowanego, bujnego egzemplarza, który kupiłam na miejscu w USA, ale którego nie mogłam ze sobą zabrać z racji braku miejsca na dodatkowy bagaż, i którego dostałam później do Polski w paczce. Niestety przesyłka szła prawie 2 tygodnie, a narzeczony przed wysłaniem za bardzo roślinę podał. Po otrzymaniu, filodendron zaczął gubić liście, które zresztą były dosyć sponiewierane i potargane, a w końcu okazało się, że korzenie zaczęły gnić (za dużo wody w glebie, brak tlenu). Kilka sadzonek trafiło do słoika z wodą, udało się uratować tylko 1 szt. Obecnie roślina uprawiana jest w hydroponice i rośnie dobrze, zarówno w samej wodzie, jak i z keramzytem.
Filodendrona tego uprawiamy w postaci pnącej, przytwierdzonego do drabinki, ewentualnie palika, lub zwisającej, a nawet płożącej się.
Starsze liście można nabłyszczać, ale chronić młode (mogą się zniekształcić).
Nawożenie - humus, rozpuszczony lub granulowany obornik (dodawany do podłoża podczas przesadzania, ale nie za dużo!)

2008
2012
maj
październik

2013
marzec
maj

2014
styczeń
2008

Egzemplarz 'z paczki'



maj 2012

Ocalała, ukorzeniona sadzonka:



październik 2012

Po lecie spędzonym w tunelu foliowym, filodendron wyraźnie 'ruszył' w górę, także, potrzebna mu była dłuższa drabinka. Nowe liście są wyraźnie większe.





marzec 2013

Filodendron rośnie bez spoczynku, a nowe liście są coraz większe. Zaczyna brakować miejsca na drabince. Bardzo pomocne podczas zimy okazało się umieszczenie rośliny na tacy z wodą, która parując zapewniła odpowiedni mikroklimat w ogrzewanym pomieszczeniu.


maj 2013


styczeń 2014

Filodendron został przeniesiony w inne miejsce i poprowadzony po sznurku.



2022 - filo sprzedany.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z archiwum autorki i z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.