Ekspozycja dla filodendrona
Dodane przez admin dnia 26.05.2008 04:01
Połączenia kolorystyczne
Walorem dekoracyjnym filodendronów są głównie liście. Jako rośliny o raczej jednolitym ubarwieniu liści dobrze wyglądają na tle o jednolitej barwie.

Kolor liści i zestawienie kolorystyczne otoczenia (tło, elementy dekoracyjne, osłonki):

- ciemno-zielone liście: barwy pomarańczowe, czerwone, jasny brąz, średni brąz, jasna zieleń, ceglasty, ciemna wiśnia, terakota, złoty, żółty, kremowy;
- jasno-zielone: ciemna zieleń, odcienie brązu (zwłaszcza ciemny brąz), pomarańcz, terakota;
- czerwieniejące: żółć, bordo, biel;
- bordowe, variegata: wiśnia, odcienie granatu, czerń, fiolet, ciemna zieleń, biel;
- kremowe, nakrapiane, variegata: granat, czerwień, pomarańcz, ciemny popielaty, ciemniejsze odcienie szarości, czerń, biel, zieleń jasna i ciemna;
- żółtawe, nakrapiane, paskowane: pomarańcz, granat, ciemna zieleń, lila, ciemny brąz.

Połączenie z drewnem
Pnącza wszelkiego rodzaju o zielonych i skórzastych liściach świetnie wyglądają w połączeniu z drewnem o naturalnym kolorze, niebejcowanym (drewno może być lakierowane bezbarwnie). Daje to naturalistyczny efekt, jeszcze lepszy w mieszkaniach o nieco klasycznym wyglądzie z dużą ilością drewnianych szaf, kredensów, półek, krat, żaluzji itd. Im bogatszy i ciemniejszy odcień drewna, tym bardziej podkreśla walory ozdobne rośliny. Filodendron ładnie wygląda, gdy umieścimy go w pobliżu mebla, na którym wyraźnie zaznaczają się słoje drewna. Rośliny o liściach zielonych bardzo pasują do pomieszczeń z meblami wykonanymi z drewna bukowego, sosnowego, dębowego, modrzewiowego i lipowego, natomiast pnącza o ulistnieniu czerwonawym i bordowym ładnie wyglądają w zestawieniu z drewnem mahoniowym, hebanowym czy palisandrem. Aroidy bardzo harmonijnie zestawiają się z rattanowymi lub wiklinowymi meblami i osłonkami. To samo zalecenie dotyczy osłonek na doniczki.

Połączenie z metalem
Nie jestem zwolenniczką łączenia filodendronów z meblami metalowymi, ani ze szkłem. Nie wygląda to naturalnie, metal skutecznie gasi urodę każdej rośliny.

Połączenie z plastikiem
Nie da się uniknąć przedmiotów plastikowych, jednak te oferują sterylność i trwałość lepszą niż ceramika czy drewno, a poza tym są od nich wiele tańsze.

Połączenie z kamieniem, betonem, marmurem
Nie pasuje. Filodendrony mają delikatną urodę, a wszelkie przemysłowe, industrialne dekoracje, osłonki stają się dominujące w ich otoczeniu. Wyjątek stanowią filodendrony drzewiaste o grubych liściach i zdecydowanych formach, jak 'Narrow' czy jego hybryda 'Ring of Fire' lub krzaczasty Thaumatophyllum xanadu. Poza tym, kamień jest zimny, a filodendrony czy scindapsusy pochodzą z tropików, więc zimno szkodzi ich korzeniom.

Nabłyszczanie liści
Liście filodendrona mają dużą powierzchnię, na której zwłaszcza w przypadku zraszania, gromadzi się kurz. Można z nim walczyć poprzez pokrycie każdego czystego liścia bardzo cienką warstwą nabłyszczacza. Zabieg powtarza się co trzy, cztery tygodnie i nie stosuje się spryskiwana liści wodą. Przed kolejnym nabłyszczeniem należy usunąć starą warstwę i poczekać do wyschnięcia. Nie używamy piwa, oleju i innych specyfików spożywczych, ale wyłącznie dedykowane produkty ogrodnicze.
Najlepsze efekty lśniącej powierzchni daje nabłyszczanie gładkich liści o jednolitym, ciemnym ubarwieniu, natomiast białe, żółte lub kremowe plamki na liściach załamują światło i efekt błysku nie jest już tak widoczny.
Nie nabłyszcza się liści o aksamitnej powierzchni (gatunki Ph. melanochrysum, Ph. verrucosum, Ph. gloriosum, Ph. hederaceum var. micans, Scindapsus pictus, S. treubii, M. adansonii, i podobnych); kurz należy ścierać mokrą gąbką lub płukać liście w misce z wodą, delikatnym strumieniem prysznica, ale nie pod ciśnieniem z kranu.


Tekst i opracowanie: Katarzyna 'NINa' Górnisiewicz. Zdjęcia: z Internetu. Kopiowanie, powielanie i reprodukcja powyższego tekstu i/lub autorskich zdjęć bez zezwolenia autorki jest zabroniona.